Wzdęcia to wyjątkowo nieprzyjemne dolegliwości, które najczęściej towarzyszą nam po obfitym i ciężkostrawnym posiłku.

Powstają w wyniku „połykania” powietrza podczas posiłków, jak również podczas produkcji wewnątrz jelitowej i w wyniku dyfuzji krwi. Dodatkowo mogą się wzmagać poprzez spożywanie napojów gazowanych, a nawet żucie gumy.

Już sama zmiana diety potrafi diametralnie zmienić nasze samopoczucie. Jeśli jednak nie potrafisz odmówić sobie tego typu dań, powinnaś zastosować zioła, które pozwolą Ci raz na zawsze zapomnieć o „napompowanym” brzuchu i nieprzyjemnych gazach.

Część ziół o działaniu wiatropędnym idealnie się nadaje do spożywania w formie naparów. Wówczas powinnaś po nie sięgać jeszcze przed rozpoczęciem posiłku.

W ten sposób unikniesz późniejszych nieprzyjemności, ponieważ drobne pęcherzyki gazu systematycznie będą uwalniane i rozbijane.

Koper włoski

koper-wloski
Koper włoski

Z pewnością nie będzie dla Ciebie zaskoczeniem, że na pierwszym miejscu tego zestawienia znajduje się koper włoski.

To niezwykle skuteczne, a zarazem wyjątkowo delikatne zioło, które stosować można nawet u niemowląt (sprawdza się idealnie podczas kolek). Jedynie kobiety w ciąży nie powinny stosować kopru włoskiego, ponieważ może on pobudzać skurcze macicy.

Napar z kopru włoskiego ma działanie wiatropędne, a dodatkowo wspomaga trawienie, zmniejsza bóle brzucha i łagodzi kolkę. W większości sklepów znajdziesz gotowe herbaty instant zawierające koper włoski, jednak lepsze efekty zauważysz, jeśli samodzielnie przygotujesz napar.

W tym celu powinnaś łyżeczkę nasion zalać szklanką wrzątku i odstawić na 15 minut do zaparzenia. Już po pierwszej filiżance zauważysz znaczącą poprawę.

Anyżek

anyzek
Anyżek

Kolejnym równie popularnym w walce ze wzdęciami ziołem jest anyżek. Działa on rozkurczowo, przez co łagodzi ból wywołany kolkami jelitowymi, a także pozwala pozbyć się niestrawności, nudności i wzdęć. Podobnie jak koper włoski również może być stosowany u dzieci.

Aby przygotować leczniczy napar z anyżku, wystarczy 0,5 łyżeczki sproszkowanych owoców zalać wrzącą wodą, a następnie odstawić do zaparzenia (około 15 minut pod przykryciem). Tak przygotowany napar po przecedzeniu należy pić małymi łykami, na pół godziny przed posiłkiem.

Szałwia

szałwia
Szałwia

Może Cię zaskoczyć, że na wzdęcia skuteczna jest również szałwia. Jej właściwości antybakteryjne sprawiają, że skutecznie przeciwdziała nadmiernej fermentacji w jelitach, która w dużej mierze wpływa na występowanie wzdęć. Dodatkowo szałwia działa kojąco i rozkurczowo, przez co szybciej pozbędziesz się nieprzyjemnego uczucia pełności.

Aby przygotować napar z szałwii, należy łyżkę suszonych liści zalać szklaną wrzącej wody, a następnie parzyć przez ok. 15 minut pod przykryciem. Szałwia sprawdzi się również w przypadku trudności z trawieniem.

Jednak musisz pamiętać, że nie tylko napary są pomocne w walce z uporczywymi wzdęciami. Jeśli to Ty zajmujesz się w domu gotowaniem, powinnaś zapoznać się z listą ziół i przypraw, które doskonale przeciwdziałają występowaniu wzdęć i niestrawności.

Dania z kapusty i grochu

dania-z-kapusty

Zobaczysz, że nie tylko Ty, ale i cała Twoja rodzina odczuje znaczącą poprawę samopoczucia. Szykując dania z kapusty, powinnaś pamiętać o dodani kminku, majeranku lub imbiru, z kolei dania z grochem powinnaś doprawić miętą, tymiankiem bądź szałwią.

Tak przygotowane dania, choć z założenia są wzdymające, zostaną znacznie lepiej przyswojone.

Metody jedzenia

Również odpowiednie „metody” jedzenia sprawią, że znacząco zredukujesz ryzyko wystąpienia wzdęć. Przede wszystkim powinnaś pamiętać o tym, aby spożywać 4 do 5 mniejszych posiłków. W ten sposób przyjmowane porcje będą znacznie mniejsze, a Ty cały czas będziesz w pełni sił do działania.

Dodatkowo, podczas posiłku nie powinnaś rozpraszać swojej uwagi. Na czas jedzenia odłóż zatem gazety, książki, wyłącz telewizję. Skoncentruj się wyłącznie na spożywanym posiłku.

Dzięki temu nie tylko ograniczysz ryzyko wystąpienia wzdęć, ale dodatkowo Twoja waga znacznie spadnie. Jeśli będziesz w pełni skupiała się na jedzeniu Twój mózg szybciej “zauważy”, że jesteś już pełna i raz na zawsze pozbędziesz się nieprzyjemnego uczucia przejedzenia.

Zmiana diety najlepsza

Pamiętaj, że w przypadku dolegliwości pokarmowych zioła powinny być stosowane doraźnie. Kluczem do tego, aby pozbyć się uczucia pełności, obrzmienia i wzdęć jest radykalna zmiana diety.

Jeśli zależy Ci na tym, aby czuć się lekko każdego dnia, powinnaś zrezygnować z produktów smażonych (głównie tych smażonych na głębokim tłuszczu) i ograniczyć ilość przyjmowanych węglowodanów. W zamian powinnaś wprowadzić do swojej diety więcej produktów bogatych w błonnik oraz pamiętać o przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów.

Zioła są idealnym rozwiązaniem również w przypadku wzdęć i uczucia pełności. Musisz jednak pamiętać o tym, że nie należy stosować ziół dłużej niż przez 4 tygodnie. Dłuższa kuracja może wywołać nieprzyjemne skutki uboczne, takie jak biegunki, zawroty głowy, uderzenia gorąca, a nawet częstoskurcz serca.

Jeśli więc, mimo ziołowej kuracji, oraz zmiany diety na znacznie lżejszą, uporczywe wzdęcia Cię nie opuściły, to powinnaś się udać do lekarza. Gastrolog dokładnie zbada przyczynę Twoich dolegliwości i wdroży odpowiednie leczenie.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień