Gruszki – kalorie. W okresie letnim jednym z najchętniej kupowanych owoców są soczyste i smaczne gruszki. Nieodzownie kojarzą się z tą właśnie porą roku.

Gruszki właściwości odżywcze

Gruszki to niemal 60 rodzajów drzew, ponadto są one często ze sobą krzyżowane, zatem możemy do woli przebierać w ich owocach. Gruszki są bogate w takie pierwiastki jak potas, sód, fosfor, magnez, żelazo, wapń, cynk, a nawet fluor.

Posiadają również szerokie spektrum witamin, takich jak witamina C, czy witamina K. Owoce te są również bogate w inne antyoksydanty, opóźniające starzenie i niedopuszczające do rozwoju nowotworów.

Ze względu na dużą zawartość soku oraz potasu są doskonałe na letnie upały – gaszą pragnienie, wspomagają układ krwionośny, oraz pozwalają oczyścić organizm z nadmiaru toksyn poprzez działanie moczopędne.

Całkiem spora zawartość żelaza w gruszkach pozwala na uzyskanie pozytywnych efektów w walce z niedoborem tego pierwiastka. Gruszki znalazły również zastosowanie w medycynie ludowej jako środek zmniejszający gorączkę, kaszel i ból głowy. Gruszki słabo uczulają, dlatego mogą służyć jako pierwsze z owoców podawanych dzieciom po szóstym miesiącu życia.

Gruszki – kalorie

Gruszki zawierają dużo cukrów, jedna gruszka średniej wielkości to 70 kalorii. Więcej kalorii mają oczywiście gruszki suszone. Jedna suszona gruszka o wadze około 50 gramów, to nawet 110 kalorii.

Owoce te chętnie dodawane są do jedzenia, na przykład jako dodatek śniadań, kaszy jaglanej czy owsianki. Trzeba pamiętać, że wartość energetyczna takiego dania wzrasta i może wynosić nawet 450 kalorii w przypadku kaszy jaglanej i około 350 w przypadku płatków owsianych z chudego mleka.

Dużo kalorii mają również gruszki w czekoladzie, a także kandyzowane, w zalewie lub w cukrze. Do jedzenia w czasie diety najlepiej wybierać gruszki w formie świeżych owoców.

Same w sobie są wystarczająco słodkie, by zaspokoić apetyt na węglowodany, ponadto zawierają sporą ilość błonnika, który reguluje glukozę we krwi, co pozwala na dłuższy czas uciszyć nadmierną chęć na słodycze.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.