Ile kalorii ma pączek ? Pączki to danie demonizowane, przedstawiane jako źródło i symbol dietetycznych błędów. Oczywiście pączki nie są wcale przykładnym daniem, ale jak się okazuje, nie królują wcale w rankingu najbardziej niezdrowych i kalorycznych dań.

Czy w pączku jest coś dobrego?

Pączek jest tworzony na bazie cukru i mąki przetworzonej, dlatego nie ma większych wartości odżywczych, a jedynie węglowodany. Ponadto pączki są smażone w oleju lub smalcu, co jeszcze dodatkowo czyni je niezbyt polecanymi.

Jednak zjedzenie pączka od czasu do czasu czy nawet raz w roku w tłusty czwartek nikomu nie zrobi większej krzywdy. Pączki są doskonałym sposobem na tak zwany cheat meal.

To określenie stosują osoby zdrowo odżywiające się, które od czasu do czasu w nagrodę chcą zjeść fast food lub jakieś słodycze. Posiłek taki nie może mieć więcej niż 1000 kalorii, ponadto wszystko jest dozwolone.

To sposób na większy dystans do siebie i swojego ciała. Wiele osób popada w obsesję zdrowego żywienia, co prowadzi do ortoreksji, czyli choroby psychicznej.

Ile kalorii ma pączek?

Powodem, dla którego pączki nadają się na cheat meal – jest fakt, że wcale nie posiadają wielkiej ilości kalorii, jak niektórzy się obawiają. Ile kalorii ma pączek? Zwykły pączek z marmoladą i lukrem ma 300 kalorii, zatem doskonale wpisuje się w zasadę cheat meal.

Najczęściej jeden pączek całkowicie zaspokaja ochotę na słodycze, oczywiście mowa tu o ludziach stosujących normalną dietę, nieuzależnionych od cukru. Kaloryczność pączków można znacząco obniżyć, piecząc je zamiast smażąc.

Wówczas jeden pączek posiada wartość energetyczną nawet o 100 kalorii niższą niż smażony w oleju lub smalcu, czyli około 200 kalorii. Nie przekracza to wartości energetycznej większości bułek zjadanych na śniadanie.

Pączki smażone, w dodatku podawane z czekoladą jako nadzieniem lub nią polane, jak również z dodatkiem posypki oczywiście będą o wiele bardziej kaloryczne. Jeden pączek będzie miał wartość 350 kalorii. Wystarczy jednak zrezygnować z nadmiernej ilości uzupełniaczy, by mieć czyste sumienie.

Warto sprawdzić:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.