Czy podczas spożywania zimnych i gorących napojów lub dań, czujesz przeszywający ból i mrowienie w zębach? To mogą być skutki nadwrażliwości zębów. Problem ten dotyka 40% ludzi na świecie i może spotkać każdego z nas.

Dowiedz się, na czym polega nadwrażliwość, czym jest spowodowana i jak sobie poradzić z tym problemem.

Czym jest nadwrażliwość zębów?

nadwrazliwe-zeby

Nadwrażliwość zębów, to nic innego jak mocny ból zębów spowodowany odsłonięciem się zębiny i otwarciem kanalików zębowych. Dzieje się tak, gdy na naszych zębach mamy nagromadzoną zbyt dużą ilość kamienia.

Przy okazji zobacz nasze rankingi:

Najczęściej odczuwa się go podczas spożywania gorących lub bardzo zimnych posiłków czy napojów. Słodkie lub kwaśne jedzenie także może spowodować nadwrażliwość zębów.

Co jeszcze powoduje nadwrażliwość zębów?

Powodów wystąpienia nadwrażliwości zębów może być wiele. Jeśli zbyt energicznie szorujesz zęby, do tego używasz szczoteczki z twardym włosiem, może to spowodować uszkodzenie szyjki i otwarcie zębiny co skutkuje nadwrażliwością.

Obowiązkiem jest dopilnowanie, aby nie używać pasty do zębów o wysokim wskaźniku ścieralności, która również bardzo często jest przyczyną powstania tego problemu.

Nie powinno się też stosować produktów wybielających zęby bez konsultacji z lekarzem dentystą.

Powodem powstania problemu nadwrażliwości zębów mogą też być ludzkie nawyki np. zgrzytanie zębami, nerwowe zaciskanie naszej szczęki, gryzienie końcówek długopisów czy obgryzanie paznokci. W ten sposób ściera się szkliwo na naszych zębach i zmniejsza się ich wytrzymałość.

Cytrusy podrażniają zęby!

cytrusy-nadwrazliwosc-zebow

Spożywanie cytrusów, kwaśnych soków, napojów gazowanych, słodyczy, a również leków takich jak aspiryna czy witamina C w dużych ilościach, powoduje, że nasza ślina zawiera kwaśny odczyn, tym samym psując szkliwo zębowe i powodując nadwrażliwość.

Do wystąpienia tej dolegliwości może przyczynić się palenie papierosów, które zmniejsza ukrwienie dziąseł i powoduje wystąpienie stanu zapalnego w jamie ustnej.

Jak pokonać nadwrażliwość zębów?

Dentyści w celu zlikwidowania nadwrażliwości lub zmniejszenia jej objaw, zalecają swoim pacjentom używanie szczotki z miękkim włosiem oraz pasty specjalnie przeznaczonej dla osób posiadających wrażliwe zęby i dziąsła.

Taka pasta jest wzbogacona w większą ilość fluoru niż zwyczajna pasta do zębów oraz ma niski poziom ścieralności.

Podczas mycia zębów ważne jest, aby nie wykonywać pionowych ruchów oraz nie przyciskać zbyt mocno szczoteczki do zębów, gdyż uszkadza to dziąsła i otwiera szyjki zębowe. Ruchy szczoteczką powinny być okrężne, bez nadmiernego nacisku na zęby.

Ważne jest, aby po zjedzeniu kwaśnych potraw najpierw przepłukać usta, a dopiero po wykonaniu tej czynności umyć swoje zęby. Kwas pozbawia je ochronnej warstwy, dlatego najpierw trzeba go wypłukać z jamy ustnej wodą lub płynem z zawartością fluoru.

Używanie nici dentystycznej może istotnie przyczynić się do zlikwidowania nadwrażliwości zębów. Bardzo często zdarza się, że między zębami pozostają resztki jedzenia, których nie wyczyścimy szczoteczką do zębów.

Nić dentystyczna pozwoli nam na dokładne oczyszczenie naszego uzębienia z resztek, które zalegając w naszych zębach, powodują różnego rodzaju zapalenia i choroby jamy ustnej.

Skutecznym sposobem z pewnością jest wybranie się do dentysty w celu usunięcia kamienia nazębnego i polakierowania naszych zębów płynem zawierającym dużą ilość fluoru, który wzmacnia je i zmniejsza uczucie bólu.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.