Zespół jelita przeciekającego to choroba, w której występuje pogorszenie stanu śluzówki jelit, to zaś prowadzi do nieprzyjemnych dolegliwości trawiennych. Rozwojowi tej choroby sprzyja antybiotykoterapia, która może prowadzić do namnażania w naszych jelitach drożdżaków.
Uszkodzenie błony śluzowej jelit prowadzić może do różnorodnych zaburzeń – błona śluzowa jelit staje się znacznie bardziej porowata, to zaś sprawia, że nasz organizm nie jest w stanie obronić się przed przedostawaniem się do krwiobiegu toksyn.
Zespół przeciekającego jelita jest uleczalny, jednak na dzień dzisiejszy nie została określona konwencjonalna metoda jego leczenia. Przede wszystkim istotne jest zastosowanie odpowiedniej diety, która znacząco zmniejszy nieprzyjemne objawy.
Jeśli zatem cierpisz na zespół przeciekającego jelita, powinnaś się dowiedzieć jakie zioła i mieszanki ziołowe sprawią, że znów poczujesz się w pełni sił.
Kora wiązu na zespół przeciekającego jelita
Spis treści
Wiąz czerwony to gatunek drzewa z rodziny wiązowatych, pochodzący ze Stanów Zjednoczonych. Kora wiązu od lat wykorzystywana była przez rdzennych mieszkańców USA w leczeniu dolegliwości jelitowych. Jej zdrowotne właściwości wynikają z dużej ilości śluzu, który powleka jelita, tym samym znacząco poprawiając ich pracę.
Regularne stosowanie naparów z koty wiązu, dostępnej w Polsce pod nazwą Slippery Elm zwiększa grubość powłoki ochronnej jelit, co pomaga walczyć z nadkwasotą i wrzodami.
Zawarte w wiązie antyoksydanty dodatkowo zmniejszają ogniska stanów zapalnych, które wywołane są przez wolne rodniki. Pozwala ukoić dolegliwości błony śluzowej jelit, przyspieszając ich gojenie.
Lecznicze działanie prawoślazu
Prawoślaz jest rośliną z rodziny ślazowatych. Naturalne występuje w Europie i południowo zachodniej części Azji. Roślina ta wykazuje działanie kojące, tym samym wspomagając leczenie wrzodów.
Prawoślaz dalej wykorzystywany jest do produkcji syropów na kaszel, jednak zapominamy, że dodatkowo ma on zbawienne działanie na problemy trawienne, zgagę, niestrawność czy chorobę Leśniowskiego-Chrona.
Korzeń prawoślazu, podobnie jak kora wiązu charakteryzuje się wysokim poziomem zawartego w nim śluzu. Uważa się nawet, że prawoślaz wytwarza go znacznie więcej niż wiąz, dlatego jest idealnym suplementem w trakcie leczenia zespołu jelita przeciekającego.
Zawarte w prawoślazie flawonoidy działają przeciwzapalnie, dodatkowo pomagając ukoić podrażnienia. Specjaliści ziołolecznictwa polecają przyjmowanie kory wiązu czerwonego oraz korzenia prawoślazu jednocześnie, aby wydobyć z nich maksymalne właściwości lecznicze.
Korzeń lukrecji to nie tylko słodycz
Dzieciom lukrecja kojarzy się przede wszystkim z charakterystycznymi czarnymi cukierkami, które się albo uwielbia, albo nienawidzi (ja do dziś należę do grona osób, które ich nie lubią).
[irp posts=”9432″ name=”Jak schudnąć po świętach? Detoksykacja organizmu!”]
Na smak ten wpływa duża ilość kwasu glicyryzynowego, który jest kilkukrotnie słodszy od sacharozy. Jednak lukrecja – ta zmora dzieciństwa, ma w sobie wiele właściwości leczniczych, w tym również na zespół przeciekającego jelita.
Podobnie jak w przypadku prawoślazu i wiązu, zawiera duże ilości śluzu. Aby w pełni wykorzystać jej lecznicze właściwości, zaleca się przyjmowanie ekstraktu deglicyryzowanego. W ten sposób unikniemy wypłukiwania potasu z organizmu, a jedynie zabezpieczymy nasze jelita przed rozwojem choroby.
Zaleca się przyjmowanie 500 mg ekstraktu rozpuszczonego w wodzie w stosunku 10:1. Taki napój należy przyjmować 3 razy dziennie, aby osiągnąć najlepsze rezultaty.
Należy jednak pamiętać, że korzeń lukrecji może mieć również działanie niekorzystne na nasz organizm, jak m.in. rozwój nadciśnienia, dlatego tak ważne jest, aby przyjmować wyłącznie ekstrakt deglicyryzowany.
Krwawnik na zespół przeciekającego jelita
Krwawnik to zioło należąca do rodziny astrowatych. W Polsce rośnie niemal wszędzie. Przechodzimy koło niej obojętnie, jednak roślina ta ma wiele zastosowań w ziołolecznictwie. Jedną z nich jest przyspieszanie procesu gojenia ran i niszczenie bakterii, a w przewodzie pokarmowym leczy dolegliwości związane z wrzodami.
Krwawnik wykazuje również skuteczność w leczeniu zespołu przeciekającego jelita.
Babka lancetowata nie tylko na zdarte kolana
Babka lancetowata od wielu lat stosowana jest przez mamy w przypadku zdartych kolan czy ukąszeń komarów. Jednak ta niepozorna roślina ma również zbawienny wpływ na nasze narządy wewnętrzne. Babka lancetowata chroni wątrobę, działa korzystnie na nasze jelita, neutralizuje wolne rodniki, a także ma działanie przeciwzapalne i przeciwalergiczne.
W zespole jelita przeciekającego poleca się przyjmowanie naparu z babki lancetowatej, ponieważ zmniejsza ona stan zapalny oraz przyspiesza gojenie się drobnych ran.
Ziołolecznictwo w służbie dla zdrowia
Jak więc z pewnością zauważyłaś, ziołolecznictwo pozwala nam w naturalny sposób pozbyć się różnorodnych dolegliwości zdrowotnych. Co więcej, znaczną część tych ziół możesz samodzielnie zebrać i wysuszyć (sposoby suszenia ziół opisywałam wczoraj). W ten sposób zadbasz nie tylko o zdrowie swoje i całej rodziny, ale przy okazji o własną kieszeń.
[irp posts=”10639″ name=”SPRAWDŹ jak oczyścić jelita ze złogów – 4 sprawdzone przepisy na sok!”]
Jeśli masz obawy odnośnie stosowania któregoś z powyższych ziół, możesz dodatkowo zasięgnąć porady lekarza, który po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu przedstawi Ci możliwe przeciwwskazania.
Koniecznie przeczytaj:
- SPRAWDŹ jak oczyścić jelita ze złogów – 4 sprawdzone przepisy na sok!
- Jak złagodzić objawy zespołu jelita drażliwego?
- Suszone śliwki na zaparcia [3 skuteczne PRZEPISY] + instrukcja krok po kroku
- Kłopoty z wypróżnianiem [4 SPOSOBY] na poprawę sytuacji
- Jakie badania warto zrobić po 40? [LISTA]