Woda różana jest czasem ciężka do znalezienia w sklepach. Na szczęście dość łatwo ją zrobić domowym sposobem. Poznasz dziś 4 świetne przepisy na wodę różaną! przepisy są bardzo proste i nie zajmują wiele czasu, a korzyści ze stosowania wody różanej są naprawdę imponujące dla każdego rodzaju cery.
Poza tym, woda różana zrobiona z naturalnych płatków róży jest najzdrowsza, nie będzie zawierać żadnej chemii od której mogłaby ucierpieć Twoja skóra! a co dokładnie można zrobić z płatków róży?
- woda różana do picia,
- woda różana do jedzenia,
- woda różana spożywcza,
- woda różana do twarzy,
- i olejek różany.
Kosmetyki z wodą różaną – lista
Spis treści
Make Me Bio, woda różana
Dabur Red Rose Water Naturalna Woda różana
Bielenda Rose Care kojąca woda różana
Bielenda woda różana z płatków róży do pielęgnacji i demakijażu twarzy
Bielenda Satynowa Woda Różana do demakijażu
Fitomed Woda Różana – hydrolat
NATUR PLANET Woda różana
Najel Woda Różana z Róży Damasceńskiej Bio
Oto 4 przepisy, jak zrobić wodę różaną:
Przepis na wodę różaną z olejku różanego
Co będziesz potrzebować:
- 12 kropli olejku różanego
- 250 ml. (szklanka) wody destylowanej
- kilka łyżeczek wódki
- szklane naczynie, najlepiej słoik.
Jeśli masz już wszystkie produkty to możemy przejść do kolejnego kroku. Pamiętaj aby nie używać plastikowych naczyń, koniecznie szklane, aby zapach plastiku nie przedostał się do wody różanej.
- Napełnij słoik wodą destylowaną. Nigdy nie używaj wody z kranu, ponieważ zawiera ona bakterie których nie chcemy w naszej wodzie różanej. Jeśli masz trudności ze zdobyciem wody destylowanej to zagotuj zwykłą wodę i zaczekaj aż ostygnie do temp. pokojowej.
- Do wody wlej kilka łyżeczek wódki, inaczej olej który za chwilę dodasz, będzie pływał na powierzchni wody. Dodaj teraz do wody 12 kropli olejku różanego. Upewnij się, że nie jest to olejek zapachowy a eteryczny olejek różany. Olejek zapachowy ma tylko zapach, brak w nim właściwości na których nam zależy!
- Zakręć słoik dokładnie i zacznij nim potrząsać. Woda destylowana i olejek z róży mają się dobrze wymieszać.
- Przelej teraz całą zawartość do nowego szklanego naczynia lub do buteleczki z spryskiwaczem. Różana mgiełka na twarz, w upalne dni ratuje życie! możesz też odświeżyć pomieszczenia w domu lub mieszkaniu bądź np. pościel? :)
Przepis na wodę różaną z suchych płatków róży
Co będziesz potrzebować:
- Suche płatki róży
- 2 szklane słoiki
- sitko
- gorąca woda
- Włóż suche płatki róży do jednego ze słoików.
- Zalej je gorącą wodą destylowaną (nie wrzątkiem)! która nie posiada żadnych bakterii.
- Zakręć słoik i pozwól aby wszystko ostygło, czyli około 15-20 min.
- Następnym krokiem będzie odcedzenie płatków róży od wody różanej. Do tego celu użyj sitko. Przelej odcedzoną wodę różaną do drugiego słoika.
- Gdy odcedzisz płatki róż, możesz je śmiało wyrzucić. Na nic się już nie przydadzą, ponieważ oddały wszystkie swoje właściwości gorącej wodzie.
- Przechowywanie wody różanej domowej roboty powinno odbywać się w lodówce i pod przykryciem. Woda różana z naturalnych płatków róży ma datę przydatności, wynoszącą 1 tydzień!
Woda różana ze świeżych płatków róży
- Wybierz świeże, pachnące płatki róży, wypłucz je dokładnie. Im świeższe płatki róży tym lepszą wodę różaną uzyskasz. Wybieraj róże naturalnie hodowane, bez chemii i pestycydów. Tych szkodliwych składników nie da się w żaden sposób wypłukać z płatka róży.
- Przygotowując wodę różaną, postaraj się użyć tylko jednego rodzaju róży. Dobrze wypłucz każdy z płatków róży, ponieważ mogę one zawierać brud i owady.
- Będziesz potrzebować około dwóch róż aby wypełnić szklankę płatkami róży po sam wierzch.
- Umieść płatki róży w garnuszku, zalej je wodą aby ta nieco je przykryła. Jeśli użyjesz zbyt dużej ilość wody to nie uzyskasz mocnego koncentratu. Rozważ dodanie 1 łyżki wódki, w ten sposób znacznie wydłużysz okres przydatności wody różanej. Odrobina wódki w żaden sposób nie wpłynie na smak i zapach wody różanej!
- Przykryj garnuszek pokrywką i ustaw palnik na niskim płomieniu. Woda destylowana nie może się zagotować. Jeśli tak się stanie, to woda różana straci swoje zdrowotne właściwości oraz zapach. Po 20 minutach zobaczysz, że płatki róży bledną a woda nabiera ich koloru – to dobry znak!
- Podstaw szklany słoik a na nim sitko dzięki któremu oddzielisz płatki róż od wody różanej. Upewnij się, że słoik pomieści 0,5l. wody (2 szklanki).
- Wodę różaną należy przechowywać w lodówce. Woda straci swoją przydatność po upływie jednego tygodnia, jeśli natomiast dodasz odrobinę wódki, możesz znacznie wydłużyć ten okres. Wódka w żaden sposób nie wpłynie na smak ani zapach wody różanej.
Woda różana ze zmiażdżonych płatków róży
- Przygotuj płatki róż w ilości która mieści się do szklanki (dwie róże). Podziel je na dwie części.
- Czas rozbić płatki róż w moździerzu. Użyj pierwszej części. W ten sposób uwolnisz z nich wartościowy sok z zawartością składników potrzebnych do pielęgnacji Twojej skóry.
- Papkę z płatków róży przełóż do szklanego naczynia. Aby wydzieliło się jak najwięcej soku, pozostaw papkę na kilka godzin.
- Do papki dodaj drugą część płatków i całość wymieszaj. Przykryj miseczkę i odstaw na 24 godziny.
- Całość następnie umieść w ceramicznym naczyniu i postaw na malutkim ogniu. Gdy zauważysz, że pojawia się bulgotanie (małe pęcherzyki) ściągnij naczynie z ognia.
- Przelej teraz całą zawartość do słoika lub buteleczki – używając sitka aby oddzielić ekstrakt różany od kawałeczków płatków róży. Zależy nam na czystym, bez zanieczyszczeń ekstrakcie.
- Zakręć słoik i wystaw całą zawartość na słońce na kilka godzin. Ciepło słoneczne sprawi, że z uzyskanego ekstraktu wydzielą się naturalne, korzystne dla skóry oleje.
- Gotową wodę różaną przechowuj w lodówce. Termin przydatności to jeden tydzień.
Informacje na temat wody różanej
Wiesz już jak zrobić wodę różaną i wiesz, że warto ją stosować, ponieważ zdrowotne właściwości róży, znane są od dawna. Ten piękny kwiat ma bogate zastosowanie w kosmetyce i pielęgnacji skóry.
Oprócz zdolności oczyszczających dodatkowo poprawia napięcie skóry, nawilża i nadaje jej zdrowy koloryt. Woda różana sprawdzi się również w przypadku cery trądzikowej, która potrzebuje specjalnej pielęgnacji.
Codzienna pielęgnacja twarzy przy jej pomocy, nie tylko zmniejszy ilość zmian trądzikowych ale również usunie przebarwienia i wyreguluje ph skóry do odpowiedniego poziomu. Niewątpliwym atutem tego kosmetyku, jest wspaniały kwiatowy zapach, który sprawi że każdy poranek będzie piękniejszy…
Czym właściwie jest woda różana?
Woda różana to jeden z najstarszych znanych nam naturalnych kosmetyków. Już w czasach starożytnych kobiety stosowały ją do pielęgnacji swojej twarzy, a bogatsze mieszkanki starożytnej Grecji i Rzymu, brały w niej kąpiele.
Woda różana powstaje jako efekt uboczny produkcji olejku różanego, który wytwarza się w procesie destylacji płatków róży. Różany ekstrakt ma bardzo intensywny zapach, którego nie zastąpi żaden sztuczny kosmetyk.
Ciekawostką jest to, że z 5 ton płatków róż, powstaje jedynie kilogram czystego olejku różanego, a aby zachować jak najlepszy aromat, należy je zbierać wczesnym rankiem.
Zastosowania wody różanej
Woda różana ma szerokie zastosowanie w kosmetyce i o dziwo w kuchni. Jej delikatność szczególnie docenią osoby mające problem z suchą, wrażliwą i podrażnioną skórą. Tutaj mogę polecić naturalną maseczkę z róży.
Stosowanie dużej ilości kosmetyków niszczy skórę, dlatego warto profilaktycznie stosować wodę różaną jako tonik do porannego i wieczornego oczyszczania cery.
Woda różana używana jest również jako okład na zaczerwienione, opuchnięte i zmęczone oczy, a dzięki przyjemnemu zapachowi, działa aromaterapeutycznie i antystresowo.
Wiele kobiet ma problem ze swoimi włosami, często są popękane, przesuszone lub przetłuszczone, a skóra głowy pozostawia wiele do życzenia. W takim przypadku warto stosować wodę różaną do płukania włosów, która nada włosom miękkość, odżywi skórę głowy a przy okazji sprawi że będą lśniące i pachnące.
Woda różana ma również zastosowanie w kuchni. Można dodawać ją do czarnej herbaty a także jako dodatek do różnych potraw na bazie orzechów, na przykład migdałów czy pistacji, z którymi świetnie się komponuje.
Róża jest najczęściej spotykana w kuchni wschodnio-orientalnej, występuje w tureckiej baklawie czy indyjskich lodach. Nadaje potrawom delikatny, aczkolwiek wyczuwalny aromat. W gorące dni świetnie sprawdzi się jako jeden ze składników orzeźwiającej lemoniady.
Woda różana jako lekarstwo
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z leczniczych właściwości jakie posiada woda różana. W obecnych czasach, gdzie tempo życia jest bardzo szybkie duży odsetek ludzi żyje w ciągłym stresie.
Na szczęście można sobie z tym w bardzo prosty sposób poradzić. Różana, relaksacyjna kąpiel w połączeniu z inhalacją potrafi czynić cuda. Niektóre badania dowodzą, że woda różana pomaga przy stanach skurczowych naczyń wieńcowych i różnych chorobach nerwowych.
Nie można także zapominać o właściwościach antybakteryjnych jakie posiada. Podczas przeziębiania i anginy warto oprócz zwykłych lekarstw stosować wodę różaną jako płukanka ust i gardła. Profilaktyczne stosowanie jej w taki sposób zapobiega chorobom zębów i dziąseł.
Jeden z najtańszych kosmetyków na rynku!
Bardzo dużo, dobrej jakości kosmetyków – jest drogich. Niektóre kremy i balsamy a w szczególności perfumy, potrafią kosztować kilkaset złotych. Z wodą różaną tak nie jest.
Swoją dużą popularność, woda różana zawdzięcza niskiej cenie. 250 ml butelka wody różanej kosztuje w granicach 10 zł i można ją kupić w niemal każdej drogerii i sklepach z naturalnymi kosmetykami.
Dobrej jakości woda, jest tak intensywna że z pewnością jedna butelka wystarczy na wiele miesięcy, a nic oczywiście nie stoi na przeszkodzie aby ją przyrządzić samemu.
Woda różana z Isparty?!
Woda różana dostępna w polskich sklepach oczywiście posiada wszystkie właściwości, ale jeżeli chcemy na prawdę wysokiej jakości wodę różaną, to warto poszukać dalej niż w najbliższej drogerii lub zrobić ją samemu!
W wielu sklepach internetowych, dostępna jest woda różana pochodząca z Turcji, czyli miejsca skąd się wywodzi najlepszy gatunek – woda różana z Isparty. Będzie ona co prawda droższa, ale warto czasem wydać troszeczkę więcej aby cieszyć się wspaniałym intensywnym zapachem.
Najlepszym rozwiązaniem będzie zrobienie wody różanej samemu, lub przywiezienie jej z podróży lub poproszenie znajomych o kupno na miejscu.
Wybrane specjalnie dla Ciebie:
- 17 sposobów jak pozbyć się wągrów [PORADNIK] miesiąca!
- Jak usunąć wągry? zrób maseczkę z jajka!
- Jak usunąć wągry? OTO 4 błyskawiczne sposoby!
- Wągry na nosie – co jest przyczyną ich pojawiania się?
- Plastry na wągry na nos – HIT czy KIT?
Przepis na domową wodę różaną jest banalnie prosty. Wystarczy zebrać kilka garści płatków róż a następnie dokładnie opłukać w zimnej wodzie. W kolejnym kroku należy umieścić je w bawełnianej ściereczce i dobrze związać aby nie wypadły. Tak przygotowany pakunek wystarczy umieścić w dużym pojemniku i zalać wrzątkiem aby lekko przykryć płatki. Naczynie należy zabezpieczyć folią spożywczą aby aromat pozostał w środku i pozostawić na przynajmniej 24 godziny. Po upływie czasu woda jest gotowa do użycia. Warto również wspomnieć, że tak przygotowany ekstrakt należy przechowywać w lodówce i zużyć w przeciągu dwóch tygodni.