Mycie i pielęgnacja twarzy przy takiej dostępności różnorakich kosmetyków oraz ciepłej wody jak współcześnie, wydaje się rzeczą banalną. Tymczasem wiele z nas wcale nie robi tego poprawnie, a to skutkuje problemami skórnymi, tj. pojawiają się pryszcze, zaskórniki i wągry!

Oto najczęstsze błędy popełniane podczas pielęgnacji twarzy!

* Mycie twarzy samą wodą

Wieczorem dokładnie oczyszczamy twarz tonikami, a po wstaniu z łóżka na szybko ochlapujemy ją chłodną wodą. Wiele kobiet uważa, że to wystarczy, bo przecież przez całą tylko spały ;-).

Przy okazji zobacz nasze rankingi:

Tak jest tylko pozornie. W łóżku żyje wiele niewidocznych gołym okiem żyjątek zwanych roztoczami.

mycie-twarzy
Mycie twarzy

Roztocza żywią się martwymi komórkami skóry. W nocy osadzają się na skórze. To najczęściej one są odpowiedzialne za niezbyt przyjemne swędzenie skóry podczas snu. Ponadto skóra sama w sobie również wydziela sebum.

Noc jest czasem kiedy organizm się regeneruje i wydala toksyny z organizmu. Wobec tego rankiem naskórek pokryty jest brudem i kurzem. Prawidłowe oczyszczenie cery rano to nie tylko konieczność, ale również po prostu większy komfort i higiena!

* Zbyt częste mycie twarzy

Nawyk kilkukrotnego mycia twarzy podczas dnia nie jest dobry. Cera normalna nie potrzebuje takich zabiegów. Optymalnie jest umyć twarz dwa razy dziennie – rankiem i wieczorem po całym dniu. Częstsze mycie nie poprawi kondycji skóry, a może ją osłabić pozbawiając naturalnego filmu ochronnego.

Taka skóra jest bardziej narażona na atak drobnoustrojów, przesuszona i nieodporna na działanie promieniowania słonecznego. Ponadto za każdym razem nakładanie nowej warstwy kosmetyków takich jak krem czy makijaż, również nie służy i powoduje przyśpieszone starzenie się skóry!

Podobnie jest z nadmiernym złuszczaniem naskórka. Wiele z nas robi to za każdym razem gdy myjemy twarz, na przykład stosując specjalne kosmetyki mające na celu walkę z zaskórnikami. Tymczasem to również osłabia skórę.

* Niedokładne płukanie twarzy

Na szybko przemycie twarzy, a następnie lekkie ochlapanie jej wodą to nie najlepszy pomysł. Resztki kosmetyków pozostawione na skórze powodują zatykanie się porów, trądzik, a nawet reakcje alergiczne. W połączeniu z potem i łojem, składniki kosmetyków nie działają najlepiej na skórę.

plukanie-twarzy

Płukanie twarzy nie powinno ograniczać się do jej środkowej części. Dokładnie należy spłukać miejsce tuż pod linią włosów, w okolicy uszu i na linii żuchwy. Tam często zapominamy o dokładnym usunięciu kosmetyku.

* Źle dobrany kosmetyk do mycia twarzy

Zwykłe mydło nie jest odpowiednim środkiem do mycia twarzy. Po pierwsze musimy dobrać kosmetyk, który jest przeznaczony tylko do jej pielęgnacji. Po drugie musi on być również odpowiedni do danego typu cery.

* Mycie twarzy z gorącej i twarde wodzie

Gorąca woda nie działa dobrze na skórę, a twardość jeszcze mocniej ją wysusza i postarza. Rozwiązaniem jest mycie twarzy wodą letnią.

Samo to znacząco zmniejsza problem z przesuszającą się skórą na twarzy i minimalizuje uczucie nadmiernego ściągnięcia, a nawet bolesności czy pieczenia skóry.

Ideałem byłoby myć twarz w wodzie źródlanej, nie zawsze jednak pamiętamy o jej zakupie.

* Używanie chusteczek nawilżanych

Gotowe chusteczki nawilżające zawierają szkodliwe składniki pochodzenia mineralnego, które osadzają się na skórze. Bardzo często uczulają poprzez nadmierną zawartość substancji zapachowych.

chusteczki-nawilzajace

 

Ponadto chusteczki nawilżające wcale nie usuwają brudu i kurzu ze skóry, a jedynie go maskują i rozcierają na jej powierzchni. Już po chwili skóra jest znów tłusta, a do tego lepka.

Na skórze wyczyszczonej za pomocą chusteczek nawilżających, kurz i brud osadzają się znacznie szybciej, ponieważ taka skóra działa na nie jak magnes.

Warto mieć pod ręką wodę termalną, którą możemy odświeżyć twarz na przykład podczas trwających upałów. Nie zastąpi ona jednak dokładnego umycia twarzy, ale z pewnością nie zaszkodzi jej stosowanie.

* Zbyt mocne tarcie przy wycieraniu twarzy ręcznikiem

Energiczne tarcie za pomocą ręcznika nie służy skórze, a tak właśnie postępuje wiele z nas przy wycieraniu twarzy. Powoduje to podrażnienia, a w przypadku cery wrażliwej nawet drobne ranki.

Ponadto do pielęgnacji twarzy często stosowane są szczotki, które mają za zadanie usunąć martwy naskórek. Jest to dobry pomysł tylko wtedy, kiedy szczotka jest wykonana ze specjalnego materiału. Natomiast większość tego typu szczoteczek tylko nadmiernie podrażnia skórę i powoduje , że ta staje się zaczerwieniona i piekąca.

tarcie-recznikiem-twarzy

Użycie gorącej wody podczas kąpieli też nie jest najlepszym pomysłem. Zaleca się delikatne dociskanie ręcznika do skóry w celu wchłonięcia nadmiaru wody przez ręcznik, zamiast mocnego pocierania go o skórę twarzy. Nie należy używać szczotek do peelingu na twarz.

* Używanie wielokrotnie tego samego ręcznika

Ręcznik to idealne miejsce do rozwoju bakterii. Po odłożeniu go na wieszak jest wilgotny, a wtedy rozmnażają się na nim bakterie.

Najczęściej zaostrza to problemy osób, które borykają się na przykład z trądzikiem. Bardzo ważne jest zatem, aby zadbać o to, by ręcznik, którym wycieramy twarz, był zawsze suchy i świeży.

Oczywiście powinien to być również ręcznik osobny od tego, którym wycieramy resztę ciała. Zalecane jest, aby ręcznik do twarzy wykonany był z chłonnego materiału, na przykład z mikrofibry. Nie jest wskazane używanie myjki do twarzy.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

0 Udostępnień
Witajcie! Jestem Daria, będę dzielić się z Wami moim doświadczeniem z dziedziny makijażu, pielęgnacji skóry i kosmetyków. Doświadczenie we wspomnianych dziedzinach zdobywam jako właścicielka salonu kosmetycznego. Wiem jakie problemy najczęściej borykają Nas kobiety, postaram się, przekazać Wam jak najwięcej użytecznej wiedzy!