Kaszel jest naturalną reakcją obronną organizmu, jednak potrafi skutecznie uprzykrzyć życie, zwłaszcza małym dzieciom. Dolegliwość może mieć wiele przyczyn. Jedną z nich jest zapalenie oskrzeli u dzieci.

Napady kaszlu u dziecka – co mogą oznaczać?

Kaszel, czyli bezwarunkowy odruch spowodowany podrażnieniem błony śluzowej górnych dróg oddechowych, to jeden z podstawowych mechanizmów obronnych organizmu. Jego zadaniem jest usunięcie substancji zalegających w krtani, tchawicy czy oskrzelach.

kaszel-u-dziecka

Uporczywy kaszel u dziecka może mieć różne przyczyny. Najczęstszymi są infekcje, wirusowe lub bakteryjne. Do powszechnych schorzeń atakujących młodych ludzi należą m.in. zapalenie oskrzeli oraz krztusiec.

Powodem kaszlu bywa alergia, zbyt suche powietrze w pomieszczeniach lub klimatyzacja. Gdy atakuje w nocy i towarzyszy mu świszczący oddech, może to zwiastować astmę. Suchy kaszel w nocy występuje również w przypadku refluksu żołądkowo-przełykowego, gdzie cofanie kwasu żołądkowego do przełyku powoduje podrażnienie gardła.

Zapalenie oskrzeli u dziecka

Uporczywy kaszel bywa często symptomem zapalenia oskrzeli, czyli infekcyjnego schorzenia dolnych dróg oddechowych zazwyczaj wywołanego przez różne typy wirusów.

Zapalenie oskrzeli u dzieci przypada najczęściej w sezonie jesienno-zimowym. Do zakażenia dochodzi zwykle drogą kropelkową. Początkowymi objawami zapalenia oskrzeli są: wodnisty katar, drapanie w gardle, osłabienie i podwyższona temperatura. Dopiero po kilku dniach pojawia się kaszel, początkowo suchy, a następnie, na skutek zwiększonego wydzielania śluzu, mokry. Napady kaszlu u dziecka mogą czasami wywoływać wymioty.

Zapalenie oskrzeli u dzieci to choroba, której objawy najczęściej ustępują w ciągu 2 tygodni, choć jeszcze przez dość długi czas utrzymuje się okres zwiększonej wrażliwości oskrzeli na różne bodźce, np. zmiany temperatury otoczenia, co wiąże się z napadami suchego kaszlu.

Kaszel alergiczny

Kaszel u dziecka może być objawem rozwijającej się alergii. Jest wówczas suchy, płytki i napadowy. Towarzyszą mu często inne objawy, np. charakterystyczny katar, wodnisty i bezbarwny (przy przeziębieniu żółty, z czasem gęstniejący), zaczerwienienie spojówek, łzawienie oczu czy wysypka na skórze.

Krztusiec – objawy

Wysoko zakaźną chorobą, odznaczającą się nawracającymi ciężkimi napadami kaszlu oraz dusznością, jest krztusiec. Przebieg schorzenia jest szczególnie ciężki u niemowlaków, które nie ukończyły 6. Miesiąca – w tym okresie istnieje największe ryzyko powikłań, a nawet śmierci.

Krztusiec objawy ma następujące: najpierw pojawia się faza nieżytowa przypominająca przeziębienie (charakteryzuje się katarem, bólem gardła, suchym kaszlem). Po ok 1–2. tygodniach zaczynają się napadowe ataki kaszlu, zwłaszcza nocą, towarzyszy im duszność i świst, a także łzawienie oczu czy zaczerwienienie twarzy, po 2–4. tygodniach rozpoczyna się okres zdrowienia, trwający 3–4 miesiące, w jego trakcie napady kaszlu stopniowo ustępują.

Powikłania, szczególnie u małych dzieci, obejmują zarówno układ oddechowy (zapalenie płuc, odma opłucnowa), jak i układ nerwowy (napady drgawkowe, encefalopatia, czyli uszkodzenie mózgu).

Jak leczyć kaszel u dziecka?

Najpopularniejszym, dostępnym w każdej aptece środkiem na kaszel jest syrop. Tego typu produkty mają zwykle bezpieczny skład, w którym dominują ekstrakty roślinne (z porostu islandzkiego, szałwii lekarskiej, tymianku, sosny zwyczajnej, anyżu czy lukrecji) oraz owocowe aromaty zapewniające lepszy smak i przyswajalność preparatów.

Skuteczne bywają inhalacje roztworami wody i olejków eterycznych. Należy też dbać o odpowiednią wilgotność w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko.

W przypadku zapalenia oskrzeli konieczne może okazać się stosowanie leków przeciwgorączkowych. Maluch musi również pić dużo płynów. Krztusiec leczy się zwykle antybiotykami.

Kiedy z kaszlem do lekarza?

Kaszel u dziecka zwykle przechodzi po kilku, maksymalnie kilkunastu dniach. Taka dolegliwość nie zawsze wymaga konsultacji lekarskiej. Do specjalisty należy się udać, gdy staje się męcząca, długo nie ustępuje albo się nasila, a także, gdy towarzyszą jej inne objawy, np. wysoka gorączka.

Wizyta u lekarza jest też wskazana, gdy dziecko zmaga się z napadami męczącego kaszlu nad ranem lub po wysiłku, zwłaszcza jeśli w rodzinie są chorzy na astmę.

Ewa Podsiadły-Natorska

Podobne tematy:

Na zlecenie USP Zdrowie.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.