Pierwszy trymestr ciąży przypada między pierwszym a trzynastym tygodniem ciąży. Jest to okres bardzo intensywnego rozwoju płodu. Wtedy powstają narządy wewnętrzne – więc jest to czas niezwykle ważny.

Dlatego pierwszy trymestr to bardzo duże wyzwanie dla organizmu kobiety. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na jego temat, podstawowymi wytycznymi, a także możliwymi zagrożeniami.

Najważniejsze informacje o pierwszym trymestrze ciąży

kobieta-z-testem-ciazowym-rozmawiajaca-przez-telefon

Pierwszy trymestr ciąży to okres pomiędzy pierwszym a trzynastym tygodniem ciąży. W tym czasie powstają wszelkie układy i narządy wewnętrzne malucha, które w kolejnych miesiącach zaczną się coraz bardziej rozwijać. 4 tydzień ciąży to czas, w którym powoli część kobiet zauważa ciąże.

Z tego powodu, większość może nieświadomie szkodzić płodowi. W czasie pierwszych trzech miesięcy w organizmie odbywają się naprawdę spore zmiany, dotyczące układu rozrodczego, pracy serca, objętości krwi, a także układu oddechowego, pokarmowego oraz skóry.

Pierwszy trymestr ciąży – zagrożenia

W pierwszym trymestrze ciąża nie jest jednak widoczna, ale pojawia się wiele dolegliwości, które mogą być jej objawami. Jest to efekt bardzo gwałtownych zmian hormonalnych, których powodem jest przede wszystkim wysoki poziom gonadotropiny kosmówkowej. Na początku ciąży mogą się pojawić następujące dolegliwości:

  • nudności,
  • parcie na pęcherz i częste oddawanie moczu,
  • nadwrażliwość na zapachy,
  • senność,
  • ból piersi,
  • ból podbrzusza,
  • rozdrażnienie.

W pierwszym trymestrze istnieje duże ryzyko poronienia. Eksperci określają, że samoistne poronienia mają miejsce zarówno w wyniku nieprawidłowości zarodka, jak i przyczyn związanych z zaburzeniami dotykającymi matkę.

Na co uważać w pierwszym trymestrze ciąży

W pierwszym trymestrze ciąży bardzo ważna jest dieta przyszłej mamy. Ciężarna powinna uważać na to co je. Powinna sięgać po dietę różnorodną, dobrze zbilansowaną i pełnowartościową.

Warto postawić na produkty odżywcze, bogate w minerały i witaminy. Ważne są także zdrowe tłuszcza, warzywa, owoce, mięso, ryby i jajko. Jadłospis powinien też zawierać pełnoziarniste pieczywo, kasze, czy zdrowe tłuszcze.

Z diety należy także wyeliminować wszelkie produkty niewskazane jak np. wysokoprzetworzone dania, sery pleśniowe, surowe mięso, surowe jaja, produkty intensywnie przerabiane, duże ilości kawy czy alkohol. Niewskazane są także napoje gazowane.

Na początku ciąży niezwykle ważna jest suplementacja kwasem foliowym. Posiłki powinny być regularne i wysokojakościowe.

W pierwszym trymestrze ważne jest także wykonywanie badań zleconych przez ginekologa, duża ilość snu i odpoczynku, unikanie stresu, unikanie przebywania w otoczeniu palaczy, unikanie brania gorących kąpieli itd. Warto przestrzegać zaleceń.

Gdzie szukać więcej informacji o ciąży i rodzicielstwie?

Na stronie dzidziusiowo.pl dostępnych jest wiele sprawdzonych informacji na temat tego, czego powinno się unikać w ciąży, a także mnóstwo poradników odnośnie samej ciąży i wychowania dziecka.

Podobne:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.