Każdego dnia zmagamy się z licznymi przeciwnościami losu. Najpierw osiem godzin w pracy, gdzie szef potrafi dać nam mocno w kość, później trudny powrót do domu, na który składają się kilometrowe korki i kiepskie warunki drogowe.

Po takim dniu wystarczy niewielki katalizator, który sprawi, że nie mamy już siły na nic więcej, a jedyne, o czym marzymy to rzucić wszystko i wyjechać w przysłowiowe Bieszczady.

Koniecznie sprawdź wczorajszy ranking: tabletki na ból gardła ranking!

Sama czasami marzę o tym, aby znaleźć się na zupełnym odludziu, gdzie nikt nie będzie mi przeszkadzał i będę mogła się skupić tylko na tym, aby poukładać w głowie wszystkie wydarzenia minionego dnia.

Jednak liczne zobowiązania sprawiają, że nie można sobie pozwolić na to, by zrobić sobie choćby dzień wolny.

W takich sytuacjach sięgam po zioła, które znacznie poprawiają nastrój, sprawiając, że wcześniejsze pesymistyczne myśli opuszczają mnie bezpowrotnie (przynajmniej przez jakiś czas).

Dziurawiec na oprawę nastroju

dziurawiec
Dziurawiec

Dziurawiec uznawany jest za jedno z najlepszych ziół na poprawę nastroju. Teraz jest idealny moment na terapie dziurawcem – latem, poprzez działanie promieni słonecznych może powodować przebarwienia skóry.

Ziele dziurawca polecane jest między innymi w delikatnych stanach depresyjnych. Swoje właściwości zawdzięcza wysokiej zawartości hiperycyny, garbników, glikozydów flawonoidowych oraz olejków eterycznych, fitosteroli i choliny.

Hiperycyna wpływa na ośrodkowy układ nerwowy, wpływając na wzrost stężenia serotoniny, a ta jak wiadomo, wpływa na poprawę naszego samopoczucia.

Jednak musisz wiedzieć, że dziurawiec obniża skuteczność niektórych leków, w tym doustnych środków antykoncepcyjnych, jeśli więc jest to jedyna wasza metoda zabezpieczenia, powinniście rozważyć zmianę, na te o działaniu mechanicznym.

Melisa

Jeśli jednak nie chcesz rezygnować z dotychczasowej formy zabezpieczenia, możesz również sięgnąć po melisę. Zioło to ma co prawda przypiętą łatkę herbatki uspokajającej, jednak w rzeczywistości sprawdzi się również na innych płaszczyznach.

Melisa zwiększa naszą odporność na stres. Zatem jeśli wiesz, że czeka Cię obecnie ciężki tydzień, powinnaś zastąpić zwykłą herbatę właśnie melisą.

Roślina ta zawiera wysokie stężenie olejków eterycznych, które mają dobroczynny wpływ na nasz organizm.

Pomagają się odprężyć, a to z kolei sprawia, że dłużej potrafimy zmagać się z przeciwnościami losu, które powodują apatię i rozdrażnienie.

Stosowanie melisy jest niezwykle proste i nie ma żadnych przeciwwskazań. Możesz ją z powodzeniem stosować również u dzieci.

Musisz jednak pamiętać, że przy pierwszym spotkaniu z jakimkolwiek ziołem należy rozpoczynać od przyjmowania małych dawek, pozwoli to wykluczyć ewentualne alergie pokarmowe.

Lawenda

Jeśli zauważyłaś, że nawet najmniejsze niepowodzenia wyprowadzają Cię z równowagi, powodując u Ciebie silne rozdrażnienie, powinnaś wypróbować cudowne właściwości lawendy.

Kwiaty lawendy są idealnym rozwiązaniem w przypadku zarówno większej nerwowości, jak i stanów depresyjnych. Zawierają wysokie stężenie garbników, triterpeny, kumaryny, fitosterole oraz antocyjany.

lawenda
Lawenda

Już sam zapach lawendy pozwoli Ci się pozbyć napięcia, które towarzyszyło Ci przez cały dzień. Niektórzy polecają spożywanie naparów z kwiatów lawendy, jednak ja z doświadczenia wiem, że znacznie lepsze działanie ma odprężająca kąpiel lawendowa.

Aby ją przygotować, wystarczy, że do wanny wypełnionej ciepłą wodą dolejesz kilka kropli olejku lawendowego. Już 15 minut takiej kąpieli sprawi, że poczujesz się znacznie lepiej, a wszystkie złe myśli, kłębiące się w Twojej głowie opuszczą Cię.

Możesz również zakupić gotowy olejek lawendowy. Jeśli po całym dniu czujesz się pozbawiona sił i zaczynają Cię denerwować nawet najmniejsze drobiazgi, możesz poprosić partnera, aby zrobił Ci odprężający masaż, wykorzystując właśnie olejek lawendowy.

Już masaż sam w sobie pozwoli Ci pozbyć się napięcia wywołanego silnym stresem, a jeśli do tego dodasz kojący zapach lawendy, osiągniesz mieszankę, która sprawi, że poczujesz się jak nowo narodzona.

Po wszystkim możesz odwdzięczyć się partnerowi dokładnie tym samym. Do takiego masażu nie potrzebujecie wyszukanych umiejętności fizjoterapeutycznych. Wystarczy, że zdacie się na własne wskazówki i mowę ciała.

Wykonując taki masaż wieczorem, sprawicie, że znacznie lepiej będzie wam się zasypiać, a następnego dnia będziecie mieć znacznie więcej energii do dalszego działania.

Przygotuj się na gorsze dni…

Każdy z nas miewa gorsze dni, co do tego nie ma wątpliwości. Ważne jest, aby umieć sobie poradzić z przeciwnościami losu.

Coraz szybsze tempo życia sprawia, że możemy się czuć zagubieni i pozbawieni energii. Nie ma w tym nic dziwnego, ani niepokojącego. W przypadku jednorazowych epizodów niezwykle pomocne okazują się zioła, które mają działanie kojące i odprężające.

Jeśli jednak takie objawy zaczynają się powtarzać coraz częściej, powinnaś przemyśleć wizytę u specjalisty, który pomoże Ci się uporać z trudnościami, które Cię spotkały.

Nie należy trywializować objawów depresji i nerwicy, ponieważ dolegliwości te, mimo że nie bolą, są niezwykle niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień