Ile kalorii ma jajko? Jaja są zdecydowanie najbardziej skondensowanym źródłem witamin i mikroelementów pozwalających na przeżycie. W końcu to właśnie tym, co znajduje się w jaju, musi pożywić się rozwijający się ptak lub gad.

Ciekawostki na temat jaj

Uwielbiamy jaja i często się nimi zajadamy. Są one na pewno świetnym źródłem energii i pożytecznym posiłkiem, dającym zdrowie.

Jajka są polecane nie tylko jako pełnowartościowy posiłek, ale również jako środek leczniczy. Na przykład osoby, które zawodowo pracują głosem, jak śpiewacy, lub chociażby nauczyciele, dbając o gardło, spożywają surowe jaja.

Sprawiają one, że głos jest mniej schrypnięty i ma bardziej dźwięczną barwę.

Ponadto jaja zawierają dużą ilość cysteiny, o której wiadomo, iż ma właściwości pozwalające leczyć się ze skutków przebalowanej z alkoholem nocy.

Mitem jest twierdzenie, że nie wolno jeść więcej niż sześć jaj tygodniowo ze względu na szkodliwy cholesterol.

Owszem jaja go zawierają, ale warto pamiętać, że jest on również potrzebny naszemu organizmowi, ponadto oprócz tego w jajku są specjalne enzymy i aminokwasy, które pomagają go rozkładać.

Ile kalorii ma jajko?

Ile kalorii ma jajko? Surowe jajo kurze ma wartość około 80 kalorii, podobną wartość posiada jajo ugotowane na twardo.

Coraz popularniejsze u nas stają się innego rodzaju jaja, na przykład jajka przepiórcze. Są one znacznie mniejsze niż kurze, a jedno posiada 20 kalorii.

Natomiast jajko gęsie jest zdecydowanie większe niż kurze i zawiera aż 266 kalorii. Jajka w jakikolwiek sposób przyrządzone zwykle zyskują na wartości energetycznej.

Sadzone jajko

Sadzone jajko z solą ma 130 kalorii, w zależności również, na czym zostało usmażone.

Tyle właśnie kalorii posiada jajo usmażone na oleju, natomiast więcej kalorii będzie miało jajko usmażone na maśle lub smalcu.

Wartość energetyczna rośnie, gdy dodajemy do jaj różnego rodzaju dodatki.

Jedna łyżeczka majonezu to aż 100 kalorii, dlatego zaledwie jedno ugotowane na twardo jajko z majonezem to blisko 200 kalorii. Oczywiście nikt taką porcją jedzenia się nie naje, a przecież to popularne świąteczne danie.

Warto sprawdzić:

0 Udostępnień
Uwielbiam wykorzystywać naturalne oleje. Obserwuję i zgłębiam styl kobiet z całego świata. Przygotowuję kosmetyki z domowych, lokalnych składników. Kocham buty i torebki. Telefon: +48789345456. e-mail: Joanna.F@wp.pl