Kolet mielony serwowany jest równie często, co kotlet schabowy. To smaczne i sycące danie, chętnie spożywane również na zimno.

Kotlet mielony – wartości

Kotlet mielony, jak nazwa wskazuje, w większości składa się z mięsa mielonego. Mięso jest rzeczywiście najprostszym źródłem najpotrzebniejszych człowiekowi składników odżywczych, witamin i mikroelementów, dostępnych w skondensowanej formie.

Zawiera białko, węglowodany, tłuszcze, oprócz tego jest źródłem żelaza, cynku, magnezu, witaminy B12, innych witamin z grupy B. Mięso mielone jest spożywane również na surowo, w formie tatara, choć wielu ludzi ma wobec tego dania wiele zastrzeżeń moralnych oraz zdrowotnych.

Aby przyrządzić zdrowe kotlety mielone, warto zadbać o to, by mięso potrzebne do jego przygotowania było najwyższej jakości. Niestety wielu producentów serwuje mięso, któremu daleko do zdrowego.

W mięsie mielonym łatwo ukryć dodatki tłuszczu oraz innych niekoniecznie pożądanych składników, takich jak konserwanty. Dlatego zawsze warto czytać skład opakowania, unikać kupowania mięsa w supermarketach, a raczej wybierać mięso od rolników, który hodują zwierzęta.

Kotlet mielony kalorie

Kotlet mielony nie należy do nisko kalorycznych dań. Zawiera tłuste mięso, w dodatku z dodatkiem bułki tartej, czyli węglowodanów prostych i jaj. Wszystko jest smażone najczęściej na dużej ilości tłuszczu. Tak przyrządzony kotlet ma nawet 400 kalorii. To dużo jak na jedną kulkę mięsną.

Na szczęście kotlety mogą być przyrządzane w formie dietetycznej, bez dodatku bułki, a raczej z dietetycznym jej zamiennikiem, jak na przykład otręby. Oprócz tego warto smażyć na patelni bez dodatku tłuszczu.

Samo mięso również powinno mieć niższą zawartość tłuszczu, na przykład zamiast mięsa wieprzowego, czy wołowego lepiej użyć indyczego. Wówczas kaloryczność kotletów mielonych może spaść nawet do 200 kalorii w jednym.

Wiele zależy również od wielkości samego kotleta. Mniejsze porcje będą miały mniej kalorii, dlatego warto przyrządzać i nakładać mniejsze kotlety.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.