Zastanawiasz się, ile kalorii ma jabłko? Jabłko jest jednym z najbardziej popularnych u nas owoców. Znane powiedzenie mówi, że wystarczy zjadać jedno jabłko dziennie, by uniknąć lekarza na lata. Tak się składa, że rzeczywiście jabłka są jednymi z najzdrowszych owoców.

Skąd brać zdrowe jabłka?

Niestety są również jednymi z najczęściej pryskanych owoców, a pestycydy znacząco obniżają ich wartość. Niemniej jednak można się przed nimi bronić. Coraz większa liczba osób albo samodzielnie hoduje jabłka, albo kupuje je od sprzedawców ekologicznych.

Pozbyć się pestycydów z jabłek można również po zakupie, kąpiąc je najpierw w zasadowej, a następnie kwaśnej wodzie, wykorzystując do tego sodę oczyszczoną oraz ocet.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Ile kalorii ma bułka grahamka?

Tak oczyszczone jabłka są źródłem wielu witamin i mikroelementów. Mają wiele właściwości prozdrowotnych, a nawet leczniczych. Zawierają dużą ilość błonnika, dzięki czemu zmniejszają uczucie głodu, są pomocne przy odchudzaniu.

Ponadto są źródłem antyoksydantów i polifenoli, które spowalniają starzenie się organizmu i bronią go przed chorobami.

Ile kalorii ma jabłko

Jabłka, jak każde owoce, w większości składają się z węglowodanów. Średniej wielkości owoc wyhodowany na terenie naszego kraju ma około 40 kalorii. Jabłka sprowadzane z zagranicy mają większą liczbę kalorii, szczególnie te zielone. Wartość jednego owocu to nawet 70 kalorii.

Kilka suszonych chipsów bez dodatków wykonanych z jabłek to około 30 kalorii. Warto jednak pamiętać, że ogólnie suszone owoce mają więcej kalorii, niż świeże. Ponadto należy unikać kandyzowanych jabłek, które są prawdziwą bombą kaloryczną.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Brokuły – kalorie

Nie mniejszą są napoje z jabłkiem, przedstawiane w reklamach jako zdrowe, zarówno te z kartonu, jak i z przecieru jabłkowego. Do każdej niewielkiej butelki dodaje się nawet ponad 5 łyżek cukru. Zdecydowanie nie jest to napój dla dziecka.

O wiele bardziej pożytecznym i posiadającym znikomą ilość kalorii (1 kaloria na każdą łyżkę stołową!) jest ocet jabłkowy, jaki możemy wytworzyć samodzielnie. Wspomaga on odchudzanie i jest napojem wysoce prozdrowotnym.

Warto sprawdzić:

0 Udostępnień
(3głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...
Lily Black
Nie jestem seksuologiem, nie jestem nawet psychologiem. Ale jestem dobrym słuchaczem i wnikliwym obserwatorem. Mało mówię, dużo piszę - głównie o seksie. Lubię francuskie kino, literaturę erotyczną i kolor czarny. Kocham jeść, nie cierpię gotować. Telefon: 0048609909876, e-mail: Julka.D@gmail.com