Czarny orzech to drzewo należące do rodziny orzechowatych. Naturalnie występuje w Ameryce Północnej. Rzadko jest uprawiany w Polsce, choć wykazuje się szerokim zastosowaniem w ziołolecznictwie.

Najbardziej rozpowszechnił się za sprawą działania zwalczającego pasożyty, jednak dodatkowo charakteryzuje się działaniem przeciwbakteryjnym, przeciwwirusowym i przeciwzapalnym.

Drzewo orzecha czarnego jest również wykorzystywane w przemyśle meblarskim. Jednak w tekście tym skupimy się przede wszystkim na właściwościach leczniczych orzecha czarnego.

Czarny orzech na pasożyty

Pasożyty, takie jak tasiemiec czy glista ludzka potrafią znacząco uprzykrzyć życie. Na szczęście jest to stosunkowo rzadko występująca dolegliwość. Do „zakażenia” może dojść poprzez spożycie zanieczyszczonej wody, albo przez zjedzenie surowego (niedogotowanego) mięsa, zawierającego jaja pasożytów.

czarny-orzech-2
Czarny orzech

Najwięcej pasożytów żeruje w obrębie jamy brzusznej, głównie w jelitach, jednak niektóre pasożyty infekują wątrobę, przedostają się do krwi, a nawet (jak w przypadku tasiemca bąblowca) bytują w mózgu, doprowadzając do istotnych zmian w organizmie. To właśnie dlatego niezwykle ważne jest szybkie usunięcie pasożytów.

Wyciąg z czarnego orzecha

Wyciąg z czarnego orzecha zawiera liczne substancje zwalczające pasożyty. Zawarte w nim taniny mają działanie ściągające, a juglon ma działanie zwalczające pasożyty.

W przypadku obecności pasożytów zaleca się spożywanie wyciągu z kwiatów czarnego orzecha rano, na czczo. W ten sposób pasożyty zostaną „unieruchomione”, co prowadzić będzie do ich wytępienie.

Czarny orzech na grzybicę

Grzybica, podobnie jak pasożyty jest chorobą niezwykle trudną do zdiagnozowania. Choć cierpi na nią znacznie więcej osób, to wykrywalność tej choroby pozostawia wiele do życzenia. Najczęściej występuje grzybica układu pokarmowego, która następnie przechodzi na pozostałe obszary organizmu.

Jeśli dodamy do tego wysoką ilość spożywanego cukru, możemy się spodziewać, że grzybica rozwija się znacznie szybciej, powodując różnego rodzaju schorzenia. Regularne spożywanie wyciągu z czarnego orzecha sprawia, że grzybica znacznie wolniej się rozwija, a czasami nawet całkowicie się cofa.

Orzech czarny można stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Przemywanie wyciągiem z orzecha zmian grzybiczych znacząco je zredukuje, a Ty znów będziesz mogła się cieszyć piękną skórą.

Wyciąg z czarnego orzecha na brodawki pochodzenia wirusowego

czarny-orzech
Czarny orzech od środka

Dzięki właściwościom przeciwwirusowym wyciąg z czarnego orzecha idealnie się sprawdzi również w przypadku wystąpienia różnego rodzaju brodawek i zmian skórnych pochodzenia wirusowego, w tym niezwykle popularnej opryszczce wargowej.

W przypadku brodawek, ich systematyczne przemywanie sprawia, że substancje aktywne zawarte w wyciągu wysuszają brodawkę, która następnie odpada. W przypadku opryszczki pomocna okazuje się zawarty w wyciągu jod, który działa odkażająco.

Czarny orzech wpiera pracę układu pokarmowego

Orzech czarny ma również zbawienne działanie na układ pokarmowy. Regularne picie wyciągu z orzecha czarnego wspomaga trawienie i pokrywa drogi pokarmowe niewidzialną osłoną.

Dzięki właściwościom hamującym przenikanie wody z jelita cienkiego do jelita grubego czarny orzech przeciwdziała biegunkom, a także zmniejsza dolegliwości towarzyszące zespołowi przeciekającego jelita. Dodatkowo warto zaznaczyć, że wyciąg z orzecha czarnego redukuje stan zapalny i wpływa korzystnie na wchłanianie substancji odżywczych.

Napar z czarnego orzecha na ból gardła

Osoby, które często zmagają się z anginą z pewnością wiedzą, że niezwykle skuteczne jest stosowanie płukanek z jodu.

Substancja ta dzięki właściwościom przeciwwirusowym, przeciwbólowym i przeciwzapalnym pozwala całkowicie pozbyć się bólu już po kilku pierwszych użyciach. Dodatkowo działanie ściągające sprawia, że wokół gardła pojawia się osłaniająca bariera, która sprawia, że choroba znacznie szybciej minie.

Czarny orzech to idealny bloker na nadmierną potliwość

orzech-czarny

Mało kto wie, że zawarta w czarnym orzechu tanina stanowi idealne rozwiązanie w przypadku nadmiernego pocenia. Systematyczne przemywanie newralgicznych miejsc wyciągiem z orzecha sprawia, że gruczoły potowe blokują się, a przykre dolegliwości odchodzą w zapomnienie.

Skuteczność taniny sprawia, że raz na zawsze zapomnisz o nieestetycznych mokrych plamach, które szpecą Twoje koszulki i powodują Twoje skrępowanie. Jeśli więc dotychczas wydawałaś krocie na różnego rodzaju antyperspiranty i blokery potu dostępne w aptekach powinnaś sięgnąć po dary natury.

Czarny orzech jest bogatym źródłem witamin i minerałów

Dzięki ich zawartości, czarny orzech działa korzystnie na nasz organizm. Pozwala pozbyć się pasożytów, grzybów, wirusów i bakterii, a także znacząco zredukować różne nieprzyjemne dolegliwości. Jednak wyciąg z orzecha czarnego nie jest wskazany dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Nie wykazano ich negatywnego działania, jednak nie przeprowadzono również wnikliwych badań, które by temu zaprzeczyły. Dodatkowo, za sprawą właściwości ściągających, nie jest wskazane, aby przyjmować czarny orzech podczas przyjmowania innych leków. Działanie to może utrudnić wchłanianie substancji zawartych w lekach!

A kiedy Ty dasz się namówić na czarny orzech?

Warto przeczytać:

0 Udostępnień

3 KOMENTARZE

  1. No ja już słyszałam, że czarny orzech tzn napar z orzecha stosuje się na pasożyta tasiemca. Nigdy nie miałam pasożytów ale wydają się być odrażające. Samo uczucie że gdzieś w ciele krążą wspomniane pasożyty to już słabo się człowiekowi robi…

  2. Hmmm nigdy nawet nie widziałam na oczy czarnego orzecha a nawet to nie wiedziałam, że taka odmiana orzecha istnieje nawet. Piszecie wiele o wyciągu z czarnego orzecha czy naparach…a można jeść go na surowo tak jak je się wszystkie inne orzechy?

  3. Właściwości czarnego orzecha mają bagatelny wpływ na zdrowie dlatego włączam je do swojej codziennej diety niemal codziennie. Czarne orzechy oczywiście, że można jeśc na surowo, tak jak inne rodzaje orzechów…

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.