Kluczowe w zagadnieniu walki z rakiem szyjki macicy są: zapobieganie zakażeniu wirusem HPV, a także regularne badania cytologiczne.
Nikogo nie trzeba przekonywać, że nowotwory złośliwe to choroby ciężkie, powodujące znaczną niesprawność, a często także prowadzące do zgonu.
Niewątpliwie najlepszą metodą walki z nowotworami jest zapobieganie im, a jeśli choroba już występuje, dobrze jest uchwycić ją na jak najwcześniejszym etapie.
W odniesieniu do raka szyjki macicy istnieją zarówno metody zapobiegania jego wystąpieniu, jak i metody wczesnego wykrywania zmian.
Koniecznie sprawdź wczorajsze nowe zestawienie: Tusz do rzęs wodoodporny – RANKING
Kluczowe w zagadnieniu walki z rakiem szyjki macicy są: zapobieganie zakażeniu wirusem HPV, którego niektóre typy ściśle korelują rozwojem raka szyjki macicy, a także regularne badania cytologiczne, pozwalające uchwycić zmiany przedrakowe lub sam nowotwór na wczesnym etapie rozwoju, co ułatwia jego leczenie i znacząco poprawia rokowanie dla kobiety. Tak samo ważne są badania w ciąży!
Kiedy wykonuje się badanie cytologiczne?
Spis treści
W świecie medycznym wciąż trwa dyskusja, kiedy najlepiej rozpocząć wykonywanie badań cytologicznych u kobiet, dlatego można spotkać się z różnymi zaleceniami.
American College of Physicians opublikował zasady dobrej praktyki, w których przyjęto, że wykonywanie badań cytologicznych należy rozpocząć u kobiet w 21. roku życia, a następnie powtarzać je co 3 lata.
Od 30 r.ż. badanie cytologiczne można połączyć z wykonywaniem testu na obecność HPV i wówczas, biorąc pod uwagę preferencje kobiety, można badanie cytologiczne przeprowadzać co 5 lat.
Badania przesiewowe kończy się w wieku 65 lat, jeśli regularnie wykonywane, 3 poprzednie badania cytologiczne lub 2 badania cytologiczne, połączone z testami w kierunku HPV, były ujemne.
Powyższych zasad nie należy oczywiście traktować jako bezwzględnych zaleceń, a jedynie wskazówki i jeśli nasz lekarz ginekolog sugeruje inne podejście, warto mu zaufać i zastanowić się nad zaproponowanym przez niego schematem.
Jak przebiega badanie?
Na wstępnie należy zaznaczyć, że pobieranie materiału do badania cytologicznego jest niebolesne i bezpieczne. Aby wynik testu był miarodajny, konieczne jest pobranie materiału komórkowego z tarczy, ale również z kanału szyjki macicy.
Obecnie najpopularniejszym sprzętem, ułatwiającym prawidłowe pobranie materiału do badania, są specjalnie zaprojektowane, jednorazowe szczoteczki. Każda pacjentka powinna do badania odpowiednio się przygotować.
Zaleca się powstrzymanie od współżycia przez okres 2-3 dni przed badaniem oraz nieużywanie globulek dopochwowych. Jeśli chodzi o cykl miesięczny, badania nie wykonuje się w trakcie miesiączki, a więc warto dobrze zaplanować sobie termin wizyty u lekarza.
Ciąża natomiast nie jest przeciwwskazaniem do przeprowadzenia badania cytologicznego. Zwykle badanie cytologiczne kobiety planują w trakcie rutynowej wizyty u lekarza ginekologa. W takim przypadku badanie zostanie pobrane przed wykonaniem badania ginekologicznego oraz przed wykonaniem USG dopochwowego.
Lekarz założy pacjentce do pochwy wziernik, uwidoczni miejsce pobrania materiału, a następnie, z użyciem wspomnianej szczoteczki, pobierze komórki, z których wykona rozmaz na szkiełku mikroskopowym. Na wynik, w zależności od pracowni, trzeba będzie poczekać kilka dni, czasem nieco dłużej.
Interpretacja otrzymanego wyniku
Obecnie każdy wynik badania cytologicznego powinien być oceniony według tzw. Systemu Behtesda. Wyniki opisywane wg podziału Papanicolau w świetle współczesnej wiedzy są niewystarczające i otrzymanie takiego wyniku powinno być uważane za błąd w wykonaniu badania.
Wynik cytologii w Systemie Bethesda jest dużo bardziej opisowy i jednoznaczny w porównaniu do stosowanego wcześniej podziału na 5 grup.
W kolejnych punktach protokołu badania w Systemie Bethesda ocenia się: rodzaj preparatu, jakość preparatu (czy w ogóle nadaje się do oceny), ogólną charakterystykę, stwierdza się, czy obraz jest prawidłowy, nieprawidłowy lub ewentualnie posiada jakieś dodatkowe cechy.
Następnie przechodzi się do części opisującej szczegółowo wynik pod kątem obecności czynników infekcyjnych, zmian nienowotworowych, czy wreszcie zmian nieprawidłowych, wymagających dalszego postępowania, z zaznaczeniem czy wywodzą się one z komórek gruczołowych, czy płaskonabłonkowych.
LSIL czy HSIL
Kluczowe dla podjęcia odpowiednich decyzji terapeutycznych jest ustalenie, czy wynik jest prawidłowy, czy mamy do czynienia z LSIL, czy z HSIL (kolejno: śródnabłonkowe zmiany dysplastyczne małego i dużego stopnia).
Takie dane otrzymamy w wyniku opisanym w Systemie Bethesda, a dodatkowo znajdziemy informację o ewentualnej obecności komórek nazwanych ASC-US, czyli atypowych, ale o nieokreślonym znaczeniu i ASC-H, czyli atypowych, które mogą, choć nie muszą, wskazywać na HSIL.
Wcześnie wykryte zmiany, które mogą stać się kiedyś nowotworem złośliwym, można skutecznie i całkowicie wyleczyć. Dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie badań cytologicznych przez kobiety.
Warto przeczytać:
Mam 20 lat a mam już wysyła mnie na cytologię, a jak piszecie dopiero badania cytologiczne wykonuje się w wieku 21 lat…muszę mamie pokazać ten artykuł i może poczekamy jeszcze z jeden rok :]
Czy cytologia boli? nigdy jeszcze nie miała tego badania i pierwszy raz zawsze jest najgorszy jak nie wiadomo co Ci będą robić… napisz jak to jest mieć pierwszą cytologię za sobą…please!!!
Badania cytologiczne to absolutne must have! każda dziewczyna myśli o macierzyństwie i aby w przyszłości nie było problemów warto monitorować swoją kobiecość na wszelkie możliwe sposoby, np. poprzez cytologię!
Cena cytologi jaka jest u prywatnego ginekologa? czy cytologię również zrobię u lekarza rodzinnego po skierowaniu?
Mam pytanie za 100 punktów: cytologia a okres? ile dni przed okresem mogę zrobić cytologię i ile dni po okresie mogę przystąpić do badań cytologicznych ?
Czy stoją na drodze jakieś przeszkody jeśli jestem dziewicą? czy cytologia może zostać wykonana?
Ponoć cytologia boli, nie wiem nie miałam ale koleżanka z którą rozmawiałam mówiła, że czuła dyskomfort po wprowadzeniu tego czegoś do środka “małej” ktoś podzieli się doświadczeniami? chciałabym wiedzieć jakie to uczucie przy badania cytologicznym….
Cz kobieta w ciąży też może mieć wykonywaną cytologię?
Cytologia jest bardzo ważna, ja raz do roku zawsze robię. Właśnie czekam na wyniki bo w centrum La Vida w Łodzi, do 11 marce cytologia jest w cenie wizyty wiec skorzystałam.