Choć trądzik w największej mierze dotyczy osób w wieku nastoletnim, zdarza się, że również dojrzałe kobiety zmagają się z cerą z problemami.

Kosmetyki są w stanie delikatnie zatuszować niedoskonałości skóry, jednak przede wszystkim powinniśmy zadbać o to, aby pozbyć się tych nieestetycznych czerwonych punkcików, które nie tylko szpecą naszą twarz, ale przede wszystkim świadczą o stanie zapalnym skóry.

Oczywiście możesz zdecydować się na różnego rodzaju kremy, peelingi i żele do mycia twarzy, jednak warto pamiętać o tym, że to właśnie zioła stanowią jedną z najtańszych metod usuwania trądziku, a dodatkowo są zdecydowanie tańsze niż specyfiki dostępne w drogeriach i aptekach.

Zioła stosowane w leczeniu trądziku

W zależności od zioła, na które się zdecydujesz, możesz je stosować wewnętrznie w formie naparu, bądź zewnętrznie jako domowy tonik. Jeśli zależy Ci na tym, aby pozbyć się niedoskonałości skóry, powinnaś przede wszystkim sięgnąć po zioła, które charakteryzuje działanie antyseptyczne i przeciwzapalne, a także łagodzące.

Te trzy działania sprawią, że już po tygodniu regularnego stosowania powinnaś zauważyć pierwsze efekty. Zioła stosowane w leczeniu trądziku mają również działanie moczopędne, zatem pozwolą Ci się pozbyć zgromadzonych w organizmie toksyn. J

eśli nie masz czasu na przygotowanie własnych mieszanek ziołowych, możesz zakupić już gotową w sklepie zielarskim.

tradzik

Jeśli jednak planujesz samodzielnie przygotować odpowiednio zbilansowaną ziołową mieszankę, usuwającą niedoskonałości cery powinnaś wykorzystać jedno, bądź kilka ziół z poniższej listy.

Fiołek trójbarwny

fiolek-trojbarwny-bratek-na-tradzik
Fiołek trójbarwny – bratek

Fiołek trójbarwny, zwany jest potocznie bratkiem. Często zdobi nasze balkony, jednak w ziołolecznictwie nie jest powszechnie stosowany. A to właśnie błąd, ponieważ fiołek trójbarwny charakteryzuje się doskonałym działaniem i stanowi doskonałe lekarstwo w leczeniu niedoskonałości skóry.

Jednak stosując napary z bratka, należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ pierwsze, długotrwałe efekty zaobserwować można po 3 miesiącach stosowania.

Czarna herbata < zielona herbata

zielona-herbata-na-tradzik

Coraz więcej osób zastępuje czarną herbatą znacznie zdrowszą herbatą zieloną. Głównym powodem tych zmian jest działanie wspomagające odchudzanie, jednak oprócz tego zielona herbata pomaga w walce z trądzikiem.

To doskonałe działanie zielona herbata zawdzięcza wysokiej zawartości antyoksydantów, które stanowią źródło młodości i piękna. Co ważniejsze zieloną herbatę można pić w dużych ilościach bez obaw o ewentualne skutki uboczne.

Działania moczopędne

Jedyne, o czym należy pamiętać to fakt, że działa ona moczopędnie, zatem musisz się liczyć z częstymi wizytami w toalecie. Już jedna filiżanka zielonej herbaty dostarcza wysokie dawki witaminy K i E. Dodatkowo, choć z pewnością mało osób ma tego świadomość, zieloną herbatę można stosować zewnętrznie w postaci okładów.

Takie zabiegi mają wysokie działanie antyseptyczne i łagodząco zarówno w przypadku trądziku hormonalnego, jak i kosmetycznego. Tutaj również warto zaznaczyć, że rozcieńczony olejek z drzewa herbacianego jest doskonałym lekiem w walce z wirusami, bakteriami i grzybami.

Mniszek lekarski

Jak w przypadku poprzednich schorzeń, tutaj również nie mogło zabraknąć mniszka lekarskiego. Zioło to ma działanie żółciopędne, dzięki czemu oczyszcza drogi żółciowe i wspomaga pracę wątroby. Jednak zioło to działa również w przypadku leczenia niedoskonałości skóry.

Stosować możesz zarówno dostępne w aptekach nalewki z korzenia mniszka lekarskiego, jak i dostępne w sklepach zielarskich mieszanki ziołowe. Stosowany zewnętrznie, w postaci toniku wpływa pozytywnie na redukcję trądziku.

Pokrzywa

pokrzywa-na-tradzik

Podobnie jak mniszek lekarski również pokrzywa należy do jednej z bardziej uniwersalnych roślin wykorzystywanych w ziołolecznictwie. Napar z liści pokrzywy spożywany kilka razy dziennie ma działanie moczopędne – pozwala pozbyć się toksyn z organizmu, a dodatkowo oczyszcza nerki i redukuje ilość produkowanego sebum.

Regularnie stosowany dostarcza wysokie dawki witamin i soli mineralnych. Dodatkowo musisz wiedzieć o tym, że pokrzywa dodatkowo poprawia ogólną kondycję skóry, włosów i paznokci.

Inne zioła na trądzik

Dodatkowo do wyżej zaprezentowanych ziół możesz dodać jedno, bądź kilka spośród zaprezentowanych na poniższej liście. W ten sposób unikniesz rutyny, a dodatkowo wzmocnisz działanie ziół.

Podsumowując, jeśli zmagasz się z niedoskonałościami skóry, powinnaś zastanowić się, czy rzeczywiście chcesz kolejny raz sięgać po produkty dostępne w drogerii, których ceny często przekraczają 30 złotych, zaś działanie nie zawsze jest w pełni satysfakcjonujące.

Stosowanie odpowiednio dobranych ziół, które zawierają wysokie dawki substancji działających przeciwzapalnie, będziesz w stanie pozbyć się trądziku raz na zawsze, za nie więcej niż 5 złotych. Co więcej, będziesz miała pewność, że zapewniasz swojej skórze wszystko to co najlepsze.

Stosowanie naparów ziołowych pozwoli Ci od wewnątrz walczyć z trądzikiem, a to jest jeden z istotniejszych czynników zapewniających idealną, promienistą cerę. Tego typu mieszanki ziołowe możesz również z powodzeniem podawać swoim nastoletnim dzieciom, które w okresie dojrzewania również zmagają się z trądzikiem młodzieńczym.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

0 Udostępnień