Zapalenie pęcherza moczowego to przykra dolegliwość, która spotyka głównie kobiety. Wpływ na to ma znacznie krótsza cewka moczowa, przez którą bakterie wędrują do pęcherza, gdzie następnie mnożą się, powodując ból i pieczenie.
Dodatkowo często odczuć można nieprzyjemny ucisk, który odczuwamy, jak potrzebę udania się do toalety, gdzie zazwyczaj okazuje się, że uczucie przepełnienia było złudne.
Większość z nas przynajmniej raz w życiu zmagała się z zapaleniem pęcherza i każda z nas wie, że jest to bardzo nieprzyjemna i męcząca choroba. Zapaleniu pęcherze moczowego może towarzyszyć gorączka, choć zazwyczaj jedynym objawem jest parcie na pęcherz.
Jeśli następnym razem zauważysz u siebie objawy zapalenia pęcherza, zamiast gnać do apteki po środki lecznicze i przeciwbólowe spróbuj sięgnąć po zioła, które mogą się okazać nawet skuteczniejsze, niż popularne tabletki oferowane przez koncerny farmaceutyczne.
Zioła na zapalenie pęcherza moczowego
Spis treści
Zioła stosowane w leczeniu zapalenia pęcherza moczowego przede wszystkim wykazują działanie hamujące namnażanie się bakterii. Dodatkowo łagodzą, a nawet całkowicie likwidują stan zapalny.
Jeśli dopiero zauważyłaś delikatne pieczenie podczas oddawania moczu, możesz stosować wyłącznie zioła. Jednak jeśli choroba już się rozwinęła, wówczas powinny one stanowić uzupełnienie do przepisanych leków.
Żurawina na zapalenie pęcherza
Na początku powinnaś sięgnąć po żurawinę. Jej właściwości doceniły również firmy farmaceutyczne. Wyciąg z owoców żurawiny znaleźć można w większości dostępnych bez recepty leków łagodzących dolegliwości pęcherza moczowego.
W zależności od preferencji możesz przygotować napar z owoców żurawiny do picia, bądź po prostu jeść je. Żurawina, jak wyjątkowo skuteczny antyseptyk korzystnie wpływa na łagodzenie stanu zapalnego, usunie bakterie, a dodatkowo pomoże Ci pozbyć się toksyn z organizmu.
Dodatkowo stanowi bogate źródło witamin A, C, B1 i B2. Zawiera również takie substancje jak pektyny, błonnik i naturalne węglowodany. Z mikroelementów w jagodach żurawiny znajdziemy żelazo, magnez, wapń, fosfor i jod.
Wszystkie te substancje zawarte w żurawinie sprawiają, że już dwudniowa kuracja znacznie zmniejszy dolegliwości, a Ty znów będziesz mogła spokojnie się załatwiać.
Skrzyp polny na pęcherz
Skrzyp polny można stosować nie tylko w celu poprawienia kondycji włosów, skóry i paznokci, ale również w leczeniu dolegliwości związanych z pęcherzem moczowym. Aby pozbyć się bakterii z pęcherza, należy zadbać o to, by zapewnić kwaśne pH moczu. Bakterie atakujące pęcherz moczowy do rozwoju potrzebują środowiska zasadowego.
To właśnie dlatego w celu pozbycia się zakażenia bakteryjnego zalecane jest przyjmowanie dużych dawek witaminy C. Właśnie dlatego skrzyp polny jest idealną propozycją. Oprócz wcześniej wspomnianej witaminy C zawiera również krzemionkę.
Dodatkowo jego właściwości moczopędne sprawiają, że znacznie szybciej oczyścisz pęcherz i drogi moczowe z mnożących się bakterii, które przyczyniają się do powstawania stanu zapalnego.
Napary ze skrzypu polnego na pęcherz
Aby pozbyć się zapalenia pęcherza moczowego, możesz pić napary ze skrzypu polnego, albo zastosować nasiadówki. W ten sposób znacząco złagodzisz dokuczliwe pieczenie. Dodatkowo, jeśli do przygotowanego roztworu dodasz rumianek i korę dębu – nasiadówka będzie jeszcze skuteczniejsza.
Zioła o właściwościach moczopędnych
Jeśli chcesz jak najszybciej pozbyć się zapalenia pęcherza, powinnaś sięgnąć po zioła o właściwościach moczopędnych. Musisz się jednak liczyć z tym, że pierwsze wizyty w toalecie mogą być nieprzyjemne (jeśli będziesz stosować nasiadówki, powinnaś poczuć się lepiej).
Aby złagodzić nieprzyjemne dolegliwości, możesz sięgnąć po nawłoć pospolitą. Oprócz działania moczopędnego wykazuje również działanie przeciwbólowe i redukujące stan zapalny.
Męczennica lekarska na zapalenie pęcherza
Męczennica lekarska z kolei dzięki wysokiej zawartości garbników doskonale sprawdza się w leczeniu stanów zapalnych, szczególnie stanu zapalnego pęcherza. Zioło to również znajduje się w popularnych środkach łagodzących dolegliwości pęcherza moczowego.
Nie tylko hamuje ona rozwój bakterii, ale dodatkowo osłania pęcherz przed kolejnymi infekcjami. Można ją stosować w formie naparów, pijąc nie więcej niż dwie filiżanki.
Jeśli połączysz ją z żurawiną pierwsze efekty zobaczysz już po jednym dniu stosowania.
Liście czarnej porzeczki
Możesz również sięgnąć po liście czarnej porzeczki. Zioło to jest bogatym źródłem witaminy C. Napary z liści czarnej porzeczki pozwolą Ci oczyścić pęcherz z bakterii, a dodatkowo wspomogą pracę nerek.
Najpierw zioła później antybiotykoterapia
Jak widzisz, zioła można stosować niemal na wszystkie dolegliwości. Oczywiście należy pamiętać o tym, że zioła stosować należy w delikatnych przypadkach. Może się bowiem okazać, że w Twoim pęcherzu rozwinęło się zbyt dużo bakterii i wówczas konieczna będzie antybiotykoterapia.
Jeśli jednak sięgniesz po zioła już przy pierwszych objawach, z pewnością uporasz się z zapaleniem pęcherza bez obciążania żołądka i wątroby, w sposób naturalny.
Nie od dziś wiadomo, że stosowanie ziół jest znacznie bezpieczniejsze, a efekty niejednokrotnie mogą się okazać skuteczniejsze, niż w przypadku wyrobów medycznych, które często są jedynie suplementami diety.
Warto przeczytać:
- Naturalne sposoby na zapalenie pęcherza
- Bakteryjne zakażenie dolnych dróg moczowych
- Kąpiel, której nie zapomnisz. Odpocznij z Makeup Revolution
- Upławy – co ich kolor mówi o Tobie? SPRAWDŹ!
- Jak wyleczyć pęcherz lub bąbel na stopie?
Choć czasem po co się męczyć, jeżeli niektóre leki działają szybko i skutecznie. Przy słabszych infekcjach u mnie w domu stosuje się żurawinę i wodę z cytryną. Babcina metoda to herbatka pietruszkowa. Też bardzo skuteczna.
Mojej babci metoda to urofuragina, ja teraz miałam tę silniejszą Max i bardzo szybko mi przeszło. Nawrotów jeszcze nie miałam, odpukać, to chyba wyszłam z tego na dobre.
Fakt, jeden z lepszych leków na pęcherz :) ale jeśli chcemy sobie poradzić bez leków, to jak najbardziej też jest taka możliwość.
też biorę jak coś tę wersję urofuraginum max, szybciej działa. Poza tym właśnie co do tych ziół to naprawdę warto, bo czasami same one pomagają, warto stosować.
herbatka pietruszkowa, pierwsze słyszę, ale to może być pomocne, Ja zazwyczaj słyszałam o rumianku i krwawniku, ale też same zioła mogą nie wyleczyć zapalenia, urofuraginum max ostatnio stosowałam to ból szybko przeszedł, czułam się o wiele lepiej już po pierwszym użyciu leku. Trzeba pamiętać o dużej ilości wody, które wypłukiwać będzie te wszystkie bakterie