Cały wachlarz opinii na temat świata, ludzi i nas samych to efekt naszych przekonań. Tworzą one w naszym umyśle w sposób częściowo nieuświadomiony pewien obraz rzeczywistości, a także wpływają na jakość naszych przeżyć. To nasz sposób myślenia jest tym, który uważamy za właściwy.

Jak podaje definicja – przekonania są różnymi pojęciami, które uznajemy za prawdziwe oraz używamy ich w naszym codziennym życiu uznając je jako fundament. Mogą mieć one charakter uwalniający, ale również ograniczający.

Czy zatem można powiedzieć, że rzeczywistość, którą mamy w postaci posiadanej figury, pewności siebie, wiary w swoje możliwości czy też tego jak funkcjonujemy będzie w głównej mierze opierała się na posiadanych przekonaniach i ich charakterowi?

Z artykułu dowiesz się o tym:

  • Czym są przekonania, oraz jaki wpływ mają na Twoje decyzje
  • Jak rodzaj przekonania wspiera lub sabotuje osiągnięcie Twoich celów
  • W jaki sposób świadomie, wykorzystać ich moc do realizacji swoich pragnień
  • Jak dzięki ich pozytywnej mocy, możesz być zdrowsza, szczęśliwsza i osiągnąć upragnioną figurę nawet, wówczas jeśli straciłaś wiarę, że może Ci się udać.

Czym jest „Efekt Przekonania”?

motywacja-do-odchudzania-treningu

Efekt przekonania według definicji to zaburzenie wnioskowania dedukcyjnego polegające na ocenianiu poprawności rozumowania na podstawie jego konkluzji, zamiast podstawie całego rozumowania.

Tłumacząc to na język bardziej zrozumiały chodzi o fakt, iż przekonania w pewien sposób narzucają nam obraz patrzenia na daną sprawę czy sytuację przez właśnie ich pryzmat, zamiast za pośrednictwem szerszej perspektywy.

W serii badań Evans z 1983 roku wykazano, że pomimo przedstawienia badanym argumentacji logicznej i zapytaniu ich na ile konkluzja wynika z przedstawionych argumentów, podświadomie oceniali oni zgodność konkluzji z własnymi przekonaniami. Czyli pomimo faktycznych wskazań kierowali się oni swoimi przekonaniami przy ich ocenie.

Przekonania zaś jak wspomniano wcześniej są różnymi pojęciami, które uznajemy za prawdziwe oraz używamy ich w naszym codziennym życiu uznając je jako fundament. Mogą mieć one charakter uwalniający, ale również ograniczający.

Istnieją różnego rodzaju przekonania takie jak:

  • Przekonania na temat naszego światopoglądu. To wszelkiego rodzaju przekonania dotyczące tego jakie mamy spojrzenie na świat, życie i wszystko co nas otacza. Obraz świata który widzisz swoimi oczami.
    • „Życie to ciągła walka”
    • „Życie jest nieustającą podróżą, za którą płynie wiele pouczających doświadczeń”
    • „Świat jest piękny, tylko ludzie są źli”
  • Przekonania dotyczące wartości. Czyli zasady i prawdy którymi, kierujemy się w życiu. Dotykają wiele sfer naszego życia i determinują to w jaki sposób podejmujemy decyzję. Odnoszą się bezpośrednio do nas jako ludzi.
    • „Aby być szczęśliwym trzeba mieć wymiary 90-60-90”
    • „Aby schudnąć należy ćwiczyć codziennie i katować się dietą”
    • „Silna kobieta to taka, która nigdy się nie poddaje”
    • „Rodzina jest najważniejsza”
  • Przekonania dotyczące przyczyny i skutku. Tworzą one również swego rodzaju zasady w naszym życiu. Odpowiadają za podejmowane działania lub też ich brak.
    • „Mam nadwagę ponieważ każdy w mojej rodzinie ją ma”
    • „Nie boję się działać ponieważ mam tylko jedno życie”
    • „Brakuje mi wiary w siebie ponieważ nikt nigdy we mnie wierzy”
    • „Nie mogę zadbać o swoje żywienie ponieważ nie mam na to czasu”
  • Przekonania dotyczące nas samych, naszych zdolności, możliwości, czy umiejętności. Odnoszą się one bezpośrednio do kwestii i wyobrażeń na temat naszej osoby. Tego czy jesteśmy wstanie coś osiągnąć, zrealizować, uzyskać, być kimś kim chcemy się stać itd.
    • „Jestem za stara aby się tego nauczyć”
    • „Nie potrafię się zmotywować”
    • „Jestem beznadziejna, nie dam rady”
    • „Zawsze szukam możliwości aby osiągnąć to czego pragnę”
    • „Jestem kobietą sukcesu, która nie boi się wyzwań”

 Świadome wykorzystanie mocy przekonań

Istnieje również inny podział przekonań na dwie różne grupy negatywne (nazywane niewspierającymi, sabotującymi, destrukcyjnymi lub ograniczającymi) oraz pozytywne (nazywane wspierającymi, pomagającymi, motywującymi lub też wzmacniającymi). Nie zależnie od kontekstu będą one występowały, ponieważ przekonania dotyczą każdej sfery naszego życia. Od tego jak wyglądamy i czujemy się w swoim ciele po miłość, szczęście czy relacje z bliskimi.

Na przykład: Do niewspierających moglibyśmy zaliczyć stwierdzenia typu:

  1. Nigdy nie uda mi się schudnąć
  2. Tyle razy próbowałam, na pewno znowu mi się nie uda
  3. To jest zbyt trudne nie poradzę sobie
  4. Nie mam wystarczającej ilości pieniędzy
  5. Nie mam czasu aby zacząć dbać bardziej o siebie
  6. Jestem niewystarczająco zdolna aby to osiągnąć
  7. Zapewne znowu mi się nie uda
  8. Lepiej tego nie robić, bo co inni sobie pomyślą.

Zauważasz zapewne ton każdej z tych wypowiedzi, który ma charakter negatywny. Oczywiście są to tylko przykłady, natomiast zachęcam Cię do zwrócenia uwagi jakie niewspierające przekonania pojawiają się w Twojej głowie. Będzie wymagało to trochę uważności ale uchwycenie ich i najlepiej zapisanie na kartce papieru pozwala w bardziej obiektywny sposób spojrzeć na nie, wówczas kiedy zdecydujesz się je zmienić.

Do wspierających natomiast moglibyśmy zaliczyć stwierdzenia typu:

  1. Poszukam kogoś, kto pomoże mi schudnąć i jest w tym ekspertem
  2. Nie będę poddawać się po pierwszej próbie, na pewno w końcu mi się uda
  3. Poszukam bezpłatnych rozwiązań lub zacznę szukać możliwości aby dorobić trochę pieniędzy
  4. Zacznę lepiej organizować swój czas między domem, pracą i dziećmi tak, aby znaleźć czas dla siebie i swoich potrzeb
  5. Wszystkiego mogę się nauczyć, to tylko kwestia czasu i pracy abym to osiągnęła
  6. Każda porażka to lekcja, dzięki której jestem mądrzejsza
  7. Ważne jest to ja sądzę na ten swój temat i nie przejmuję się nieprzychylnymi opiniami.

Jak można zwrócić uwagę, wypisane przykłady są kontr-argumentami do wcześniejszych ograniczających przekonań. Jest to również wzór w jaki sposób i Ty możesz, zacząć zmieniać swoje przekonania.

Jednym ze sposobów jest nadpisanie go nowym tak jak w tym przypadku lub też dodanie do części niewspierającej elementu który będzie miał jednak wydźwięk pomagający Ci spojrzeć na to zagadnienie w sposób motywujący i pozytywny.

Na przykład:

Jeżeli Twoim przekonaniem będzie „Nie potrafię schudnąć” możesz zamienić je innym jak to miało miejsce wcześniej „Poszukam kogoś, kto jest w tym ekspertem i pomoże mi to osiągnąć” lub też nadpisać je w postaci – Nie potrafię schudnąć, ale cały czas będę się uczyć i szukać rozwiązań, które pomogą mi to osiągnąć. Brzmi bardziej zachęcająco aby co zacząć cokolwiek robić niż wcześniej prawda?

W ten sposób świadomie znajdując niewspierające Cię przekonanie, zapisując je na kartce aby wyrzucić je ze swojego umysłu, aby następnie świadomie przyjrzeć się jemu i zdecydować biorąc odpowiedzialność czy dalej chcesz się nim posługiwać, jeśli nie to wiesz już w jaki sposób, możesz zmienić je w całości lub nadpisać.

W przypadku jego ponownego pojawienia się masz już broń, którą możesz wykorzystać aby z czasem trwale zmienić lub pozbyć się danego przekonania. Istnieje niestety jednak również pewna pułapka.

Tak jak negatywne przekonania można zmienić na pozytywne, tak ten sam mechanizm może zadziałać w drugą stronę. Dzieję się to najczęściej nieświadomie z uwagi na to, iż zapewne świadomie nikt z nas nie chciałby ujmować swojej wartości, czynić się nieszczęśliwym czy smutnym.

Źródło przekonań

Jak podają meta-analizy przeprowadzone przez Journal of Psychology, jedną z największych wywiadowni psychologicznych na świecie, źródłem naszych przekonań są wszelkie sytuacje, wydarzenia, osoby, doświadczenia, które napotykamy w swoim życiu od urodzenia.

Bardzo istotny wpływ mogą mieć również miejsce urodzenia, kraj w którym się wychowujemy, kultura, religia, wierzenia, jak i różne systemy. Uogólniając wszystkie elementy w jakiś sposób wpływają na nasz światopogląd, to jak chcemy wyglądać, na nasze wartości czy pragnienia, które popychają nas w konkretnym kierunku.

W świecie XXI wieku, ery cyfryzacji i popularyzacji mediów społecznościowych rośnie trend np. na szczupła piękną i zgrabną sylwetkę. W XVII wieku epoce baroku królował wzór kobiety nazywany dziś „Rubenowskimi kształtami” tak więc wówczas dążenia i pragnienia były zupełnie odmienne niż można to zaobserwować obecnie. Pokazuję to również, jak wiele czynników może mieć wpływ na postrzeganie i dążenia dzisiejszego człowieka.

Podsumowując

Zrozumienie faktu, iż przekonania warunkują wszystkie decyzje, które podejmujemy na drodze życia, pokazuję wagę i znaczenie ich świadomego kształtowania. Nie zależnie czy w dzieciństwie nauczono nas , że np. nie wolno popełniać błędów bo inaczej spotka nas kara czy też tego, żeby się nie wychylać, można dzisiaj świadomie to zmieniać.

Wierzę, że po lekturze tego artykułu znajdziesz kilka przykładów przekonań, które tak naprawdę hamują Twój sukces, szczęście czy osiągnięcie sylwetki w której będziesz się czuć dobrze. A następnie świadomie zdecydujesz i weźmiesz odpowiedzialność, że możesz je zmienić.

Jako dzieci nie mamy tak dużego wyboru więc przyjmujemy cudze przekonania za własne. Dzisiaj jako dorosłe osoby, mamy prawo i możliwość to zmienić. Decyzje o tym czy pragniesz coś zmienić zostawiam w Twoich rękach.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

10 Udostępnień
Członek Polskiego Związku Kulturystyki i Fitness, Wykładowca Akademicki na WSPiA w Lublinie, Współzałożyciel i szkoleniowiec sprawnebiuro.pl, Publicysta oraz trener personalny. Autor książki "Sexy Umysł, Sexy Ciało" www.bycfit.pl

2 KOMENTARZE

  1. Bardzo ciekawy temat. Nasze przekonania można i warto zmieniać. Aby to zrobić trzeba przede wszystkim je sobie uświadomić i przemyśleć, sprawdzić jakie są ich plusy i minusy, a potem zastanowić się, jakie może być alternatywne przekonanie wobec tego poprzedniego.

  2. Receptory kannabinoidowe zaangażowane są w szereg procesów, w organizmie człowieka, w tym w regulację nastroju, czucia bólu, apetyt i pamięć. CBD jest silnym inhibitorem proliferacji komórek raka piersi, przerzutów i wzrostu guza. Kannabidiol niszczy komórki nowotworowe wyłączając u nich ekspresję genu ID-1, który jest odpowiedzialny za rozprzestrzenianie się komórek rakowych (przerzuty).

    Receptory te mogą być aktywowane przez endokannabinoidy (produkowane przez organizm człowieka), oraz przez kanabinoidy roślinne (takie jak te znalezione w cannabis sativa lub indica). W Polsce legalnie olejki CBD można kupić.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.