Nieświeży oddech to najczęściej skutek niewłaściwej higieny jamy ustnej i braku dbałości o zęby i dziąsła. Tej kłopotliwej przypadłości utrudniającej kontakty z otoczeniem, można się pozbyć wtedy, kiedy znajdzie się przyczynę.

Nie łudź się, że na nieświeży oddech pomogą odświeżające spreje do ust czy miętowe gumy i cukierki.

Higiena jamy ustnej to podstawa!

W 85-90% przypadków za brzydki zapach z ust odpowiedzialne są bakterie osiedlające się w jamie ustnej.

Miliardy drobnoustrojów bytują na tylnej części języka i osiedlają się w kamieniu nazębnym, który powstaje na skutek niewłaściwej higieny zębów. Bakterie te żerują na resztkach jedzenia zalegających w jamie ustnej, między zębami, pod protezą, w zaniedbanych ubytkach – a ubocznym produktem ich przemiany materii są lotne związki siarki.

To właśnie lotne związki w jamie ustnej są przyczyną brzydkiego zapachu z ust. Aby się go pozbyć, należy zacząć od podstaw, czyli od właściwej higieny jamy ustnej.

Czyszczenie protezy zębowej

Jeśli nosisz ruchomą protezę, czyść ją codziennie. Usuwaj resztki jedzenia z założonego na stałe aparatu ortodontycznego. Pomogą Ci w tym specjalne szczoteczki do czyszczenia przestrzeni między zębowych lub irygator stomatologiczny.

Używaj pasty do zębów z dodatkiem cynku, który ma właściwości wiązania nieprzyjemnie pachnących substancji siarkowych.

Płucz usta bakteriostatycznym płynem do płukania – bez alkoholu za to z chlorheksydyną o stężeniu nie większym niż 0,1% (większe powodują przebarwienia)

Nieświeży oddech? wylecz zęby i dziąsła

nieswiezy-oddech
Nieświeży oddech, być może to halitoza?

Przyczyną halitozy może być także stan zapalny w jamie ustnej. Bakterie próchnicy łatwo wydostają się spod kontroli, powodując powstawanie ubytków, dostają się pod stare, obluzowane uzupełnienia i niepostrzeżenie niszczą zęby czasem aż do korzenia

. Dla zdrowia groźniejsze niż próchnica są bakterie wywołujące choroby przyzębia oraz grzybice jamy ustnej.

Powodują powstawanie kieszeni, ropni, aft, a także przewlekłe zapalenie dziąseł, czyli paradontozę. Chore zęby i stany zapalne dziąseł są nie tylko źródłem przykrego zapachu – bakterie przedostają się do krwioobiegu i atakują cały organizm.

Wysuszenie śluzówki jamy ustnej przyczyną brzydkiego zapachu

Przyczyną brzydkiego zapachu z ust może też być wysuszenie śluzówki jamy ustnej. Właśnie dlatego pojawia się on często po przebudzeniu, ponieważ w czasie snu spada wydzielanie śliny oraz obniża się pH w jamie ustnej.

Wzmaga to wydzielanie związków siarkowych przez bakterie. Suchość w jamie ustnej może mieć przyczyny takie jak choroba ślinianek czy obniżenie poziomu estrogenów po menopauzie.

Do wysuszenia śluzówki przyczynia się także nadużywanie alkoholu i palenie papierosów.

Choroby gardła i zatok

Przewlekłe zapalenie migdałków, zapalenie błony śluzowej gardła, zapalenie zatok przynosowych czy angina powodują gromadzenie się na tylnej ścianie gardła ropnej wydzieliny będącej źródłem przykrego zapachu.

Nie dający się zlikwidować przykry zapach z ust powinien skłonić Cię do wizyty u laryngologa, gdyż halitoza może być sygnałem przewlekłego stanu zapalnego gardła , zatok nosowych i uszu.

Halitoza

Gdy problem halitozy nie da się rozwiązać, warto wtedy skontaktować się z pulmonologiem lub gastrologiem. Choroby oskrzeli i płuc powodują produkcje dużych ilości śluzu, który oblepiając śluzówkę dróg oddechowych, może powodować namnażanie się bakterii i nieprzyjemny zapach z ust.

Choroby układu pokarmowego takie jak uchyłki przełyku, marskość wątroby, zakażenie pylori, a także cukrzyca  również mogą być przyczyną brzydkiego zapachu z ust.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.

1 KOMENTARZ

  1. U mnie przyczyną nieświeżego oddechu okazał się brak równowagi kwasowo zasadowej w organizmie, więc trochę poczytałam na temat i znalazłam Halitofast, który nie dość, że niweluje brzydki zapach to dzięki zawartości cynku likwiduje przyczynę problemu. Przyczyną nie zawsze jest nieodpowiednia higiena, stany chorobowe, czy zła dieta.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.