Kasza gryczana – kalorie. Kasza gryczana występuje w dwóch formach – jako niepalona i palona. Częściej zjadana jest u nas ciemna wersja kaszy gryczanej.

Właściwości kaszy gryczanej

Kasza gryczana ma wiele właściwości prozdrowotnych i odżywczych. Szczególnie w wersji niepalonej. Podobnie jak kasza jaglana wyróżnia się na tle innych kasz tym, że jest zasadotwórcza, odkwasza organizm, łagodząc objawy jego zakwaszenia, w tym nawet depresję.

Znajdziemy tu również największą ilość błonnika, bo aż 6 gramów na 100 gramów kaszy. W innych kaszach ilość ta wynosi około 2 gramów. Kasza gryczana jest źródłem potasu, dbającego o układ krwionośny i serce, jak również dodającego energii na resztę dnia.

Wystarczy zamienić w czasie obiadu ziemniaki na kaszę, a efektem będzie znacznie mniejsza senność i lepsze samopoczucie. W kaszy gryczanej znajdziemy dużą ilość pożytecznych dla zdrowia i urody pierwiastków takich jak żelazo, cynk, magnez, krzem, wapń.

Kasza ta wpływa zatem na urodę, przede wszystkim stan skóry, włosów i paznokci, zwiększa również zdolności rozrodcze człowieka. Zawiera również sporą dawkę witaminy E, znanej z właściwości zwiększania elastyczności skóry, nawet w późniejszym wieku.

Kasza gryczana – kalorie

W zależności od rodzaju kaszy ma ona inną wartość energetyczną. Na przykład w oryginale szklanka nieugotowanej kaszy gryczanej to 680 kalorii, a kasza prażona to 600 kalorii.

Kasza gryczana palona z warzywami ma 500 kalorii. Zatem kasza gryczana prażona ma mniej kalorii niż biała. Po ugotowaniu szklanka kaszy gryczanej palonej ma 140 kalorii, a kasza z warzywami 100 kalorii.

Średnią ilość kalorii mają płatki gryczane, które są popularnym daniem śniadaniowym. Mają 340 kalorii w szklance produktu przed ugotowaniem. Ze względu na dużą zawartość błonnika kasza gryczana jest dobrym wyborem w diecie.

Nasyca na zdecydowanie dłuższy czas niż inne kasze. Aby zróżnicować smak kaszy, warto sięgać naprzemiennie po kaszę paloną i niepaloną, w ten sposób dostarczamy dużej ilości składników odżywczych.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.