Ciąża to wyjątkowy okres dla każdej kobiety. Zmiany widać w niemal wszystkich dziedzinach życia. Jedna z najważniejszych dotyczy tego, co ląduje na twoim talerzu.

Popularne wśród naszych mam i babć powiedzenie mówi, że powinnaś jeść „za dwoje”. Tymczasem dużo trafniejsze jest stwierdzenie o jedzeniu dla dwojga.

Wbrew pozorom to nie rozmiar porcji ma kluczowe znaczenie. Istotniejsze okazuje się odpowiednie zbilansowanie diety oraz zapewnienie dziecku składników niezbędnych do prawidłowego rozwoju.

Co-jesc-w-ciazy

Dieta w ciąży. Witaminy dla ciężarnych

Spis treści

Menu w ciąży musi być bogate w witaminy. By twój maluszek miał zapewnione odpowiednie warunki do rozwoju, powinnaś dostarczyć mu przede wszystkim:

  • kwas foliowy (witaminę B9): to jeden z kluczowych składników przed poczęciem oraz w pierwszym trymestrze ciąży. Ma duże znaczenie dla rozwoju cewki moczowej, a jego niedobór może doprowadzić np. do rozszczepienia kręgosłupa. Jest zawarty np. w zielonych warzywach;
  • witaminę C: jest niezbędna do prawidłowego przyswajania żelaza. Znajdziesz ją między innymi w owocach cytrusowych, natce pietruszki czy papryce;
  • witaminę D: ważna dla układu kostnego dziecka. Dostarczysz jej wraz tłustymi rybami, nabiałem oraz jajami.

Ciążowe menu – pozostałe składniki

Poza witaminami w twojej diecie w ciąży powinny też znaleźć się inne składniki. Chodzi zwłaszcza o:

  • żelazo: odpowiada za rozwój mózgu maleństwa i ilość krwi w waszych organizmach. Zawarte jest m.in. w mięsie, jajach i strączkach;
  • wapń: stanowi podstawowy budulec dla tworzącego się właśnie układu kostnego. Jego źródłami są mleko, szpinak oraz pestki dyni i słonecznika;
  • kwasy tłuszczowe omega-3: zapewniają prawidłowy rozwój oczu oraz układu nerwowego. Możesz dostarczyć ich wraz z rybami morskimi oraz olejami (np. rzepakowym, oliwą czy słonecznikowym).

Pamiętaj, że w ciąży zapotrzebowanie na witaminy jest wyższe niż zwykle. Trudno więc dostarczyć ich wymaganych ilości wraz z pożywieniem – zwłaszcza jeśli zmagasz się z obniżeniem apetytu. Dlatego warto odwiedzić sklep z suplementami diety i zakupić odpowiednie preparaty.

Podobne artykuły:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.