Soczewki kontaktowe to coraz chętniej wybierana alternatywa dla okularów korekcyjnych. Rozwijające się technologie sprawiły, że obecnie są one synonimem wygody i braku ograniczeń.

Doceniają to szczególnie osoby aktywne fizycznie oraz ceniące sobie swobodę, jaką daje to rozwiązanie optyczne. Podpowiadamy, dlaczego warto wybrać soczewki kontaktowe.

Dlaczego rezygnujemy z okularów korekcyjnych?

soczewki-kontaktowe

Okulary korekcyjne pozwalają na skorygowanie większości wad wzroku. Korzystanie z nich wiąże się jednak z niedogodnościami, które sprawiają, że coraz więcej osób rezygnuje z nich, skłaniając się ku soczewkom kontaktowym. Okulary przy dużych mocach mogą powiększać (krótkowzroczność) lub też pomniejszać oczy (dalekowzroczność).

Przeszkadza to zwłaszcza kobietom, które starannie wykonują swój codzienny makijaż. „Ginie” on pod oprawką i szkłem okularowym. Działa to także w drugą stronę. Uzyskany obraz jest nieco zniekształcony – powiększony lub zmniejszony.

Wadą okularów, dostrzeganą zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, jest parowanie ich szkieł. Gdy użytkownik przechodzi pomiędzy zimnym a ciepłym pomieszczeniem, możliwości widzenia zostają znacząco ograniczone przez parę, która pokrywa szkło. Usunięcie jej za pomocą chusteczki lub innego materiału może spowodować, że na szkłach powstaną nieestetyczne zacieki. Dlatego też najczęściej należy odczekać, aż para zniknie sama.

Niewłaściwie dobrane oprawki okularowe nie tylko negatywnie wpływają na wizerunek osoby je noszącej. Mogą się również ześlizgiwać i spadać z nosa. To natomiast grozi ich uszkodzeniem.

Okulary są zdecydowanie bardziej podatne na uszkodzenia niż soczewki. Wymagają przechowywania w futerale, aby na powierzchni szkieł nie pojawiły się zarysowania. Te z kolei mogą znacząco ograniczyć jakość widzenia.

Za wadę okularów niektóre osoby uznają jednorazowy wysoki koszt zakupu. Koszt nabycia odpowiedniej jakości produktu ze szkłami z powłokami wynosi co najmniej kilkaset złotych. U użytkowników, u których następuje pogłębianie się wady wzroku, konieczne jest ponoszenie takiego wydatku co 1-2 lata.

Oprawy okularowe mogą ograniczać pole widzenia, co również dla wielu osób stanowi ich wadę. Po dłuższym czasie użytkowania zazwyczaj pojawiają się pewne „odgniotki” pod nanośnikami.

Osoby, które cenią sobie komfort okularów przeciwsłonecznych, muszą mieć na uwadze fakt, że nie każdy model można wyposażyć w szkła korekcyjne. Ponadto w przypadku zaawansowanych wad wzroku szkła w oprawkach są grubsze, a więc i widoczne dla obserwatorów.

Okulary mogą stanowić pewien „ogranicznik” w uprawianiu sportów. W wielu dyscyplinach ich noszenie może być niewygodne. Nie można ich również założyć pod gogle narciarskie czy okulary na rower.

Warto również wspomnieć o tym, że okulary korekcyjne często są nieakceptowane przez dzieci. Źle się w nich czują oraz ograniczają im one możliwości swobodnej zabawy.

Dlaczego warto wybrać soczewki kontaktowe?

Z powodów licznych mankamentów okularów korekcyjnych coraz więcej osób przekonuje się do rozwiązania, którym są soczewki kontaktowe. Są one wręcz niezastąpione w przypadku użytkowników prowadzących aktywny tryb życia i uprawiających sporty.

Jest to rozwiązanie optyczne skierowane do osób, które ze względów estetycznych nie czują się dość dobrze w okularach. Szkła kontaktowe są dyskretne, dzięki czemu otoczenie nie jest w stanie zauważyć, że ktoś ma wadę wzroku.

Dodatkowym atutem jest możliwość zmiany naturalnego koloru tęczówki oka, co można wykorzystać zarówno na co dzień, jak i do okazjonalnych makijaży (np. na Halloween). Rozwiązanie to doceniają również kobiety, które lubią codzienne makijaże i nie chcą zasłaniać oka oprawką okularową.

Soczewki kontaktowe nie ograniczają pola widzenia. Użytkownicy nie muszą martwić się o parujące szkła podczas przechodzenia z zimnego do ciepłego pomieszczenia, jak ma to miejsce w przypadku szkieł okularowych. Ponadto soczewki nie zmieniają wielkości widzianych obiektów – nawet w przypadku dużych wad wzroku.

Zapewniają naturalność obrazu oraz odpowiednią ostrość. Na dobre można również zapomnieć o uszkodzeniach szkieł okularowych – ich potłuczeniu czy porysowaniu. Nawet jeżeli soczewka uległaby zniszczeniu, koszt zakupu nowej pary jest zdecydowanie niższy niż wymiany okularów.

Soczewki kontaktowe w żaden sposób nie wpływają na wielkość oczu – nie zmniejszają ich, ani nie powiększają. Dlatego też doskonale sprawdzą się w przypadku użytkowników, którzy mają dużą wadę wzroku i nie chcą zdradzać jej zaawansowania.

Duży wybór różnorodnych modeli sprawia, że soczewki kontaktowe można dobrać indywidualnie do potrzeb i preferencji danej osoby. Ich atutem jest niższy koszt zakupu niż w przypadku okularów. Docenią to szczególnie osoby, u których wada wzroku stale postępuje i zmiana soczewek na te o innych mocach nie będzie generowała dodatkowych kosztów.

Takie rozwiązanie optyczne docenią również osoby, które nie chcą rezygnować z noszenia okularów przeciwsłonecznych. Ze szkłami kontaktowymi można łączyć każdy model. Same soczewki posiadają filtry chroniące wzrok przed negatywnym oddziaływaniem promieniowania słonecznego.

Jednodniowe soczewki kontaktowe rekomendowane są początkującym użytkownikom, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tą formą korekcji wzroku. Dzięki jednodniowemu trybowi użytkowania nie wymagają codziennej pielęgnacji i oczyszczania za pomocą przeznaczonych do tego płynów.

Jakie soczewki kontaktowe będą najlepsze?

Osoba zainteresowana używaniem soczewek powinna udać się na badanie do gabinetu okulisty lub optometrysty. Specjalista zbada, czy nie występują żadne przeciwwskazania do noszenia szkieł kontaktowych. Dodatkowo ekspert będzie w stanie pomóc w dopasowaniu modelu dobrze wpisującego się w potrzeby użytkownika.

Pomocny może okazać się również ranking soczewek kontaktowych, w którym znajdują się najchętniej wybierane produkty. Zawierają one najczęściej kupowane soczewki jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, progresywne, toryczne oraz kolorowe.

Podczas wizyty u specjalisty pacjent zyskuje cenne wskazówki dotyczące m.in. sposobu pielęgnacji soczewek, zasad ich aplikowania i zdejmowania oraz ewentualnych objawów, które powinny go zaniepokoić.

Soczewki to wygodne rozwiązanie, które doceniają zarówno użytkownicy regularni, jak i okazjonalni (łączący je z korekcją okularową). Wiele osób nie mogłoby uprawiać ulubionych sportów, gdyby nie komfort noszenia szkieł kontaktowych. Są one wręcz niezastąpione w przypadku dyscyplin ekstremalnych.

Nie da się jednoznacznie wskazać, które z soczewek sprawdzą się najlepiej w danym przypadku. Warto podczas poszukiwania odpowiedniego modelu zasięgnąć rady specjalisty (optometrysty, optyka) oraz skorzystać z rankingów najchętniej wybieranych produktów stworzonych na podstawie decyzji zakupowych innych użytkowników.

W jakich okolicznościach okulary okazują się lepsze?

Nie powinno się demonizować żadnej formy korekcji wad wzroku. Co prawda, soczewki mają zdecydowanie więcej zalet niż okulary korekcyjne, jednak w niektórych przypadkach użycie szkieł kontaktowych może nie być dobrym rozwiązaniem.

Szczególną ostrożność powinni zachować pacjenci, u których zdiagnozowano syndrom suchego oka. Niewłaściwie dobrane soczewki mogą pogłębić problem. Wśród innych przeciwwskazań wymienia się m.in. alergie, skłonność do zapalenia spojówek, jaskrę, zwyrodnienie siatkówki oraz zapalenie rogówki.

Obecnie dostępne na rynku modele szkieł kontaktowych oferują optymalne parametry w zakresie tlenoprzepuszczalności oraz nawilżenia. Dlatego też chętnie wybierane są również przez osoby, które spędzają wiele godzin dziennie przed ekranem komputera czy w pomieszczeniach klimatyzowanych.

Soczewki kontaktowe oraz okulary nie powinny być dla siebie konkurencją, lecz jedynie dawać użytkownikowi wolność wyboru. Sposób korekcji wady wzroku powinien być dobrany w zależności od indywidualnych preferencji, stylu życia oraz rekomendacji specjalisty.

Nie da się jednak ukryć, że szkła kontaktowe zyskują na popularności dzięki szeregowi zalet, które oferują. To przede wszystkim komfort użytkowania, duża swoboda, brak ograniczeń i wiernie odwzorowany obraz bez zniekształceń.

Podobne artykuły:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.