Ile kalorii ma arbuz? Arbuzy to popularne u nas owoce, szczególnie latem. Ich zapach i smak natychmiast przywołuje wspomnienia związane z letnimi miesiącami, upałem i beztroską. Od czerwca do sierpnia arbuzy są popularnym dodatkiem do codziennych zakupów.

Arbuz w sam raz na upał

Jak się okazuje, nie bez powodu arbuz przyjął się u nas właśnie latem. Jest to owoc w większości składający się z wody, zatem sprzyja uzupełnieniu płynów w czasie gorącej pogody.

Najlepiej smakuje jak najbardziej schłodzony, a nawet mrożony. To popularny dodatek letnich koktajli i innych zimnych napojów. Ponadto doskonale gasi pragnienie, ponieważ zawiera cytrulinę.

Ponieważ arbuz wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych ciała człowieka, zwiększa przepływ krwi, jest uznawany za całkiem dobry elektrolit. Spożywanie arbuzów poprawia samopoczucie, zwiększa chęci do działania, a nawet libido, co jak wiadomo, w upalne dni nie jest niczym oczywistym.

Wartościowe, choć nie dla wszystkich, są pestki z arbuza. Coraz więcej osób je mieli i wykorzystuje w różny sposób. Pestki mają działanie zwiększające odporność, leczące grzybice i choroby. Są zbiorem witamin z grupy B, są źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Ile kalorii ma arbuz?

Arbuz jest jednym z najbardziej kalorycznych owoców. Składa się w dużej mierze z węglowodanów. Jeden plaster arbuza ma 120 kalorii. Odpowiada zatem porcji lodów. Będący odmianą tego gatunku żółty arbuz jest znacznie bardziej kaloryczny, ponieważ ma aż 190 kalorii w jednej porcji.

Dlatego warto uważać, by nie zjadać zbyt dużych ilości arbuza ani nie podawać go częściej niż jeden, dwa razy dziennie dzieciom. Ponieważ arbuz jest słodki, chętnie się one nim zajadają. Pestki arbuza również mają dość sporo kalorii. Niektórzy ludzie je wypluwają, ale mają one wiele wartości, są najbardziej wartościową częścią całego arbuza.

Łyżka pestek z arbuza, czyli standardowa ilość w jeden porcji to 50 kalorii. W 100 gramach znajduje się aż 500 kalorii. Aby zmniejszyć nieco kaloryczność arbuza, można wypluwać pestki, zamiast je rozgryzać.

Warto sprawdzić:

0 Udostępnień
Uwielbiam wykorzystywać naturalne oleje. Obserwuję i zgłębiam styl kobiet z całego świata. Przygotowuję kosmetyki z domowych, lokalnych składników. Kocham buty i torebki. Telefon: +48789345456. e-mail: Joanna.F@wp.pl