Zastanawiasz się, ile kalorii ma jabłko? Jabłko jest jednym z najbardziej popularnych u nas owoców. Znane powiedzenie mówi, że wystarczy zjadać jedno jabłko dziennie, by uniknąć lekarza na lata. Tak się składa, że rzeczywiście jabłka są jednymi z najzdrowszych owoców.

Skąd brać zdrowe jabłka?

Niestety są również jednymi z najczęściej pryskanych owoców, a pestycydy znacząco obniżają ich wartość. Niemniej jednak można się przed nimi bronić. Coraz większa liczba osób albo samodzielnie hoduje jabłka, albo kupuje je od sprzedawców ekologicznych.

Pozbyć się pestycydów z jabłek można również po zakupie, kąpiąc je najpierw w zasadowej, a następnie kwaśnej wodzie, wykorzystując do tego sodę oczyszczoną oraz ocet.

Tak oczyszczone jabłka są źródłem wielu witamin i mikroelementów. Mają wiele właściwości prozdrowotnych, a nawet leczniczych. Zawierają dużą ilość błonnika, dzięki czemu zmniejszają uczucie głodu, są pomocne przy odchudzaniu.

Ponadto są źródłem antyoksydantów i polifenoli, które spowalniają starzenie się organizmu i bronią go przed chorobami.

Ile kalorii ma jabłko

Jabłka, jak każde owoce, w większości składają się z węglowodanów. Średniej wielkości owoc wyhodowany na terenie naszego kraju ma około 40 kalorii. Jabłka sprowadzane z zagranicy mają większą liczbę kalorii, szczególnie te zielone. Wartość jednego owocu to nawet 70 kalorii.

Kilka suszonych chipsów bez dodatków wykonanych z jabłek to około 30 kalorii. Warto jednak pamiętać, że ogólnie suszone owoce mają więcej kalorii, niż świeże. Ponadto należy unikać kandyzowanych jabłek, które są prawdziwą bombą kaloryczną.

Nie mniejszą są napoje z jabłkiem, przedstawiane w reklamach jako zdrowe, zarówno te z kartonu, jak i z przecieru jabłkowego. Do każdej niewielkiej butelki dodaje się nawet ponad 5 łyżek cukru. Zdecydowanie nie jest to napój dla dziecka.

O wiele bardziej pożytecznym i posiadającym znikomą ilość kalorii (1 kaloria na każdą łyżkę stołową!) jest ocet jabłkowy, jaki możemy wytworzyć samodzielnie. Wspomaga on odchudzanie i jest napojem wysoce prozdrowotnym.

Warto sprawdzić:

0 Udostępnień
Nie jestem seksuologiem, nie jestem nawet psychologiem. Ale jestem dobrym słuchaczem i wnikliwym obserwatorem. Mało mówię, dużo piszę - głównie o seksie. Lubię francuskie kino, literaturę erotyczną i kolor czarny. Kocham jeść, nie cierpię gotować. Telefon: 0048609909876, e-mail: Julka.D@gmail.com