Poświęć kilka minut, aby dowiedzieć się, jaką wybrać pastę do zębów. Co rusz powstają nowe pasty, nowe marki oraz brandy, każdy producent zachwala swoją pastę do zębów, podpierając się opiniami opłaconych stomatologów… Od sprzecznych opinii, które krążą w internecie – często możemy dostać zawrotu głowy.

Oto podstawowe wiadomości, które należy znać, by właściwie dobrać pastę do zębów właściwie i cieszyć się zdrowym uśmiechem do końca życia… dodatkowo, na końcu artykułu znajdziesz ciekawe wideo!

Przy okazji zobacz wczoraj opublikowany:

Czy pasta do zębów musi być z fluorem?

Wielu dentystów odpowie, że to podstawa. Tymczasem pasta do zębów wcale nie musi zawierać fluoru, aby była skuteczna. Pasta powinna przede wszystkim dobrze usuwać miękki osad nazębny, dobrze jeśli zawiera składniki o działaniu antybakteryjnym.

Jednak już oczyszczanie zębów za pomocą specjalnych patyczków, sprzedawanych w niektórych sklepach z naturalnymi produktami, przynosi duże efekty, ponieważ to właśnie osad nazębny jest przyczyną namnażania się bakterii.

Nieusunięty osad na zębach, zmienia się w twardy kamień nazębny, który szpeci i musi być usuwany w gabinecie dentystycznym.

jak-wybrac-paste-do-zebow

Dokładne czyszczenie zębów za pomocą pasty, oraz usuwanie za pomocą nitki dentystycznej resztek jedzenia spomiędzy zębów, jest całkowicie wystarczające dla utrzymania zdrowych zębów bez próchnicy.

Jaką wybrać pastę do zębów? konsystencja!

Większość z nas, zna pastę w tubce i takiej używa. Okazuje się, że pasty mogą mieć wiele różnych postaci. Występują na przykład w postaci proszku, którego używa się tak samo jak pasty, nakładając na szczoteczkę i szorując nią zęby.

Istnieje również postać pasty do zębów w tabletkach. Niektóre możemy zastosować zamiast tradycyjnej pasty do zębów, inne po umyciu zębów. Niekiedy użycie takich metod czyszczenia zębów jest bardziej opłacalne, na przykład gdy brakuje dostępu do bieżącej wody.

Warto sprawdzić: Najlepsze pasty wybielające – RANKING

Wystarczy po użyciu tabletki, usta dokładnie wypłukać, na przykład wodą butelkowaną i gotowe. Metoda ta doskonale sprawdza się w warunkach polowych, ale również dla osób, które lubią coś robić w czasie czyszczenia zębów, zamiast stać nad umywalką.

Oszczędzają w ten sposób czas rano, gdy często go brakuje. Pastę do zębów możemy zastąpić na przykład w pełni naturalnym mydłem, które zawiera oleje i substancje czynne pochodzenia roślinnego.

W ten sposób nie musimy kupować już osobnej pasty do zębów. Istnieje również metoda polegająca na stworzeniu własnej pasty do zębów z produktów, które łatwo znajdziemy w domu, na przykład z sody oczyszczonej.

Czy potrzebuję specjalistycznej pasty do zębów?

Jeśli dentysta stwierdzi problem, to warto zastosować skuteczną pastę specjalistyczną, na przykład do zębów wrażliwych.

Wiele past, ma także działanie uzupełniające niedobór minerałów w zębach, oraz zapobiegające paradontozie. W większości przypadków jednak nie jest to konieczne.

pasta-do-zebow

Wystarczy zastosować zwykłą pastę. Najwięcej reklam dotyczy past wybielających. Z nimi jednak należy zachować wysoką ostrożność, ponieważ osłabiają szkliwo zębów i stają się przyczyną zębów wrażliwych.

Skuteczność wybielających past

Wątpliwa jest również skuteczność wybielających past. Tak naprawdę prawdziwą skuteczność ma jedynie wybielanie w gabinecie dentystycznym. Zastosowanie pasty wybielającej daje jedynie delikatny, krótkotrwały efekt.

Nie należy spodziewać się spektakularnych rezultatów, ponieważ to mit, że da się je osiągnąć, stosując tylko tę jedną jedyną metodę.

Co zamiast pasty wybielającej?

Istnieje dużo sposobów na wybielenie zębów, jednym z nich jest zastosowanie do mycia zębów mydła z węglem aktywnym. Ma on działanie usuwające osady, a także doskonale dezynfekuje i usuwa bakterie z ust, przywracając im odpowiednią równowagę.

Działanie wybielające mają również glinki, które pochłaniają toksyny, na przykład glinka bentonitowa, glinki wulkaniczne, glinka biała, czy zielona. Dostarczają również zębom wielu substancji mineralnych.

Pasty do zębów dla dzieci

Dziecięce mleczne zęby potrzebują nieco innej pielęgnacji niż ukształtowane zęby dorosłych. Zdecydowanie wiele dostępnych na rynku past do zębów nie nadaje się dla dzieci.

Wielu rodziców stosuje wówczas, pasty dedykowane dla małych dzieci. Warto jednak by były one naturalne i pozbawione fluoru.

Unikajmy past smakowych, które miały zachęcać dzieci do mycia ząbków, tymczasem wiele dzieci myli je z jedzeniem, ponieważ mają np. czekoladowy smak.

jak-wybrac-najlepsza-paste-do-zebow-dla-dzieci

Połykanie takiej pasty z fluorem, nie jest zdrowe dla dziecka i powinno się tego unikać. Tymczasem trudno stwierdzić czy dziecko nie zjadło części pasty, którą myje zęby. Dla dzieci doskonale nadają się delikatne pasty naturalne, z których korzystać mogą również ich rodzice.

Jaką wybrać pastę do zębów? standardową?

Większość ludzi potrzebuje pasty do zębów o działaniu ogólnym. Ważne by dobrze oczyszczała ona zęby i nie dostarczała do organizmu niepotrzebnych substancji chemicznych.

Możemy skorzystać z coraz bardziej rozpowszechnionych past organicznych, które posiadają certyfikaty ekologiczne.

Oznacza to, że pasta została wyprodukowana z naturalnych składników, najczęściej pochodzenia roślinnego. Natomiast rośliny, wyrosły w specjalnych hodowlach, prowadzonych w sposób zgodny z naturą.

Nie trzeba jednak stosować takich past, aby mieć zdrowe zęby. Warto z drugiej strony zadać sobie pytanie, czy te najtańsze pasty do zębów ze sklepowej półki są właśnie tym, czego potrzebujemy. Mam nadzieję, że wiesz już, jaką wybrać pastę do zębów!

Koniecznie obejrzyj wideo:

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Witajcie! Jestem Daria, będę dzielić się z Wami moim doświadczeniem z dziedziny makijażu, pielęgnacji skóry i kosmetyków. Doświadczenie we wspomnianych dziedzinach zdobywam jako właścicielka salonu kosmetycznego. Wiem jakie problemy najczęściej borykają Nas kobiety, postaram się, przekazać Wam jak najwięcej użytecznej wiedzy!