Ciąża to czas radosnego oczekiwania na nowego członka rodziny, często jednak towarzyszą jej uciążliwe dolegliwości. Chyba najsłynniejszą z nich są poranne mdłości, które dotyczą większości kobiet spodziewających się dziecka.

Jeśli również masz ten problem, zapoznaj się ze sposobami na jego zwalczanie.

Skąd się biorą poranne mdłości?

Nudności i wymioty, chociaż tak uciążliwie dla przyszłych mam, są zupełnie prawidłowym i naturalnym objawem ciąży. Wynikają one ze zmian hormonalnych zachodzących w organizmie i pojawiają się zazwyczaj ok. 4 – 6 tygodni po zapłodnieniu.

Zmagasz się z porannymi mdłościami? Zobacz porady jak im zaradzić! 3

Hormonem odpowiedzialnym za złe samopoczucie jest gonadotropina kosmówkowa, która pobudza produkcję niezbędnego do utrzymania ciąży progesteronu.

Ponieważ jednocześnie powoduje ona wolniejszą pracę układu pokarmowego i sprawia, że kobieta w ciąży jest bardziej wrażliwa na zapachy, przyczynia się do mdłości.

Dolegliwość ta niekoniecznie musi pojawiać się włącznie rano. Część przyszłych mam nie odczuwa jej prawie wcale, a niektórym towarzyszy ona niezależnie od pory dnia. Dobra wiadomość jest jednak taka, że w większości przypadków poranne mdłości ustają wraz z końcem pierwszego trymestru.

Jak radzić sobie z nudnościami i wymiotami w ciąży?

1. Zadbaj o lekkostrawną dietę

Zwalczanie porannych mdłości warto zacząć od modyfikacji codziennej diety. Ciężkostrawne posiłki oraz smażone i mocno przyprawione dania zwiększają dolegliwości, dlatego lepiej zastąpić je lekkimi potrawami jadanymi częściej.

Regularne spożywanie nawet niewielkich porcji jedzenia jest ważne, ponieważ przy pustym żołądku nudności nasilają się. Warto więc zawsze mieć pod ręką herbatniki lub krakersy, a także migdały i suszone owoce.

Jeśli dokuczają Ci poranne mdłości, nie podnoś się zbyt szybko z łóżka. Daj sobie nieco więcej czasu i przed wstaniem zjedz niewielką przekąskę.

2. Pij dużo wody

Częste wymioty mogą prowadzić do odwodnienia organizmu, dlatego przyszłe mamy powinny często sięgać po niegazowaną wodę, która dodatkowo pomoże pozbyć się toksyn z organizmu. Naturalnym produktem zwalczającym mdłości jest imbir.

Ze świeżego korzenia łatwo przygotujesz napar, który pomoże Ci poradzić sobie z dolegliwościami – wystarczy go tylko obrać, pokroić i zalać na kilkanaście minut wrzątkiem.

3. Nie rezygnuj z aktywności fizycznej

Jeśli lekarz prowadzący ciążę nie widzi przeciwwskazań, staraj się nie rezygnować z ćwiczeń fizycznych. Codzienna dawka ruchu na świeżym powietrzu pozwoli dotlenić organizm i łatwiej poradzić sobie z nudnościami.

4. Pamiętaj o odpoczynku i relaksie

Nudności w ciąży może nasilać nie tylko nieprawidłowa dieta, ale również zmęczenie. Jeśli więc poczujesz się senna, pozwól sobie na krótką drzemkę. Staraj się odpoczywać i unikaj stresujących sytuacji – one również nasilają mdłości.

5. Unikaj drażniących zapachów

Kobiety w ciąży mają wyostrzony zmysł węchu, dlatego bardzo często zapachy, które dla innych są ledwie zauważalne, dla nich stają się nie do zniesienia. Dotyczy to nie tylko nieprzyjemnych woni, ale też zapachu perfum lub kosmetyków. Najlepiej jest ich po prostu unikać i często wietrzyć mieszkanie.

6. Zadbaj o wygodę

Mocno przylegające do ciała ubrania mogą uciskać brzuch i nasilać ciążowe mdłości. Obcisłe stroje warto więc zamienić na odzież o nieco luźniejszym fasonie, która zapewni niezbędny komfort.

mdłości-dziecka

Jak mdłości wpływają na dziecko?

Chociaż poranne nudności nie należą do najprzyjemniejszych doznań, są całkowicie naturalne i nieszkodliwe dla dziecka. Dzięki nim kobiety często rezygnują z tych produktów, które zawierają toksyny, są ciężkostrawne albo nieświeże – wymioty i mdłości sprzyjają więc ochronie rozwijającego się życia.

Nawet jeśli dolegliwości te są intensywne, nie zagrażają dziecku; całkowicie normalny jest też spadek wagi w ciągu pierwszych trzech miesięcy ciąży.

Pamiętaj jednak, że mogą one powodować odwodnienie organizmu, dlatego jeśli wymiotujesz kilka razy dziennie i taka sytuacja trwa przez dłuższy czas, skonsultuj się ze swoim lekarzem. Specjalista może przepisać specjalne środki farmakologiczne, jeśli zajdzie taka konieczność.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.

7 KOMENTARZE

  1. Przyszłe mamy bardzo często miewają nudności w ciąży. Najczęściej mdłości występują gdy kobieta nosi pod sercem więcej niż jedno dziecię, kiedyś, czytając statystyki na portalu ciążowym, wyszło na to, że aż 2/3 kobiet odczuwają nudności w pierwszym okresie ciąży! Nudności zdarzają się o dowolnej porze i dnia. Naukowcy uważają, że występowanie nudności jest bezpośrednio skorelowane z wzrostem hormonów w ciele kobiety. Pisali także, że nudności w ciąży pojawiają się w 6 tygodniu ciąży i znikają w 12 tygodniu. A 20% kobiet w ciąży, ma uczucie mdłości przez całą ciążę! (współczuję!). Na pewno warto przejść się do ginekologa jeśli uczucie mdłości nie ustępuje lub mdłości są nasilone! Tak samo jeśli masz problem z oddawaniem moczu lub oddajesz niewielkie jego ilości a sam mocz ma ciemny kolor, to objawy które powinny wzbudzić niepokój. Zdarza się także wymiotowanie krwią, w każdym z powyższych przypadków, należy jak najszybciej pojawić się u lekarza!

  2. Wpisujcie proszę swoje ulubione i sprawdzone sposoby na mdłości będąc w ciąży :-) z góry dziękuję!

  3. Sama nigdy nie byłam w ciąży ale wiem, że przyjaciółka dostawała porady żeby szybko nie wstawać z łóżka, bo to bardzo często powoduje właśnie wymioty! Należy jeść mało ale często aby nie przesilać żołądka, również totalnie pusty żołądek potrafi reagować mdłościami i wymiotami więc nie pozostawiajcie go pustego :D

  4. Trzeba często pić małe ilości napojów, najlepiej samą wodę źródlaną. Nie wolno pić w trakcie spożywania posiłku, to także nasil mdłości a nawet wymioty. Jeśli macie wymioty w ciąży, to również pamiętać należy aby uzupełniać płyny po każdym wymiotowaniu! na wymioty można też wykorzystać imbir i herbatki imbirowe, imbir ma strasznie dużo ciekawych zastosowań! Warto poznać ten produkt z bliska!

  5. Na wymioty w ciąży zawsze pomagały mi właśnie herbata z imbirem, mdłości często powodowały zapachy z lodówki, wystarczy, że mój byk rozpłodowy otworzył lodówkę a ja byłam w pobliżu, to wystarczyło żeby wywołać u mnie nawet wymioty. Tak samo aromaty spożywanych posiłków wywołują mdłości, najlepiej jeść wtedy potrawy zimne lub letnie, nie gorące! A wiem że i samo gotowanie przysparza wielu kłopotów kobietom w ciąży :D fajnie jak ktoś się Wami zaopiekuje i zacznie gotować za Was!

  6. Co na mdłości jak się jest w ciąży? Gdy czułam, że zbliżają się mdłości to jadłam krakersy lub banany, pomagał też sok jabłkowy :-). Odpoczynek też gra tutaj wielką rolę, jeśli będziesz non stop czuła się zmęczona, to mdłości i wymioty będą się nasilać! zadbać trzeba abyśmy czuły się świeże i pełne wigoru! Wiem, że aby uniknąć mdłości w ciązy, niektóre moje koleżanki odstawiały kawę i smażone potrawy, pomagało… Tak samo kontrola prawidłowej masy ciała jest ważna w ciąży, każda ginekolog Wam o tym wspomni. A częste wymiotowanie w ciąży może prowadzić nawet do utraty wagi!! w pierwszym okresie ciąży, trzeba mieć cały czas oko na wskazówkę na wadze ;-)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.