Czy wiesz już jak wyciągnąć kleszcza? Kleszcze są niewielkimi pajęczakami, zaliczanymi do pasożytów, które żyją na polach i lasach, czekając na możliwość ugryzienia swojej ofiary.

Niestety mogą one przenosić różne niebezpieczne choroby, wśród nich m.in. boreliozę, czy anaplazmozę. Stąd od lat trwają w Polsce akcje ostrzegawcze, mające na celu uświadamiać nas przed niebezpieczeństwem i informować jak zabezpieczyć się przed wycieczką, np. do pobliskiego lasu, czy nawet miejskiego parku.

Koniecznie sprawdź wczorajszy ranking: tabletki na ból gardła ranking!

A gdy już zdarzy się nieszczęście i warto wiedzieć jak usunąć kleszcza, bo liczy się dosłownie każda minuta!

Jak gryzie kleszcz?

Spis treści

Kleszcz zasadniczo nie przyczepia się do naszej skóry od razu. „Wędruje” po ciele ofiary szukając miejsca, gdzie będzie mu się najłatwiej wbić. Gdy już odnajdzie taką przestrzeń, wykonuje małe nacięcie i wprowadza specjalną rurkę do środka.

Jest ona zakończona małymi haczykami, które pomagają się pasożytowi utrzymać na naszym ciele i utrudniają jego oderwanie.

kleszcz
Kleszcz

W powszechnej świadomości utrwaliło się, iż kleszcza możemy spotkać tylko w lasach, lub dzikich łąkach. Jest to błędne przeświadczenie, ponieważ od lat rejestruje się ugryzienia, które zostały dokonane w parkach miejskich, a nawet przydomowych ogrodach, czy trawnikach.

Do tego ich ataki możemy zaobserwować już na przełomie marca i kwietnia, stąd tak naprawdę nigdy nie możemy się czuć w pełni bezpieczni. Właśnie z tych przyczyn, warto znać odpowiedź na pytanie, jak wyciągnąć kleszcza. Szybkie i sprawne działanie, może nam uratować nie tylko zdrowie, ale nawet i życie.

Jak wyciągnąć kleszcza?

Medycyna opisuje, iż najlepszym sposobem na usunięcie kleszcza są wszelkie metody mechaniczne. Najczęściej stosowanym sposobem jest usunięcie kleszcza pęsetą. Do tej metody będziemy potrzebować:

  • Pęsetę (wcześniej zdezynfekowaną),
  • Mydło antybakteryjne (ewentualnie jodyna),
  • Wodę

Pierwszym krokiem jest mocne złapanie kleszcza pęsetą, jak najbliżej skóry. Trzymając go mocno, staramy się wyciągać go szybkim i stanowczym ruchem. Odradza się wszelkie próby „wykręcania”, ponieważ może to doprowadzić do urwania się jego główki.

jak-wyciągnąć-kleszcza
Oto jak wyciągnąć kleszcza

Gdy kleszcz jest usunięty, dokładnie obejrzyjmy miejsce ugryzienia. Nie może w nim pozostać jakakolwiek część owada, ponieważ może to doprowadzić do zakażenia różnorakimi chorobami, mimo usunięcia pasożyta. Następnie myjemy i dezynfekujemy ranę, ręce i pęsetę.

Tak wygląda teoretyczny i dość prosty scenariusz jak usunąć kleszcza

Dużym problemem, z którym możemy się spotkać podczas usuwania kleszcza, jest przypadek, kiedy w ranie pozostanie znaczny jego kawałek, którego nie potrafimy samodzielnie wyciągnąć. W takiej sytuacji musimy KONIECZNIE udać się do lekarza, który oczyści ranę.

Lekarze są jednak zgodni, że za niebezpieczną można uznać sytuacje, kiedy kawałek pozostały w ranie jest dość duży, ponieważ małe nie stanowią dla nas zagrożenia. W przypadku zdrowia jednak lepiej jest dmuchać na zimne i poprosić o pomoc medyczną.

Tu jednak nie kończy się cały problem ugryzienia przez kleszcza. Ranę, która powstała, należy obserwować do 30 dni od ukąszenia. Gdy wokół niej pojawi się charakterystyczny rumień, lub gorączka, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Urządzenia wspomagające wyciąganie kleszcza

W tymi miejscu warto wspomnieć, że obecnie w aptekach znajdziemy różne urządzenia wspomagające wyciąganie kleszcza. Są to różne karty i przyssawki. W tym przypadku stosujmy się do instrukcji dołączonej do produktu.

jak-usunąć-kleszcza
Jak usunąć kleszcza kleszcz kartą

Jak się bronić przed ukąszeniem kleszcza?

Gdy już wiemy, jak usunąć kleszcza, zajmijmy się wszelkimi metodami ochrony przed tymi małymi, ale niebezpiecznymi stworzeniami.

Najprostszym sposobem obrony jest odpowiednie ubranie. Lepiej czasem zrezygnować z odkrytych ramion, założyć na głowę czapkę, niż kilka godzin później zastanawiać się, jak wyciągnąć kleszcza. Pomóc nam mogą także długie spodnie, czy rękawy.

Kolejnym sposobem jest skorzystanie ze specjalnych preparatów dostępnych w aptekach. Zawierają one środki odstraszające te pasożyty. Warto jednak pamiętać, że nie każdy środek chroni nas w 100%, stąd szczególną uwagę powinniśmy zachowywać przez cały czas.

Po spacerze należy starannie umyć całe ciało, oglądając je, czy nie widzimy objaw ugryzienia. Możemy także poprosić inną osobę, by np. przejrzała nam skórę głowy bądź plecy.

Gdy jednak zauważymy na naszym ciele kleszcza, nie wpadajmy w panikę, tylko wyciągnijmy go według opisanego wcześniej sposobu. Ważne jednak jest, by działać jak najszybciej, ponieważ każda minuta ma znaczenie i może nas uchronić przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Od kilku lat coraz większą popularnością cieszą się szczepionki chroniące przed chorobami przenoszonymi przez kleszcze. Może warto zaszczepić nas i nasze dzieci, by w przyszłości uniknąć negatywnych konsekwencji?

Czego nie należy robić podczas wyciągania kleszcza?

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, pod żadnym pozorem nie możemy kręcić kleszczem. Powoduje to oderwanie się jego głowy, co z całą pewnością zakończy się wizytą u lekarza. Po drugie, nie stosujmy starych, „domowych” metod, takich jak:

  • przypalanie kleszcza,
  • oblewanie go alkoholem, benzyną,
  • smarowanie rany i owada tłustymi substancjami.

Wszystko to doprowadza ostatecznie do zabicia kleszcza, niestety trwa to bardzo długi czas. Na tyle długi, że może on zdążyć, doprowadzić do zakażenia nas jedną z chorób.

W tym punkcie warto jednak trochę uspokoić czytelnika: nie wszystkie kleszcze przenoszą choroby. Powinniśmy o tym pamiętać, jednak nie liczyć na łut szczęścia, że to akurat „nasz” kleszcz jest zdrowym okazem. Takie myślenie niestety może nas wiele kosztować.

Podsumowanie

Podsumowując, walka z kleszczami to bitwa, w której niestety czasem jesteśmy na przegranej pozycji. W takiej sytuacji musimy zasięgnąć porady lekarza. Mamy nadzieję, że ten poradnik pomoże Wam w walce z kleszczami. Oby tegoroczne spacery były czyste, bezpieczne i bez kleszczy!

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.