Osłabienie organizmu to objaw, który towarzyszy wielu infekcjom. Nie można go jednak bagatelizować. Z jednej strony osłabienie może być niegroźnym stanem przejściowym, a z drugiej może wiązać się z poważną chorobą.

Dlatego tak ważne jest obserwowanie innych oznak, jakie się pojawiają. Kiedy osłabienie organizmu oznacza coś poważnego, a kiedy jest związane wyłącznie z przemęczeniem? Czym charakteryzuje się taki stan?

Osłabienie organizmu

oslabienie-organizmu-jak-postepowac

Bardzo częstą przyczyną osłabienia organizmu jest przemęczenie. Pojawić się może wtedy senność, apatia, a także ból głowy, co powoduje, że jedyne, na co masz ochotę, to odpoczynek.

Osłabienie organizmu może wynikać np. z trudnego dnia w pracy czy długiej podróży, niewyspania się, nadmiernego stresu, nieodpowiedniej diety, ale jest również objawem, który bardzo często towarzyszy ciąży.

W takich przypadkach jest to naturalny stan przejściowy, który szybko minie. Prawdopodobnie nie ma się czego obawiać. Jak jednak rozpoznać, że osłabienie wiąże się z infekcją?

Osłabienie organizmu ze względu na infekcję

Najczęściej osłabienie organizmu jest jednym z pierwszych objawów, jakie towarzyszą infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Jeśli jednak brak energii odczuwasz od dawna, to koniecznie wybierz się do specjalisty, który skieruje cię na niezbędne badania. Ciągłe zmęczenie może wiązać się z poważną chorobą.

Duże znaczenie dla rozpoznania przyczyny takiego stanu ma ocena innych objawów. Jeśli pojawiają się oznaki typowe dla przeziębienia, takie jak ból głowy, stan podgorączkowy, nieżyt nosa, bóle mięśni, to należy leczyć się objawowo i obserwować organizm.

Jeżeli dolegliwości powoli ustępują, to oznacza, że prowadzisz odpowiednie działania i prawdopodobnie wkrótce wrócisz do zdrowia. Jeśli jednak nie widzisz efektów, to skorzystaj z konsultacji ze specjalistą.

Mogło dojść do powikłania – zakażenia bakteryjnego, przez co konieczna będzie antybiotykoterapia, a okres walki z chorobą się wydłuży.

Inne możliwe przyczyny osłabienia organizmu to:

  • Anemia – choroba ta wiąże się z zaburzeniami związanymi z czerwonymi krwinkami i ilością hemoglobiny. Jednym z jej symptomów jest osłabienie organizmu, które nie ustępuje po odpoczynku. Charakterystyczne dla anemii są blada skóra oraz łamliwe i wypadające włosy.
  • Choroba nowotworowa – w tym przypadku całkowite wyeliminowanie tego objawu jest właściwie niemożliwe.
  • Choroby układu krążenia – osłabienie organizmu występuje w przypadku niedokrwienia tętniczego, zawału serca, udaru mózgu.
  • Choroby tarczycy – może się pojawić zarówno w przypadku nadczynności, jak i niedoczynności tarczycy.
  • Choroby neurologiczne.
  • Depresja.

Od 1983 roku w rejestrze chorób znajduje się zespół przewlekłego zmęczenia. Towarzyszą mu najczęściej apatia, wysoka gorączka czy zaburzenia snu. O takiej chorobie mówimy wtedy, gdy objawy utrzymują się dłużej niż przez pół roku. Najbardziej narażone są na nią osoby, które żyją bardzo aktywnie i są zapracowane.

Osłabienie organizmu jest również widoczne po antybiotykoterapii. Żeby skrócić czas osłabienia, należy stosować najlepszy probiotyk, zarówno w czasie przyjmowania antybiotyków, jak i  przez kilka dni później.

Leczenie osłabienia jest dosyć trudne. Przede wszystkim należy zdiagnozować przyczynę dolegliwości. Możliwe, że rozwiązaniem twojego problemu będzie po prostu unikanie stresu czy wysypianie się.

Jeśli osłabieniu towarzyszą inne objawy, to należy stosować odpowiednie leki, np. przeciwbólowe czy przeciwzapalne. W wielu przypadkach jedynym sposobem, by pomóc choremu, może być analiza wyników badań laboratoryjnych.

Na podstawie wywiadu z pacjentem lekarz może wstępnie rozpoznać przyczynę osłabienia organizmu i zalecić badania w tym kierunku, np. badania morfologiczne. Możliwe, że problem wynika z braków witaminowych i wystarczy je uzupełnić, by odzyskać siły.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.