Wraz z wprowadzeniem zwolnień elektronicznych pojawiły się nowe możliwości, w tym L4 online, czyli zwolnienie wystawiane pacjentowi przez lekarza na odległość.
Co należy wiedzieć o zwolnieniach wystawianych pacjentom zdalnie i jak je uzyskać przez Internet? Odpowiedzi na te pytanie zgromadziliśmy w poniższym artykule.
Czym są zwolnienia lekarskie elektroniczne i co to L4 online?
Spis treści
Jeszcze jakiś czas temu podstawową formą wystawiania zwolnień lekarskich w Polsce były zwolnienia L4 w wersji papierowej, które wypisywane były przez lekarza lub osobę upoważnioną.
Wraz z cyfryzacją w ochronie zdrowia druki papierowe zastąpiono elektronicznymi, które aktualnie są podstawową formą wystawiania zwolnień lekarskich, a ich odpowiedniki papierowe wystawiane są przez lekarzy wyłącznie w sporadycznych sytuacjach.
Dokumenty cyfrowe przeważają nad papierowymi, jeśli chodzi o łatwość ich wystawiania, ponadto ułatwiają obieg informacji między jednostkami, a także zapewniają wgląd do tych informacji w dowolnym momencie.
Jak wygląda zwolnienie elektroniczne? Znajdują się na nim wszystkie informacje, które były na zwolnieniach papierowych, z tą różnicą, że jest to dokument cyfrowy, o którego zgubienie nie trzeba się martwić.
Kolejną zaletą wprowadzenia dokumentów cyfrowych jest brak konieczności osobistego kontaktu z lekarzem – specjalista, korzystając z dedykowanego systemu, może wystawić zwolnienie pacjentowi na odległość.
L4 online jest pełnoprawnym odpowiednikiem zwolnień wystawianych stacjonarnie i szczególnie doceniony został w czasie pandemii, kiedy należało ograniczyć kontakty społeczne.
Jak uzyskać zwolnienie lekarskie przez Internet?
By otrzymać L4 w formie elektronicznej, należy przede wszystkim kwalifikować się do niego medycznie i prawnie. Oznacza to, że faktycznie trzeba być czasowo niezdolnym do pracy z przyczyn zdrowotnych (lub konieczności opieki nad członkiem rodziny), podlegać przez stosowny czas ubezpieczeniu chorobowemu oraz mieć niewykorzystany limit dni L4 w danym roku kalendarzowym.
Jak zatem uzyskać zwolnienie lekarskie? Wystarczy znaleźć wiarygodną placówkę świadczącą zdalne konsultacje z lekarzami. Przez Internet zwolnienia lekarskie elektronicznie wystawiają specjaliści na wielu portalach, m.in. L4Online.
Zgłoszenie się do lekarza udzielającego konsultacji zdalnych nie różni się w kwestiach prawnych od zgłoszenia do specjalisty przyjmującego stacjonarnie. Zanim jednak lekarz wystawi zwolnienie, musi przeprowadzić z pacjentem wywiad medyczny, aby mógł stwierdzić jego zasadność.
W tym przypadku nie jest przeprowadzany wywiad ustny (chyba że mowa o teleporadzie) i nie ma możliwości badania fizykalnego. Z tego powodu stawia się na szczegółowy wywiad medyczny pisemny w formie specjalnego formularza wypełnianego przez pacjenta i analizowanego przez lekarza.
Internetowe L4 w formie elektronicznej – jak można je sprawdzić?
Jeśli lekarz w wywiadzie medycznym uzna, że pacjent kwalifikuje się do zwolnienia chorobowego, wystawi mu niezwłocznie L4 online, które trafi też do ZUS i pracodawcy (posiadającego PUE ZUS). Pracodawca nie będzie mieć udostępnionych wszystkich informacji o stanie zdrowia pacjenta – wyłącznie te, które są niezbędne do jego prawidłowych rozliczeń księgowych.
Pacjent w dowolnym momencie ma prawo wglądu do informacji zawartych w swoim zwolnieniu lekarskim i to bez potrzeby posiadania jego wydruku. Wystarczy w tym celu zalogować się na swoje konto PUE ZUS lub skorzystać z osobistego profilu IKP, gdzie zdarzenia medyczne są zapisywane.
Podobne:
- Tabletka „dzień po”. Co warto o niej wiedzieć?
- Co warto wiedzieć o działaniu tabletki dzień po?
- Tabletka dzień po – co warto o niej wiedzieć?
- Tabletka „dzień po” – nie odbierajmy kobietom wyboru
- Skąd wziąć receptę na tabletki antykoncepcyjne online
- Tabletka dzień po – dostępna tylko na receptę!