Powszechnie uznaje się, że cukier jest jednym z większych niszczycieli zębów. Dlatego pytanie zawarte w tytule wydaje się niedorzeczne. Okazuje się jednak, że niektóre cukry, a nawet słodycze pozytywnie wpływają na zęby i ich stan.

Brzoza dla zdrowego uśmiechu

Coraz powszechniej w naszych domach stosowane są zdrowsze zamienniki dla zwykłego cukru. Jednym z bardziej dostępnych jest ksylitol, czyli cukier brzozowy. Można wykorzystywać go do przygotowania wszystkich dań wymagających dodatku cukru, również różnego rodzaju ciast.

czy-cukier-jest-zdrowy-dla-zebow

Badania wykazały, że nie wpływa on negatywnie na zęby i nie powoduje próchnicy. Co ciekawe wykazuje nawet pewne działanie bakteriobójcze. Ma odczyn zasadowy, a w takim nie są w stanie przeżyć żadne bakterie i grzyby, które zdecydowanie bardziej preferują odczyn kwaśny.

Warto sprawdzić: Najlepsze pasty wybielające – RANKING

Dlatego pozytywnie wpływa na mikroflorę jamy ustnej. Niektórzy stosują nawet ksylitol do czyszczenia zębów i utrzymania zdrowego uśmiechu. Na rynku dostępne są również specjalne gumy z tym środkiem.

Żucie gumy powoduje przywrócenie odpowiedniego stanu zębów, a zwiększone wydzielanie śliny dodatkowo oczyszcza je z resztek pokarmowych.

Lukrecja – przysmak dla dbających o zęby

Lukrecja posiada raczej specyficzny smak i nie zawsze wszystkim smakuje. Szczególnie dzieci nie szaleją za nią. Okazuje się jednak, że cukierki lukrecjowe są chyba jednym z nielicznych i wyjątkowych słodyczy, które dbają o zdrowie zębów.

Okazuje się, że ma ona, a dokładniej rzecz biorąc cukry w niej zawarte, działanie bakteriobójcze, przez co dba o stan zębów oraz o stan dziąseł.

Jednak stomatolodzy polecają głównie żucie samej lukrecji dla poprawienia zdrowia jamy ustnej, ze względu na to, że cukierki często mają dodatki, jakie dyskredytują działanie tej byliny. Jest to na przykład anyż i zwykły, wszechobecny cukier. Lukrecja może pełnić rolę zamiennika dla zwykłej gumy do żucia, podobnie jak cukier brzozowy. W stanie surowym, jako charakterystyczne patyczki, nadaje się do usuwania miękkiego osadu z zębów.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Z wykształcenia jestem dietetyczką i mam hopla na punkcie zdrowego odżywiania. Nowych inspiracji szukam w książkach i podróżach. To moje prawdziwe pasje, a marzeniem jest podróżować po całym świecie, bo "Świat jest książką i ci, którzy nie podróżują, czy­tają tyl­ko jedną stronę" Święty Augustyn Kontakt: +48607345454, e-mail: Kasia.C@wp.pl