Twój maluszek skończył rok? To wspaniale! Z pewnością do tego czasu zdążyłaś już zapoznać go ze smakiem wielu nowych produktów. Wciąż jednak powinnaś przykładać szczególną wagę do jego prawidłowego żywienia. Sprawdź, jak zadbać o wartościowy i urozmaicony jadłospis rocznego dziecka!

Eksperci alarmują!

Raport z badania „Kompleksowa ocena sposobu żywienia dzieci w wieku od 5 do 36 miesiąca życia – badanie ogólnopolskie 2016 roku”, wykonanego przez Instytut Matki i Dziecka pokazuje, że aż 61% niemowląt ma rozszerzaną dietę jeszcze przed 5 miesiącem życia, co jest równocześnie niezgodne ze schematem żywienia niemowląt opracowanym przez Sekcję Żywieniową Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci.

Niepokojące są wyniki dotyczące BMI maluszków. W przypadku 32% dzieci w wieku od 5 do 36 miesięcy zanotowano nieprawidłową masę ciała.

W badaniu wykazano ponadto, że dieta dziecka po 12 miesiącu życia nie jest komponowana w prawidłowy sposób, ponieważ:

 • 94% dzieci otrzymuje wraz z codziennymi posiłkami niewystarczającą ilość witaminy D,
 • 88% dzieci w tym wieku otrzymuje za mało warzyw w codziennej diecie,
 • 83% dzieci otrzymuje posiłki dosalane,
 • 75% dzieci spożywa nadmierną ilość cukru w diecie,
 • 42% dzieci ma niedobory wapnia w diecie.

Można wyciągnąć wnioski, że wielu rodziców nie wie, jak powinien wyglądać prawidłowo skomponowany jadłospis rocznego dziecka, a przecież to, co je maluszek, ma duży wpływ na jego rozwój.

Zdrowa dieta, zdrowy maluszek

co-ma-jeść-roczne-dziecko

Dieta dziecka, które właśnie skończyło 12 miesięcy, powinna być urozmaicona i zróżnicowana tak, aby zaspokajać jego zapotrzebowanie na wszystkie ważne dla rozwoju składniki odżywcze. Maluszek na tym etapie staje się bardziej ruchliwy, ciekawy świata, dlatego potrzebuje źródeł energii.

Urozmaicona dieta jest w stanie mu to zapewnić. Warto jednak pamiętać, że menu dla roczniaka nadal powinno być nieco inne od menu osoby dorosłej, ponieważ jego organizm – a przede wszystkim układ pokarmowy – wciąż doskonali swoją pracę.

Dobrym pomysłem będzie skorzystanie z Modelowego Talerzyka Juniora. To schemat żywienia opracowany z myślą o dzieciach, które ukończyły pierwszy rok życia. Zakłada on, że małe dzieci powinny otrzymywać 4-5 posiłków dziennie, w tym 3 główne oraz 1-2 dodatkowe.

Skomponowany w ten sposób jadłospis rocznego dziecka powinien jednak uwzględniać indywidualne potrzeby maluszka, np. jego apetyt. Niektóre maluszki chętniej zjadają mniejsze porcje, które podawane są im częściej.

Jadłospis rocznego dziecka – co musi się w nim znaleźć?

Codzienna dieta twojego maluszka powinna zawierać białka, tłuszcze, witaminy i składniki mineralne, które ważne są dla jego równoważonego rozwoju. Dbając o różnorodność produktów, jakie pojawią się w dziecięcym menu, masz szansę w prawidłowy sposób skomponować jadłospis rocznego dziecka.

Według zaleceń ekspertów powinny więc znaleźć się w nim:

 • warzywa,
 • owoce,
 • produkty zbożowe oraz mleczne,
 • mięso,
 • ryby,
 • a także dobroczynne tłuszcze.

Niejedna mama bywa zaskoczona faktem, że na tym etapie wciąż może ona karmić piersią swoje dziecko – nie istnieje górna granica wieku maluszka, po której powinnaś definitywnie zakończyć ten proces.

Częściowe karmienie naturalnym pokarmem może być więc prowadzone tak długo, jak potrzebujesz tego zarówno ty, jak i twoja pociecha. Nie musicie po pierwszych urodzinach rezygnować z dobrodziejstw, jakie oferuje maluszkowi bogactwo składników zawartych w naturalnym kobiecym mleku.

Warzywa i owoce w diecie dziecka

Czy wiesz, że dziecko, które ma za sobą pierwsze 12 miesięcy życia, powinno otrzymywać 5 porcji warzyw i 4 porcje owoców każdego dnia? Ich rola w diecie maluszka jest nieoceniona – produkty z obu tych grup są źródłem m.in. witaminy C, błonnika oraz składników mineralnych ważnych dla prawidłowego rozwoju małych smakoszy.

Warto pamiętać o tym, aby posiłki zawierające owoce i warzywa przygotowywać w oparciu o produkty pochodzące ze sprawdzonego źródła – najlepiej, gdy będą to świeże produkty sezonowe.

Podając maluszkowi warzywa i owoce, zadbaj o różnorodność. Tego typu składniki w codziennej diecie dobrze sprawdzą się jako dodatek do obiadu, deser lub pożywna zupka. W diecie maluszka, który ukończył roczek, można uwzględniać także soki i nektary dla małych dzieci – np. BOBO FRUT.

Receptura tych produktów została opracowana z myślą o potrzebach dzieci do końca trzeciego roku życia. Dzięki temu mogą one stanowić ciekawy sposób na dostarczenie maluszkowi dziennej porcji warzyw oraz owoców – zwłaszcza jesienią oraz zimą, gdy trudno o sezonowe produkty z tych grup.

Układając jadłospis rocznego dziecka, pamiętaj o tym, że ma ono inne potrzeby niż kilkumiesięczne niemowlę. Warto więc zdobyć odpowiednią wiedzę, dzięki której możliwe będzie uwzględnienie w jego diecie wszystkich niezbędnych składników, które wspierają jego dalszy rozwój!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.