Planujesz ciąże? A może już podejrzewasz, że Twoja rodzina niedługo się powiększy? Spóźnia Ci się miesiączka i masz mdłości? Jeżeli chcesz rozwiać wątpliwości dotyczące tego, czy jesteś w ciąży, czy nie, dobrą opcją może być wykonanie testu ciążowego.

Nasz artykuł pomoże Ci dowiedzieć się, czym różnią się poszczególne testy ciążowe i jakie jest ich działanie. Zapraszamy do lektury.

Kiedy kobiety najczęściej wykonują test ciążowy?

Po test ciążowy najczęściej sięgają te kobiety, które zauważają spóźnienie się miesiączki. Dodatkowo bardzo często wykonują go również te kobiety, które zaczynają borykać się z porannymi nudnościami, wymiotami i innymi przykrymi dolegliwościami. Wykonanie testu ciążowego pozwoli sprawdzić, czy faktycznie mamy z ciążą do czynienia, czy jednak nie.

W jaki sposób działają testy ciążowe?

Bez względu na to, jaki konkretnie test ciążowy wybierzesz, jego działanie będzie bardzo podobne. Dostępne na rynku testy ciążowe mają za zadanie wykryć obecność hormonu hCG w moczu. To hormon, który ma stymulować produkcję progesteronu i tym samym pozwala na utrzymanie ciąży.

Różne rodzaje testów ciążowych

Jakie testy ciążowe można wyróżnić? Poszczególne różnią się od siebie tym, w jaki sposób są przeprowadzane. Testy ciążowe, chociaż działają na takiej samej zasadzie, mogą mieć różne konstrukcje. W aptekach i sklepach znajdziesz:

  • test ciążowy płytkowy, inaczej kasetkowy – jak sama nazwa wskazuje, jego użycie polega na zebraniu moczu, a następnie umieszczeniu odpowiedniej ilości w dołączonym do zestawu pojemniku
  • test ciążowy strumieniowy jest z kolei wyposażony w specjalny uchwyt z końcówką, który trzeba umieścić pod strumieniem moczu
  • test ciążowy paskowy polega na zebraniu próbki moczu, a następnie na zanurzeniu odpowiedniego paska w próbce

Który test najlepiej wybrać? Wybierając dla siebie odpowiedni, należy zastanowić się nad tym, która forma użytkowania najbardziej Ci odpowiada.

Największą popularnością wśród kobiet cieszą się bez wątpienia testy strumieniowe, ponieważ są bardzo wygodne, a ich przeprowadzenie zajmuje maksymalnie kilka minut. Sprawdź wszystkie opisywane przez nas testy.

Czy testy ciążowe są skuteczne?

Dostępne w sprzedaży testy ciążowe w momencie, gdy są prawidłowo wykonane, zapewniają skuteczność nawet do ponad 99%. Jeżeli więc podejrzewasz u siebie ciążę, to jak najbardziej możesz zdecydować się na wykonanie takiego testu. W momencie, gdy zauważysz wynik pozytywny, konieczna będzie wizyta u lekarza.

Domowe testy ciążowe wykrywają obecność hCG, niemniej jednak nie określają jego stężenia. Stężenie jest z kolei konieczne do tego, aby ustalić, w którym tygodniu ciąży jest kobieta. Przeprowadzenie takich testów ilościowych jest możliwe właśnie w laboratorium.

testy-ciazowe

Kiedy zrobić domowy test ciążowy?

Aby wynik testu ciążowego przeprowadzonego w domowych warunkach był wiarygodny, najważniejsze jest jego odpowiednie wykonanie i zrobienie takiego testu w odpowiednim terminie. Test ciążowy powinien być wykonany nie wcześniej niż 7 dni po orientacyjnym zapłodnieniu.

Najlepiej więc zrobić test ciążowy w dniu spodziewanej miesiączki lub kilka dni po tym, gdy miała wystąpić. W takim momencie stężenie hCG będzie już na tyle wysokie, że wynik z testu ciążowego da wysoki procent pewności.

Jaką czułość testu ciążowego wybrać?

Wybierając dla siebie odpowiedni test ciążowy, należy zwrócić uwagę również na to, jaka jest czułość danego produktu. Poszczególne produkty mają zazwyczaj czułość od 10 mlU/ml do 25 mlU/ml.

Wspomniany poziom dotyczy oczywiście tego, jaki poziom hormonu dany test jest w ogóle w stanie wykryć. Im niższa będzie wartość, tym test będzie bardziej czuły, a co za tym idzie — możliwy do wykonania we wcześniejszej fazie ciąży. Po czułe testy ciążowe można sięgać bardzo wcześnie bez obaw o to, że wynik będzie zakłamany.

Jeżeli na teście pojawią się dwie kreski świadczące o wyniku pozytywnym, należy zgłosić się do lekarza, aby mógł potwierdzić ciążę lub ewentualnie ją wykluczyć. Jeżeli wynik jest negatywny, a wciąż podejrzewasz ciążę, możesz wykonać test ponownie.

Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? Czy pora dnia ma znaczenie?

Wiesz już, na jakim etapie ciąży najlepiej wykonać test ciążowy, ale czy wiesz, w jakiej porze dnia go wykonywać? Najwyższe stężenie gonadotropiny kosmówkowej można znaleźć w porannej próbce moczu, dlatego też to właśnie z samego rana najlepiej wykonywać taki test.

Istnieje obawa, że wieczorem (zwłaszcza we wczesnej fazie ciąży) wynik mógłby być przekłamany. Zanim wykonasz test ciążowy, pamiętaj również o tym, aby dokładnie zapoznać się z zaleceniami danego producenta i ulotką. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że uzyskany wynik jest wiarygodny.

Zrobienie testu ciążowego zajmuje maksymalnie kilka minut, a uzyskany wynik może przekazać informację o ciąży. Jeżeli wybierzesz już dla siebie odpowiedni produkt, pamiętaj, aby wykonać go we właściwym czasie i z samego rana. Na teście pojawiły się dwie kreski? W takim razie możesz umówić się na wizytę u lekarza.

Podobne tematy:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.