Woda termalna może mieć ogromny wpływ na Twojej zdrowie i urodę. Pływanie w wodzie termalnej ma bardzo dobry wpływ na ciało każdego człowieka! Tak samo kosmetyki na bazie wody termalnej mają kojące działanie…

Jeszcze więcej korzyści przynosi aktywna kąpiel w wodach termalnych. Takie wykorzystanie czasu jest pozytywne nie tylko dla samopoczucia, ale także dla zdrowia Twojego ciała.

Czym jest woda termalna?

Termy to miejsca, które są cenione przez ludzi od wielu tysięcy lat. Wokół nich kręciło się życie kulturowe i społeczne w starożytnym Rzymie.

Są to punkty w skorupie ziemskiej, z których samoistnie, lub w wyniku działalności człowieka, wypływają wody z głębszych warstw ziemi, co najmniej z głębokości 2000 metrów.

woda-termalna
Woda termalna

Wody termalne mają bardzo wiele różnych właściwości. Nasycone są minerałami w różnym stężeniu, niektóre przepływają przez złoża soli, przez co są nią nasycone, inne są ciepłe, a nawet gorące ze względu na bliskość naturalnie zgromadzonej w skorupie ziemskiej lawy.

Ze względu na to, że wody termalne przez wiele milionów lat tkwiły zamknięte pod powierzchnią ziemi, wolne są od wszelkich zanieczyszczeń pochodzących od człowieka, są krystalicznie czyste. Ich jakość jest nieporównywalnie wyższa od wody kranowej, którą wszyscy pijemy.

Wszystko to sprawia, że kąpiele w wodach termalnych są doskonale oczyszczające i relaksujące dla ciała, przynoszą również wiele korzyści prozdrowotnych, uleczają choroby.

Korzyści dla urody z kąpieli w termach

Oczywiście kąpiel w termach przynosi najwięcej korzyści skórze i włosom, ponieważ to one stykają się z nią jako pierwsze. Niemniej jednak wiele minerałów dostaje się do ciała poprzez skórę, dlatego odżywiają ją.

Minerały, o których mowa to wapń, żelazo, potas, krzem, selen, magnez. Wszystkie mają wpływ na skórę, wzmacniając ją i odżywiając. Selen jest pierwiastkiem bardzo trudno dostępnym w jedzeniu, współcześnie gleby są go prawie całkowicie pozbawione. Stąd wielu ludzi cierpi na ich niedobór.

Kąpiele w wodach bogatych w selen mogą w pewnym procencie załagodzić ten problem. Selen doskonale ochrania skórę przed negatywnym działaniem promieni słonecznych, pomaga pozbyć się opryszczki oraz stanów zapalnych skóry. Większą korzyść dla poprawy stanu skóry uzyskamy, korzystając z gorących źródeł termalnych.

Ciepła woda rozgrzewa skórę, otwiera pory, pomaga w przyswajaniu odżywczych minerałów poprzez nią. Kąpiele w ciepłej solance pomagają nawilżać skórę, oraz usuwać stary naskórek.

Skóra staje się miękka i jedwabista w dotyku. Ciepła woda zmniejsza ból, sól jest znana ze swoich właściwości łagodzących i leczących schorzenia stawów.

Większość przybytków oferujących kąpiele termalne ma również do zaoferowania sauny oraz masaże wodne. Nich dobrze jest korzystać dla relaksu oraz dla zlikwidowania na pomarańczowej skórki, czyli cellulitu.

Kosmetyki na bazie wody termalnej

woda-termalna-w-kosmetykach
Woda termalna w służbie kosmetykom!

Korzyści wody termalnej są coraz bardziej doceniane poza przybytkami rekreacyjnymi. Na bazie wody termalnej coraz częściej tworzone są kosmetyki. Podnosi to ich skuteczność oraz właściwości, nasyca je dodatkowymi minerałami.

Często woda taka jest wykorzystywana w kosmetykach przeciwzmarszczkowych, ponieważ likwiduje działanie wolnych rodników, zatrzymując procesy starzenia się.

Woda termalna jest również używana do codziennej pielęgnacji skóry, przede wszystkim skóry twarzy. Nie jest tajemnicą, że woda w kranach jest twarda, zanieczyszczona i po prostu niszczy skórę, szczególnie tą wrażliwą.

Mycie zwykłą wodą powoduje wiele podrażnień, a nawet w niektórych przypadkach jest przyczyną alergii. Codzienne mycie cery wodą termalną pozwala ją odbudować, ukoić oraz odżywić.

Zastosowanie wody termalnej w spraju

woda-termalna-w-spreju
Woda termalna w spreju

Na rynku dostępne są specjalne opakowania z zamkniętą wodą termalną, która znajduje szerokie zastosowanie nie tylko dla osób z wrażliwą skórą.

Woda termalna jest niezastąpiona w podróży w czasie upału. Pozwala się odświeżyć. Jest także świetnym rozwiązaniem po treningu, zanim jeszcze weźmiemy prysznic, również doskonale odświeża.

Woda termalna jest doskonała po dniu spędzonym na plaży lub po wyjściu z solarium – koi i łagodzi podrażanie promieniowaniem ultrafioletowym. Wodę termalną rozpylamy na twarzy za pomocą spraju umieszczonego w opakowaniu.

Ważne jest, by zawsze delikatnie zetrzeć ją miękkim ręcznikiem, ponieważ jedynie wówczas nawilża i jest skuteczna. Pozostawienie wody na skórze powoduje, że szybciej ona wysycha i traci wodę.

Woda termalna – czy warto?

Woda to życie, a najlepiej sprawdza się woda czysta i nieskażona. Nie tylko warto, ale trzeba używać wody termalnej. Ideałem byłoby, gdyby każdy miał dostęp do jej zasobów, tak by mógł jej używać nie tylko jako rzadkiego kosmetyku, ale jako źródła do codziennej kąpieli i jako element diety.

Nasze zdrowie byłoby wtedy o wiele lepsze. Niestety wstęp do term kosztuje, podobnie jak kosmetyki czy sama woda termalna w spraju nie są tanie, zważywszy na to, że woda powinna być zagwarantowanym dobrem, do jakiego dostęp powinni mieć wszyscy za darmo.

Korzystanie z wody termalnej oraz z term w miejscowościach uzdrowiskowych powinno odbywać się jak najczęściej. Korzystanie z tych przybytków pozwala się również odstresować, co jest także bardzo istotne dla naszego zdrowia.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Witajcie! Jestem Daria, będę dzielić się z Wami moim doświadczeniem z dziedziny makijażu, pielęgnacji skóry i kosmetyków. Doświadczenie we wspomnianych dziedzinach zdobywam jako właścicielka salonu kosmetycznego. Wiem jakie problemy najczęściej borykają Nas kobiety, postaram się, przekazać Wam jak najwięcej użytecznej wiedzy!