Peeling chemiczny to alternatywa do peelingu mechanicznego. Nie każda cera tak samo dobrze znosi ścieranie za pomocą drobnych cząsteczek. Peelingi chemiczne są znane z tego, iż są bardziej delikatne, a przy tym docierają głębiej i lepiej oczyszczają cerę.

Kiedy zastosować peeling chemiczny?

Peeling chemiczny wykonuje się w gabinetach dermatologicznych lub u doświadczonej kosmetyczki. Na rynku pojawiają się kosmetyki z kwasami do złuszczania naskórka, ale są one podane w bardzo niskim stężeniu.

Koniecznie przeczytaj wczorajszy wpis: Najlepszy peeling enzymatyczny – RANKING

Odpowiednio dobrany rodzaj peelingu chemicznego możemy zastosować praktycznie w każdym wypadku i przy każdej cerze.

peeling-chemiczny
Czy uważasz, że potrzebujesz peeling chemiczny na swoją cerę?

Oznacza to, że trwała rezygnacja z peelingu mechanicznego będzie dobrym rozwiązaniem. Efektami peelingu chemicznego jest rozjaśnienie skóry, ujednolicenie koloru, ukrycie blizn po trądziku, zniwelowanie przebarwień, piegów, znamion.

Peeling chemiczny jest przeznaczony również dla kobiet, które chcą cofnąć objawy starzenia się. Poprzez pobudzanie kolagenu w skórze zniwelowane zostają zmarszczki.

Rodzaje peelingu chemicznego

Ogólnie rzecz biorąc, peelingi chemiczne dzielimy ze względu na głębokość działania: powierzchniowe, średnio głębokie oraz głębokie. Wszystko zależy od stężenia danego środka złuszczającego i jego mocy. Zastosowanie słabszych stężeń nie daje od razu najlepszego efektu – widoczny jest on dopiero po czasie.

Natomiast zastosowanie większych stężeń od razu daje widoczny efekt. Wraz z wysokością stężenia wzrasta również ryzyko. Mogą pojawić się podrażnienia, zaczerwienienie, a nawet poparzenia, szczególnie przy nieumiejętnym użyciu.

jaki-rodzaj-peelingu-wybrac

Doświadczony dermatolog jednak jest w stanie dobrać odpowiedni rodzaj peelingu do danego działania. Na rynku dostępne są na przykład takie zabiegi chemiczne jak: peeling z użyciem kwasu trójchlorooctowego, kwasu glikolowego, roztworu Jessnera, kwasów migdałowego i pirogronowego, oraz Glykopeel.

Kwas trójchlorooctowy (TCA)

To bardzo intensywnie złuszczający peeling. Stężenie kwasu wynosi od 10 do 50 procent. Bezpośrednio po zabiegu skóra jest zaróżowiona. Następnie zaczyna się intensywnie łuszczyć, zmieniając kolor na brązowy. Naskórek dochodzi przez kilka kolejnych dni.

Roztwór Jessnera

peeling-jessnera

To specjalnie przygotowana mieszanka kilku kwasów w tym kwasu salicylowego, mlekowego, a także etanolu i rezorcynolu. Efekty zabiegu roztworem Jessnera są widoczne po upływie co najmniej czterdziestu ośmiu godzin, a cały proces trwa przez mniej więcej tydzień. W zależności od rodzaju użytej mieszanki peeling jest bardziej lub mniej głęboki i intensywny.

Peeling migdałowy

Kwas migdałowy w mniejszych stężeniach jest stosowany w użytku domowym. Jako jeden z nielicznych może być stosowany także latem, jest dosyć delikatny. To naturalny wyciąg z gorzkich migdałów. Odmładza, uelastycznia i ujędrnia skórę, a także wygładza ją.

Peeling pirogronowy

peeling-pirogronowy
Peeling pirogronowy

Kwas pirogronowy występuje w jabłkach, w fermentujących owocach oraz octach. Jest polecany przede wszystkim tym osobom, które mają problemy z tłustą skórą. Reguluje wydzielanie sebum, a także zmniejsza widocznie niedoskonałości na niej występujące. Ma również właściwości antybakteryjne, przez co zapobiega powstawaniu nowych zmian.

Glykopeel

To substancja nakładana na skórę w postaci żelu. W skład żelu wchodzą kwas glikolowy, kwas kojowy, mącznica lekarska, morwa, a także witaminy A, E, C. Preparat doskonale oczyszcza skórę, a jednocześnie odżywia ją i czyni elastyczną. U osób z cerą młodą zmniejsza wydzielanie sebum, a u osób dojrzałych spłyca zmarszczki.

Yellow Peel

Zawiera kwas glikolowy, rezorcynę, kwas salicylowy, a także witaminę C i kwas retinowy. Dodatkowymi składnikami są kwas fitowy, kojowy, azelainowy. Dzięki zastosowaniu tych składników skóra jest dokładnie oczyszczona, bardziej elastyczna, a także znikają przebarwienia. Jest to łagodny rodzaj peelingu chemicznego.

Przygotowanie do peelingu chemicznego oraz zalecenia

jak-sie-przygotowac-do-peelingu-chemicznego
Dobrze przygotuj się do peelingu chemicznego!

Zanim poddamy się działaniu peelingu chemicznego, cera musi być dobrze przygotowana. Należy zaleczyć wszystkie widoczne ślady chorób – ropne wypryski, wysypki, opryszczkę. Peeling może być zastosowany wyłącznie na wygojoną skórę.

Częstym zaleceniem jest odstawienie niektórych leków i suplementów na okres około dwa tygodnie przed zabiegiem. Najlepiej zabieg jest zaplanować na późną jesień lub zimę, ponieważ skóra po peelingu źle znosi wystawienie na promieniowanie słoneczne.

Okres czasu, w jakim należy go unikać to nawet miesiąc, dlatego zima jest odpowiednią porą do wykonywania tego typu zabiegów. Nie wolno również korzystać po zabiegu z solarium.

Przeciwwskazania do peelingu chemicznego

Oprócz widocznych i ciężkich zmian skórnych zabiegom nie mogą poddawać się osoby, które niedawno były poddane zabiegom chirurgicznym w obrębie części ciała, gdzie ma zostać wykonany peeling.

Zabiegu nie wykonuje się u osób, które mają niezagojone rany, otarcia, zdarty naskórek, przeciętą skórę. Nie zaleca się również peelingu osobom, które są w trakcie terapii retinolami lub właśnie ją ukończyły. Dopiero po odczekaniu około dwóch tygodni możemy rozpocząć zabiegi z użyciem chemii.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

0 Udostępnień
Witajcie! Jestem Daria, będę dzielić się z Wami moim doświadczeniem z dziedziny makijażu, pielęgnacji skóry i kosmetyków. Doświadczenie we wspomnianych dziedzinach zdobywam jako właścicielka salonu kosmetycznego. Wiem jakie problemy najczęściej borykają Nas kobiety, postaram się, przekazać Wam jak najwięcej użytecznej wiedzy!