Dziś opowiemy, czym jest peeling enzymatyczny. Istnieje wiele różnych rodzajów peelingu. Ogólnie możemy podzielić je na metody mechaniczne oraz chemiczne.

Mechaniczne peelingi polegają na fizycznym oddziaływaniu na naskórek, aby zetrzeć zanieczyszczenia i stare komórki, peeling chemiczny zaś pozwala uzyskać ten efekt za pomocą specjalnie dobranych substancji. Do tych drugich właśnie zalicza się peeling enzymatyczny.

Sprawdź wczorajszy ranking peelingów enzymatycznych!

Czym jest peeling enzymatyczny?

Większość z nas miała do czynienia z peelingiem mechanicznym, czyli kosmetykiem, który zawierał drobne cząsteczki środka ściernego.

Często są to po prostu zwykłe plastykowe drobinki, które nie tylko nie są zbyt efektowne w działaniu na skórę, ale również przyczyniają się do zanieczyszczenia środowiska.

peeling-enzymatyczny

Peeling enzymatyczny polega na zastosowaniu różnych enzymów, które mają za zadanie rozpuszczenie starego naskórka i jednocześnie oczyszczenie porów. Naturalne peelingi enzymatyczne nie przyczyniają się do zanieczyszczenia środowiska, są również bezpieczne w użyciu.

Jakie enzymy stosuje się do peelingu?

Najczęściej peelingi są bogate w enzymy hydrolizujące białka, w tym również wpływające na białko będące budulcem ludzkiego naskórka i włosów – keratyny. W naturze dostępnych jest wiele substancji, które doskonale wpływają na skórę.

Ciekawy jest, chociażby enzym z ananasa, który oczyszcza cerę, ale również pobudza jej odbudowę. Znajdziemy w kosmetyku tego typu, również enzymy z aloesu, rośliny, która świetnie koi i nawilża skórę, nawet tą wyjątkowo skłonną do podrażnień.

Popularne są również enzymy z drzewa tamaryndowca, z kawy, figi, melona czy papai. Peelingi są również bogate w ogórki, czy banan. Przy wyborze peelingu enzymatycznego należy być ostrożnym i uważnym.

Niektóre kosmetyki zawierają substancje, które mogą obrzydzać lub po prostu nie pasować do światopoglądu osoby, która chciałaby je zastosować.

W peelingach znajdziemy na przykład substancje rozjaśniające, które są pochodzenia zwierzęcego – to enzymy trzustkowe pobierane z układu pokarmowego zwierząt.

Dla kogo peeling enzymatyczny?

Peeling enzymatyczny znalazł zastosowanie u tych osób, którym nie posłużył peeling mechaniczny. Okazuje się on zbyt ostry dla skóry wrażliwej, która jest często mieszana, trądzikowa. Tutaj często mamy do czynienia z wypryskami, które nie powinny zostać rozdrapane.

peeling

Jeśli tak się stanie, to powoduje to nieprzyjemne szczypanie i krwawienie. Peeling enzymatyczny zmniejsza ryzyko rozdrapania i powstania ranek tak jak często dzieje się to w przypadku mechanicznego oczyszczania cery.

Również cera naczyniowa nie powinna być atakowana ostrym peelingiem. Enzymy doskonale sprawdzają się u osób ze skłonnością do podrażnień. Są skuteczne, a jednocześnie na tyle łagodne, że nie są bardzo inwazyjne.

Aby zastosować peeling enzymatyczny, wystarczy nałożyć kosmetyk na twarz, delikatnie masować ją przez około pięć minut, a następnie spłukać letnią wodą.

Efekty peelingu enzymatycznego

Najważniejsze dla wielu osób jest oczywiście efekt działania peelingu enzymatycznego. Osoby, które go zastosują, będą z pewnością zadowolone. Enzymy powodują zmniejszenie widoczności porów i wyprysków, doskonale wygładzają skórę.

Poprawiają koloryt cery, odżywiają ją i odmładzają poprzez dotlenienie komórek, a także przyczynienie się do zwiększonej produkcji elastyny i kolagenu.

efekty-peelingu-enzymatycznego

Jeśli na skórze wcześniej powstały mikro-urazy, to peeling enzymatyczny jest w stanie je ukoić. Doskonale przygotowują skórę do dalszych zabiegów i zwiększają skuteczność zastosowanych kosmetyków.

Warto wspomnieć, że oprócz enzymów hydrolizujących białka znajdziemy w peelingach enzymatycznych również inhibitory niektórych enzymów.

Mają one za zadanie zahamowanie niektórych procesów metabolicznych. Dzięki temu efekt działania peelingów jest bardziej długotrwały, a cera jest dodatkowo chroniona na przykład przed starzeniem się czy skutkami działania promieniowania UV.

Najskuteczniejsze peelingi enzymatyczne

Jeśli chcemy poddać się peelingowi, to możemy udać się do sprawdzonego zakładu kosmetycznego. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zabieg wykonać również w zaciszu domowym. Internauci wybierali już w poprzednich latach najlepsze peelingi enzymatyczne.

Należy do nich na przykład produkt Dr Irena Eris do cery wrażliwej i suchej. Klienci wskazują na fakt, że jest to kosmetyk wydajny i hipoalergiczny i polecają go pomimo dosyć wysokiej ceny.

Powodzeniem cieszą się również produkty firmy Lirene, peeling delikatnie złuszczający. Klienci polecają również produkt Ziaja – ulga dla skóry wrażliwej.

skuteczne-peelingi-enzymatyczne

Te ostatnie kosmetyki są również skuteczne, ale także nieporównywalnie tańsze, ich cena jest nawet niższa niż dziesięć złotych. Chociaż 2017 właściwie dopiero się zaczął, już wyłaniają się pewne kosmetyki, które mają szansę stać się hitami tego roku.

Ciekawostką jest fakt, że mamy coraz większe zaufanie do kosmetyków naturalnych. W kosmetykach do twarzy coraz większą przewagę zyskuje produkt firmy Sylveco (peeling enzymatyczny).

Produkt ten bogaty jest w naturalne tłuszcze, które wspomagają naturalne działanie enzymów bromelainy (pochodzącej z ananasa) oraz papainy (pochodzącej z papai).

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Witajcie! Jestem Daria, będę dzielić się z Wami moim doświadczeniem z dziedziny makijażu, pielęgnacji skóry i kosmetyków. Doświadczenie we wspomnianych dziedzinach zdobywam jako właścicielka salonu kosmetycznego. Wiem jakie problemy najczęściej borykają Nas kobiety, postaram się, przekazać Wam jak najwięcej użytecznej wiedzy!

11 KOMENTARZE

  1. Podpowiedzcie proszę jak często stosować peeling enzymatyczny dla cery wrażliwej? chcę wyglądać super, żeby cera była gładka i promienista ale też nie chcę przesadzić żeby nie uszkodzić cery… toco dziewczyny: jak często można stosować peeling enzymatyczny dla mojej cery?

  2. peeling enzymatyczny to peeling który posiada enzymy roślinne, rozpuszczają one martwy naskórek, dlatego ten rodzaj peelingu jest tak atrakcyjny pod względem dbałości o świeżą cerę. Podobny efekt zdzierania martwego naskórka można osiągnąć stosując peeling gruboziarnisty gdzie następuje mechaniczne tarcie grubych ziaren o powierzchnię skóry, natomiast peeling enzymatyczny działa nieco inaczej, nie potrzebna jest tutaj siła tarcia a jedynie enzymy które chemicznie rozpuszczają martwy naskórek. peeling enzymatyczny rozpuszcza połączenia międzykomórkowe od wewnątrz a nie od zewnątrz jak peelingi mechaniczne. Warto dodać, że peeling enzymatyczny nie jest tłusty tak jak inne rodzaje peelingów gruboziarnistych. W peelingu enzymatycznym najczęściej występują enzymy: papaina (którą pozyskuje z owoców papai) oraz bromelaina którą to pozyskuje się z ananasa. Takie naturalne składniki sprawiają, że peeling enzymatyczny nie podrażnia skóry! Ten rodzaj peelingu spokojnie można stosować na cerę wrażliwą, cerę trądzikową oraz cerę skłonną do alergii…

  3. Co powicie na wizytę w gabinecie kosmetycznym na peeling enzymatyczny? ile kosztuje taki zabieg? wiem, że peeling który to Oni wykonują, jest dużo lepszy, kosmetyki które można kupić w drogerii nie mają zbyt mocnego stężenia enzymów, a peelingi które używają gabinety kosmetyczne, są o wiele mocniejsze i ich działanie na cerę jest trwalsze… Na peeling enzymatyczny muszą z tego co wiem uważać kobiety które mają cerę naczynkową lub suchą. Warto wybrać się do profesjonalnej kosmetyczki zanim zdecydujecie się taki peeling enzymatyczny.

  4. Ktoś wcześniej pisał, jak często używać peeling enzymatyczny, jeśli chcesz kupić i zrobić sobie peeling enzymatyczny kupowany w Rossmanie czy aptece, to wiedz że jest on słabszy. Peeling taki ma małe ilości enzymów. Z tego co wiem to nic się nie stanie jeśli zaczniesz używać taki peeling dwa razy w tygodniu. Częściej to już przesada i trzeba liczyć się z podrażnieniem cery. Dla kobiet o cerze suchej lub wrażliwej, peeling enzymatyczny stosuj tylko raz w miesiącu!

    • Dobrze oczyść skórę twarzy, nakładamy warstwę kosmetyku. Ponoć jeszcze lepsze efekty osiągniesz nakładając peeling enzymatyczny na wilgotną cerę. Nie wolno wcierać peelingu w cerę. Zostawiamy go na 20 min na skórze. Można też na całą noc. Po nałożeniu peelingu możecie czuć ściąganie, napięcie i pieczenie skóry. To jest pewien dyskomfort ale to znak, że skóra nabiera równowagi biologicznej. Jeśli nie jesteście dziewczyny pewne jaki rodzaj cery macie, to na początek próbujcie peeling enzymatyczny dla cery wrażliwej.

  5. Dzięki, wiem już jak często robić peeling enzymatyczny. Zastanawiałam się bo mam dwie koleżanki które poddają się temu zabiegowi, jedna z nich robi peeling raz na miesiąc a druga raz w tygodniu (4 peelingi w miesiącu) więc pogubiłam się co i jak, ale już wiadomo, zależy jaki rodzaj cery mamy. Mam cerę tłustą więc jak często robić peeling enzymatyczny mogę ponoć robić nawet 2 razy w tygodniu.

  6. A ten peeling enzymatyczny na suchą czy mokrą skórę radzicie?? zdania są podzielone, właśnie przeglądam fora dyskusyjne, czy zauważaliście różnicę? bardzo proszę o odpowiedź…

  7. Czytałam gdzieś na blogu w komentarzach, że dziewczyna tak szybko chciała nadrobić zaniedbaną skórę twarzy, że zaczęła robić peeling enzymatyczny codziennie. Spieszyło jej się bo miała własne wesele za parę tygodni a na zdjęciach chciała wyjść jak księżniczka :DDDD

  8. peeling enzymatyczny dobrze sprawdza się u dziewczyn mających wrażliwą i delikatną cerę. Dobrze stosować go tam gdzie nie możemy pozwolić sobie na gruboziarniste peelingi mechaniczne. Enzymy zawarte w peelingu delikatnie rozpuszczają martwy naskórek, cera po takim zabiegu jest od razu gładsza i delikatniejsza. Ja peeling enzymatyczny stosuję nie częściej niż raz na tydzień. Ma on właściwości łagodzące i nawilżające. A jaki zapach ma peeling enzymatyczny? jest to zapach łagodny i mało intensywny, na pewno nie będziecie miały z nim problemów, zapach peelingu enzymatycznego jest niemal obojętny. Nie zapomnijcie ominąć okolicy oczu, tam peeling nie powinien trafić pod żadnym pozorem!

  9. Jaki kupić peeling enzymatyczny? w proszku czy gotowiec? słyszałam, że peelingi enzymatyczne w proszku są mocniejsze i mają większą moc sprawczą :) Przeglądałam ostatnio peelingi firmy Dermedic.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.