Czym są soczewki kontaktowe? Soczewka ma zaokrąglony kształt, jest cienka i umieszcza się nią bezpośrednio na filmie łzowym, który pokrywa powierzchnię oka.
Soczewka kontaktowa jest całkowicie przezroczysta, jednak sprawia to czasem problemy z jej aplikacją – jest po prostu zbyt słabo widoczna dla ludzkiego oka. Z tego względu producenci soczewek kontaktowych często barwią je delikatnie, aby ułatwić jej aplikację oraz ściąganie z oczu.
Jako ciekawostkę warto dodać, że pierwszy prototyp soczewki kontaktowej zaprojektowali Leonardo da Vinci oraz Kartezjusz, ale dopiero pod koniec XIX wieku pierwszą szklaną soczewkę wydmuchał niemiecki dmuchacz szkła, gdzie kilka lat później niemiecki okulista opracował pierwszą jednorazową soczewkę kontaktową!
Rodzaje soczewek kontaktowych
Spis treści
Dzięki dobroczynności szybkiego rozwoju technologicznego na rynku dostępnych jest wiele rodzajów soczewek. Soczewki dzielimy ze względu na:
- materiał, z jakiego zostały wykonane,
- czas noszenia,
- tryb noszenia,
- i przeznaczenie.
Podział soczewek kształtuje się więc następująco:
Materiał wykonania
Soczewki twarde
Coraz mniej popularne ze względu na to, że niewygodnie się je nosi, najczęściej zastępują je soczewki miękkie, a te twarde stosuje się w ostateczności, gdy nie można zastosować soczewek miękkich.
Soczewki miękkie
Są coraz częściej stosowane i systematycznie wypierają z rynku soczewki twarde, miękkie wersje produkuje się z hydrożelu lub materiału silikonowo-hydrożelowego. Miękkie soczewki są niemal niewyczuwalne na oku.
Czas noszenia
Soczewki jednorazowe / jednodniowe
Soczewki jednorazowego użytku, które po ściągnięciu z oka wyrzuca się, bo nie nadają się już do dalszego użytku. Są to najzdrowsze i najbardziej higieniczne soczewki na rynku. Soczewki jednodniowe poleca się szczególnie osobom, które dopiero zaczynają nosić soczewki, dla osób szukających stałej alternatywy dla okularów, oraz dla tych, którzy mają wrażliwe i skłonne do alergii oczy.
Soczewki wielokrotnego użytku
Są to soczewki, które można używać przez określony czas, a wśród nich wyróżniamy soczewki dwutygodniowe, soczewki miesięczne i trzymiesięczne. Soczewki wielokrotnego użytku wymagają pewnej pielęgnacji, a więc po zdjęciu należy je wyczyścić oraz zdezynfekować, aby nie narazić oczu na stany zapalne i powikłania. Najczęściej wybierana wersja to soczewki miesięczne, czyli po 30 dniach należy zaopatrzyć się w nowe soczewki, a stare wyrzucić.
Soczewki roczne
Są to najdłużej wytrzymujące soczewki konwencjonalne, są przeznaczone wyłącznie do noszenia w ciągu dnia. Roczne soczewki wykonuje się wyłącznie z materiału hydrożelowego, a ich stosowanie poleca się osobom, które nie mogą stosować korekcji soczewkami krótkoterminowymi.
Tryb noszenia
Dzienne
Soczewki te nosi się tylko przez jeden dzień, jednak nie dłużej niż od 6 do 14 godz.
Elastyczne
Ten rodzaj soczewek można nosić nawet przez kilka dni bez przerwy, warto jednak nie przekraczać tygodnia użytkowania.
Ciągłe
Są to soczewki o najdłuższym okresie noszenia, gdzie okres ten może wynosić nawet 30 dni i nocy i to zupełnie bez przerwy.
Przeznaczenie
Soczewki kosmetyczne
Tego rodzaju soczewki wybiera się nie ze względu na wadę wzroku, ale przede wszystkim ze względu na chęć zmiany swojego wyglądu. Soczewki takie często służą do przykrywania wad oka, świetnie też zakrywają zaćmę, mogą też “otwierać” tęczówkę i “zmniejszać” optycznie źrenicę, lub udawać “kocie oczy”.
Soczewki korekcyjne
Soczewki korekcyjne dzielimy ze względu na zastosowaną w ich produkcji technologię. Soczewki te dzielimy więc na soczewki progresywne, jednoogniskowe i dwuogniskowe. Te z kolei można podzielić na:
- sportowe,
- fotochromatyczne,
- do prowadzenia samochodu,
- pokryte różnymi powłokami.
Najpopularniejsze z nich są soczewki fotochromatyczne – nie korygują one wzroku, ale dbają o jego jakość, dostosowując się do oświetlenia poprzez zmianę barwy na ciemną bądź jaśniejszą; chroniąc tym samym oczy przed zmęczeniem,
Soczewki Lecznicze
Jest to rzadziej spotykany rodzaj soczewek, ich przeznaczenie opiera się o konieczność zastosowania leków lub opatrunków bezpośrednio na oczy. Soczewki lecznicze są więc pewnego rodzaju nośnikiem leków, gdy oczy chorują i wymagają lekoterapii.
Podsumowanie
Wszystkie soczewki kontaktowe są wyrobami medycznymi, zatem automatycznie podlegają pod nadzór FDA (Agencja ds. Żywności i Leków).
Jednakowo w przypadku soczewek korekcyjnych, jak i tych kosmetycznych soczewek kontaktowych potrzebna jest recepta, gdyż dość często pojawiają się powikłania, takie choćby jak:
- infekcje oczu,
- i stany zapalne,
… które są w stanie doprowadzić nawet do utraty wzroku, a nawet ślepoty.
Dlatego prewencyjnie – warto podjąć kilka kroków, które znacznie zmniejszą ryzyko wystąpienia powikłań związanych z noszeniem soczewek, oto one:
- Noszenie soczewek zawsze skonsultuj ze specjalistą
- Kupuj soczewki tylko w znanym i wiarygodnym sklepie
- Zawsze utrzymuj swoje soczewki w czystości
- Zawsze przestrzegaj terminów i trybu noszenia soczewek.
- Zawsze stosuj się do zaleceń dotyczących soczewek oraz produktów przeznaczonych do ich pielęgnacji.
Podobne:
- Jak testować soczewki kontaktowe
- Dopasuj oczy do torebki, czyli kolorowe soczewki
- Specjalista radzi: Soczewki kontaktowe a makijaż
- Skuteczność soczewek trójogniskowych w leczeniu zaćmy
- Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?
- Leczenie oczu w Polsce na światowym poziomie