Siemię lniane to niewielkie nasiona lnu, które mają wiele zastosowań w kuchni. Jest cenione przede wszystkim za swoje właściwości zdrowotne i wartości odżywcze. Stosowanie siemienia lnianego zaleca się szczególnie w profilaktyce przeciwnowotworowej.

Jego regularne spożywanie pomaga również utrzymać ciśnienie krwi na właściwym poziomie, a duża zawartość białka pomaga uzyskać właściwą wagę i zapobiega problemom trawiennym.

siemie-lniane-na-jelita

Dowiedz się więcej na temat korzyści, jakie przynosi włączenie siemienia lnianego do diety i jak je spożywać.

Siemię lniane  – co to jest i jakie ma wartości odżywcze

Spis treści

Siemię lniane to niewielkich rozmiarów nasiona lnu zwyczajnego, które na rynku dostępne są w dwóch odmianach – siemię lniane o barwie brązowej (najpopularniejsze na rynku) i złotej.

Spożywanie nasion lnu jest zalecane nie tylko ze względu na ich wartości odżywcze, ale także liczne właściwości zdrowotne (siemię lniane jest zaliczane do superfoods – produktów żywnościowych o licznych właściwościach prozdrowotnych).

Nasiona lnu to prawdziwe bogactwo białka, błonnika pokarmowego i witamin (przede wszystkim witamin z grupy B, witaminy A, C, E, K oraz kwasu foliowego). Siemię lniane to również źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, minerałów (cynku, wapnia, magnezu, potasu, miedzi i selenu), aminokwasów, steroli roślinnych i lignanów.

Stosowanie siemienia lnianego w codziennej diecie przyniesie wiele korzyści zdrowotnych i będzie świetnym uzupełnieniem zbilansowanej diety.

Właściwości zdrowotne siemienia lnianego

  • siemię lniane w profilaktyce przeciwnowotworowej – stosowanie ziaren lnu zwyczajnego zaleca się zarówno kobietom, jak i mężczyznom. U kobiet regularne spożywanie siemienia lnianego pomaga zwiększyć ochronę przed wystąpieniem raka piersi, endometrium czy raka jajników. U mężczyzn chroni przed rakiem prostaty. Siemię lniane zmniejsza również ryzyko wystąpienia raka jelita grubego
  • siemię lniane usprawnia pracę jelit – obecność siemienia lnianego w pełnowartościowej diecie pozwala zmniejszyć dolegliwości żołądkowo – jelitowe. Poprawia perystaltykę jelit, przez co zapobiega zaparciom. Siemię lniane zalane wodą pęcznieje  i otacza się śluzem, który działa osłonowo na jelita, zapobiegając występowaniu stanów zapalnych czy dolegliwości bólowych układu pokarmowego. Przeciwdziała wzdęciom, biegunkom, a nawet wrzodom. Ze względu na usprawnienie pracy jelit, spożywanie siemienia lnianego zaleca się osobom będącym na diecie odchudzającej
  • poprawia działanie układu pokarmowego – śluz jaki powstaje po namoczeniu siemienia lnianego w wodzie działa osłonowo na przełyk, łagodzi stany zapalne, podrażnienia i dolegliwości  wywołane przez zgagę czy refluks, eliminuje także ucisk w gardle
  • reguluje poziom glukozy we krwi – wskazany osobom chorującym na cukrzycę
  • obniża cholesterol
  • łagodzi objawy menopauzy (uderzenia gorąca)
  • jest stosowane w branży kosmetycznej – poprawia kondycję włosów i skóry głowy
  • zwiększa odporność
  • przeciwdziała miażdżycy
  • poprawia koncentrację

Jak spożywać siemię lniane

Sposobów na włączenie ziaren lnu do codziennej diety jest sporo. Siemię lniane można spożywać w formie zmielonej, ugotowanej lub uprażonej. Będzie świetnym dodatkiem do koktajli (smoothie), sałatek, pieczywa, zup czy granoli. Spożywanie siemienia lnianego pomiędzy posiłkami pomaga także w przyswajaniu niektórych substancji odżywczych.

Siemię lniane w formie zmielonej może być wykorzystywane w kuchni jako zamiennik jajka (zmielone siemię lniane wystarczy połączyć z niewielką ilością wody). Z tego powodu jest często wybierane przez osoby na diecie wegańskiej.

Z ziaren lnu można także przygotować kisiel. Jego spożywanie jest zalecane osobom, u których występują biegunki i choroba wrzodowa. Kisiel z siemienia lnianego działa osłonowo na przewód pokarmowy i łagodzi podrażnienia.

Siemię lniane należy stosować w określonych ilościach (optymalnie 2 łyżki w ciągu dnia). Przekroczenie tej dawki może mieć niekorzystny wpływ na organizm, przyczyniając się do biegunek czy odwodnienia.

W przypadku problemów z niedrożnością jelit lub zwężeniem przełyku włączenie siemienia lnianego do diety najlepiej skonsultować z lekarzem.

Podobne:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.