Twój maluszek skończył rok? To wspaniale! Z pewnością do tego czasu zdążyłaś już zapoznać go ze smakiem wielu nowych produktów. Wciąż jednak powinnaś przykładać szczególną wagę do jego prawidłowego żywienia. Sprawdź, jak zadbać o wartościowy i urozmaicony jadłospis rocznego dziecka!

Eksperci alarmują!

Raport z badania „Kompleksowa ocena sposobu żywienia dzieci w wieku od 5 do 36 miesiąca życia – badanie ogólnopolskie 2016 roku”, wykonanego przez Instytut Matki i Dziecka pokazuje, że aż 61% niemowląt ma rozszerzaną dietę jeszcze przed 5 miesiącem życia, co jest równocześnie niezgodne ze schematem żywienia niemowląt opracowanym przez Sekcję Żywieniową Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci.

Niepokojące są wyniki dotyczące BMI maluszków. W przypadku 32% dzieci w wieku od 5 do 36 miesięcy zanotowano nieprawidłową masę ciała.

W badaniu wykazano ponadto, że dieta dziecka po 12 miesiącu życia nie jest komponowana w prawidłowy sposób, ponieważ:

 • 94% dzieci otrzymuje wraz z codziennymi posiłkami niewystarczającą ilość witaminy D,
 • 88% dzieci w tym wieku otrzymuje za mało warzyw w codziennej diecie,
 • 83% dzieci otrzymuje posiłki dosalane,
 • 75% dzieci spożywa nadmierną ilość cukru w diecie,
 • 42% dzieci ma niedobory wapnia w diecie.

Można wyciągnąć wnioski, że wielu rodziców nie wie, jak powinien wyglądać prawidłowo skomponowany jadłospis rocznego dziecka, a przecież to, co je maluszek, ma duży wpływ na jego rozwój.

Zdrowa dieta, zdrowy maluszek

co-ma-jeść-roczne-dziecko

Dieta dziecka, które właśnie skończyło 12 miesięcy, powinna być urozmaicona i zróżnicowana tak, aby zaspokajać jego zapotrzebowanie na wszystkie ważne dla rozwoju składniki odżywcze. Maluszek na tym etapie staje się bardziej ruchliwy, ciekawy świata, dlatego potrzebuje źródeł energii.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Pierwsze dni po porodzie – jak pielęgnować ciało?

Urozmaicona dieta jest w stanie mu to zapewnić. Warto jednak pamiętać, że menu dla roczniaka nadal powinno być nieco inne od menu osoby dorosłej, ponieważ jego organizm – a przede wszystkim układ pokarmowy – wciąż doskonali swoją pracę.

Dobrym pomysłem będzie skorzystanie z Modelowego Talerzyka Juniora. To schemat żywienia opracowany z myślą o dzieciach, które ukończyły pierwszy rok życia. Zakłada on, że małe dzieci powinny otrzymywać 4-5 posiłków dziennie, w tym 3 główne oraz 1-2 dodatkowe.

Skomponowany w ten sposób jadłospis rocznego dziecka powinien jednak uwzględniać indywidualne potrzeby maluszka, np. jego apetyt. Niektóre maluszki chętniej zjadają mniejsze porcje, które podawane są im częściej.

Jadłospis rocznego dziecka – co musi się w nim znaleźć?

Codzienna dieta twojego maluszka powinna zawierać białka, tłuszcze, witaminy i składniki mineralne, które ważne są dla jego równoważonego rozwoju. Dbając o różnorodność produktów, jakie pojawią się w dziecięcym menu, masz szansę w prawidłowy sposób skomponować jadłospis rocznego dziecka.

Według zaleceń ekspertów powinny więc znaleźć się w nim:

 • warzywa,
 • owoce,
 • produkty zbożowe oraz mleczne,
 • mięso,
 • ryby,
 • a także dobroczynne tłuszcze.

Niejedna mama bywa zaskoczona faktem, że na tym etapie wciąż może ona karmić piersią swoje dziecko – nie istnieje górna granica wieku maluszka, po której powinnaś definitywnie zakończyć ten proces.

Częściowe karmienie naturalnym pokarmem może być więc prowadzone tak długo, jak potrzebujesz tego zarówno ty, jak i twoja pociecha. Nie musicie po pierwszych urodzinach rezygnować z dobrodziejstw, jakie oferuje maluszkowi bogactwo składników zawartych w naturalnym kobiecym mleku.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Jak wybrać idealny wózek dla dziecka?

Warzywa i owoce w diecie dziecka

Czy wiesz, że dziecko, które ma za sobą pierwsze 12 miesięcy życia, powinno otrzymywać 5 porcji warzyw i 4 porcje owoców każdego dnia? Ich rola w diecie maluszka jest nieoceniona – produkty z obu tych grup są źródłem m.in. witaminy C, błonnika oraz składników mineralnych ważnych dla prawidłowego rozwoju małych smakoszy.

Warto pamiętać o tym, aby posiłki zawierające owoce i warzywa przygotowywać w oparciu o produkty pochodzące ze sprawdzonego źródła – najlepiej, gdy będą to świeże produkty sezonowe.

Podając maluszkowi warzywa i owoce, zadbaj o różnorodność. Tego typu składniki w codziennej diecie dobrze sprawdzą się jako dodatek do obiadu, deser lub pożywna zupka. W diecie maluszka, który ukończył roczek, można uwzględniać także soki i nektary dla małych dzieci – np. BOBO FRUT.

Receptura tych produktów została opracowana z myślą o potrzebach dzieci do końca trzeciego roku życia. Dzięki temu mogą one stanowić ciekawy sposób na dostarczenie maluszkowi dziennej porcji warzyw oraz owoców – zwłaszcza jesienią oraz zimą, gdy trudno o sezonowe produkty z tych grup.

Układając jadłospis rocznego dziecka, pamiętaj o tym, że ma ono inne potrzeby niż kilkumiesięczne niemowlę. Warto więc zdobyć odpowiednią wiedzę, dzięki której możliwe będzie uwzględnienie w jego diecie wszystkich niezbędnych składników, które wspierają jego dalszy rozwój!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

0 Udostępnień
(2głosów, średnia: 4,50 z 5)
Loading...
Redakcja Kobieco.pl
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.