Kolet mielony serwowany jest równie często, co kotlet schabowy. To smaczne i sycące danie, chętnie spożywane również na zimno.

Kotlet mielony – wartości

Kotlet mielony, jak nazwa wskazuje, w większości składa się z mięsa mielonego. Mięso jest rzeczywiście najprostszym źródłem najpotrzebniejszych człowiekowi składników odżywczych, witamin i mikroelementów, dostępnych w skondensowanej formie.

Zawiera białko, węglowodany, tłuszcze, oprócz tego jest źródłem żelaza, cynku, magnezu, witaminy B12, innych witamin z grupy B. Mięso mielone jest spożywane również na surowo, w formie tatara, choć wielu ludzi ma wobec tego dania wiele zastrzeżeń moralnych oraz zdrowotnych.

Aby przyrządzić zdrowe kotlety mielone, warto zadbać o to, by mięso potrzebne do jego przygotowania było najwyższej jakości. Niestety wielu producentów serwuje mięso, któremu daleko do zdrowego.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Bigos – kalorie

W mięsie mielonym łatwo ukryć dodatki tłuszczu oraz innych niekoniecznie pożądanych składników, takich jak konserwanty. Dlatego zawsze warto czytać skład opakowania, unikać kupowania mięsa w supermarketach, a raczej wybierać mięso od rolników, który hodują zwierzęta.

Kotlet mielony kalorie

Kotlet mielony nie należy do nisko kalorycznych dań. Zawiera tłuste mięso, w dodatku z dodatkiem bułki tartej, czyli węglowodanów prostych i jaj. Wszystko jest smażone najczęściej na dużej ilości tłuszczu. Tak przyrządzony kotlet ma nawet 400 kalorii. To dużo jak na jedną kulkę mięsną.

Na szczęście kotlety mogą być przyrządzane w formie dietetycznej, bez dodatku bułki, a raczej z dietetycznym jej zamiennikiem, jak na przykład otręby. Oprócz tego warto smażyć na patelni bez dodatku tłuszczu.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Jajecznica – kalorie

Samo mięso również powinno mieć niższą zawartość tłuszczu, na przykład zamiast mięsa wieprzowego, czy wołowego lepiej użyć indyczego. Wówczas kaloryczność kotletów mielonych może spaść nawet do 200 kalorii w jednym.

Wiele zależy również od wielkości samego kotleta. Mniejsze porcje będą miały mniej kalorii, dlatego warto przyrządzać i nakładać mniejsze kotlety.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
(3głosów, średnia: 4,67 z 5)
Loading...
Redakcja Kobieco.pl
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.