Przypadkowy kontakt seksualny, nieskuteczna antykoncepcja czy nieprawidłowe przyjęcie hormonalnych środków antykoncepcyjnych – życie pisze równe scenariusze i warto być na nie przygotowaną.

Jeśli obawiasz się, że odbyty stosunek mógł być ryzykowny i niesie ryzyko niechcianej ciąży, rozważ jak najszybsze przyjęcie tabletki „dzień po”. Tu liczy się każda godzina!

Mocno zakrapiana impreza i przygodna noc z nieznajomym, pominięcie tabletki antykoncepcyjnej czy odbycie całkowicie niezabezpieczonego stosunku – każda z tych okoliczności może skutkować niechcianą ciążą.

Tabletka „dzień po”
Tabletka „dzień po”

Na szczęście współczesna farmakologia dostarcza rozwiązań, które radykalnie zmniejszają prawdopodobieństwo zapłodnienia.

Co warto wiedzieć na temat tabletki „dzień po”?

Spis treści

Tabletka „dzień po”, w Polsce dostępna pod nazwą własną jako Escapelle, to skuteczna pomoc wszystkim tym kobietom, które nie chcą zostać matkami, a które czują, że okoliczności współżycia mogą do tego doprowadzić.

Wbrew plotkom produkt ten nie ma działania wczesnoporonnego. Jego zadaniem jest opóźnienie bądź zahamowanie owulacji, co przeciwdziała zapłodnieniu.

Escapelle a prawo polskie

Jeszcze przed rokiem 2017 tabletkę „dzień po” można było nabyć bez recepty. Ustawodawstwo się jednak w tej mierze zdążyło zmienić i aktualnie nabycie produktu antykoncepcyjnego wymaga recepty od lekarza.

Można ją pozyskać nie tylko podczas wizyty w gabinecie, ale również podczas telekonsultacji. Recepta online to bardzo wygodny sposób na legalne pozyskanie dostępu do antykoncepcji awaryjnej.

W przypadku tego preparatu liczy się przede wszystkim sprawny czas podania, dlatego im wcześniej kobieta zdobędzie receptę i przyjmie tabletkę, tym zadziała ona z większą skutecznością.

Co należy wiedzieć na temat przyjmowania produktu?

Antykoncepcja awaryjna jest przeznaczona dla kobiet, które są zdrowe i nie są w ciąży. Nawet jeśli jednak tabletkę „dzień po” przyjmie pacjentka spodziewająca się dziecka, nie musi obawiać się o skutki zdrowotne względem płodu.

Największy sens ma przyjęcie tabletki możliwie najszybciej po odbytym, niezabezpieczonym lub nieodpowiednio zabezpieczonym, stosunku.

Współczesne rozwiązania farmakologiczne zapewniają ochronę przed niechcianą ciążą do 5 dni od współżycia. Nie gwarantują jednak 100% skuteczności.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania produktu?

Na liście przeciwwskazań do stosowania tabletki „dzień po” znajduje się alergia na jakikolwiek składnik leku. Niektóre choroby również mogą być przeszkodą do jej stosowania.

Stąd też istotne jest przeprowadzenie wywiadu medycznego przed wydaniem e-recepty online, który zwiększy bezpieczeństwo przyjmowania substancji czynnej znajdującej się w tabletce „dzień po”.

Podsumowując, nie do końca zabezpieczony stosunek nie musi zakończyć się niechcianą ciążą. Współczesna farmakologia jest w stanie pomóc kobiecie znajdującej się w niekomfortowej dla siebie sytuacji, a która nie jest gotowa bądź nie chce zostać matką. Bez wątpienia warto sięgnąć po lek, gdy okoliczności będą tego wymagać.

Podobne:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.