Pierwsza Komunia Święta przez lata stanowiła ważne wydarzenie dla dzieci uczęszczających do kościoła. Niestety już od dłuższego czasu stała się poważnym obciążeniem finansowym dla rodziców jak i zaproszonych gości. Obie strony muszą często porządnie się wykosztować, aby przygotować się do tego jednego dnia. Jakich zatem wydatków powinniśmy się spodziewać?
Spis treści
Komunia święta czy komercyjna?
Nie da się ukryć, że w wielu przypadkach ten istotny w życiu katolickim dzień, zamienia się w istne targowisko próżności. Samą podniosłość uroczystości przesłoniły wystawne uroczystości, drogie prezenty. Słyszy się nawet o wynajmowaniu zespołów muzycznych na komunię dziecka.
Niewątpliwie następuje komercjalizacja pierwszej komunii. Niektórzy rodzice wręcz przesadzają w organizacji, a dzieci po weekendzie chwalą się między sobą prezentami, przez co biedniejszym maluchom może być z tego powodu przykro.
Rodzice coraz częściej wpadają na takie szokujące pomysły z okazji komunii świętej jak wynajem limuzyny, waty cukrowej, wspomnianego zespołu muzycznego, dużych sal bankietowych czy występu magika. Można się w pewnym momencie zapytać, czy nadal chodzi tu o sakrament kościelny, czy jednak klasyczne pokazanie, kogo na więcej stać?
Podstawowe wydatki
Podstawowym wydatkiem na komunię będzie zakup odpowiedniego ubrania. Dziewczynki obowiązkowo muszą być ubrane w białe sukienki, a chłopcy w jasne lub ciemne garnitury. W tym roku wśród dziewczynek panuje moda na sukienki z krótkim rękawkiem.
Ciekawym dodatkiem mogą być kolorowe elementy w wianku, jak i same wianki z kwiatów naturalnych. Za sam komplet przyjdzie nam zapłacić przynajmniej 200 złotych, a im więcej dodatków lub piękniejsza sukienka, tym nasz budżet wzrasta.
U chłopców z pewnością modne będą nadal ciemne spodnie i jasna komża. Za garnitur konieczne jest zapłacenie przynajmniej 300 złotych. Do tego zawsze dochodzi kilka dodatków, które jeszcze bardziej zwiększają budżet. Nie możemy w obu przypadkach zapomnieć o obuwiu komunijnym.
Oczywiście tradycją jest wyprawienie przynajmniej obiadu rodzinnego. W o wiele lepszej sytuacji są osoby, które mogą u siebie w domu lub w ogrodzie wyprawić przyjęcie komunijne. Znacząco obniża to koszta, które ponosi się przy wynajmowaniu stolików w restauracji.
Zdaniem wielu rodziców cena za obiad z deserem i dodatkami to przynajmniej 100 złotych za osobę. Im więcej gości zaprosimy, tym wyższa cena końcowa. Często osobno płaci się także za tort komunijny.
Jakie prezenty komunijne?
Według przeprowadzonych wywiadów z dziećmi, w tym roku największym powodzeniem cieszyć się będą tablety, zegarki, rowery, zestawy Lego, smartwatch, aparat fotograficzny, smartfon.
Zawsze w ostateczności można dziecku wręczyć pieniądze w kopercie, dzięki czemu razem z rodzicami może uzbierać na coś większego, wartościowego. Z pewnością najgorzej będą mieć rodzice chrzestni, od których oczywiście oczekuje się najbardziej wartościowych prezentów.
Tutaj królują skutery, Iphony, droga elektronika. Świetnym pomysłem będzie jednak zakup tabletu. Jest to uniwersalne urządzenie, które nie będzie aż tak dużym wydatkiem, a z drugiej strony z pewnością spodoba się dziecku.
Pamiętajmy o dziecku i samej komunii!
Oczywiście dla wielu dzieci pierwsza komunia święta jest dniem, kiedy liczą się przede wszystkim prezenty. Jeśli jednak zależy nam na tym, aby był to wyjątkowy dzień, przygotujmy odpowiednio dziecko do przeżycia tego dnia.
Wybrane specjalnie dla Ciebie:
- Uzupełnianie elektrolitów u dzieci i dorosłych po biegunce
- Problemy z zasypianiem u dzieci – [JAK] go rozwiązać?
- Skuteczny sposób na kaszel u dzieci – to POMAGA!
- Czym jest terapia integracji sensorycznej dla dzieci?
- Jak często kąpać noworodka? [SPRAWDŹ] częstotliwość