Kto nosi okulary lub soczewki, ten jesienią ma sporo powodów do narzekania. Już sama praca przy niedostatkach oświetlenia, suche powietrze ogrzewanych pomieszczeń i szkodliwe promieniowanie UV nie pozostają obojętne dla kondycji oczu.

Okularnicy zmagają się w tym czasie dodatkowo z problemem parowania szkieł. Wiesz, że możesz zaradzić wszystkim tym jesiennym trudnościom? I nie jest to wcale takie trudne!

Filtr przeciwsłoneczny nie tylko latem!

jak zadbać o oczy jesienią

Słońce emituje promieniowanie UVA, UVB i UVC. Tylko dwa pierwsze typy fal docierają do powierzchni Ziemi. O ile oddziaływanie ultrafioletu na skórę nie jest wyłącznie szkodliwe (aktywuje wszak syntezę witaminy D3), o tyle jego wpływ na wzrok jest wyłącznie negatywny.

Może wywołać ból, zaczerwienienie, czy łzawienie, a przy długotrwałej ekspozycji – doprowadza do uszkodzenia plamki żółtej i zaćmy korowej.

Niestety mało kto ma świadomość, że promieniowanie UV dociera do powierzchni Ziemi nie tylko w słoneczne dni i nie tylko latem. Również w okresie jesieni oczy narażone są na szkodliwy wpływ UVA i UVB. 

Niestety niewiedza doprowadza do tego, że wraz z zakończeniem wakacji okulary przeciwsłoneczne chowane są w szufladzie, z której wyjęte zostaną dopiero późną wiosną.

Jeśli nosisz okulary lub soczewki korekcyjne, zadbaj o to, by posiadały one filtr przeciwsłoneczny. Dzięki temu zapewnisz swoim oczom ochronę przez cały rok – także w czasie złotej polskiej jesieni.

Przesuszenie i zaczerwienienie oczu

Jeśli pracujesz popołudniami, lubisz spędzać wieczory z książką w ręce – z pewnością nieobce jest ci przemęczenie oczu na skutek wytężonej ich pracy przy niedostatkach światła.

Możesz nieco zredukować dyskomfort, korzystając  z okularów z powłoką antyrefleksyjną. Jej zadaniem jest eliminowanie refleksów światła odbijających się od powierzchni ekranu.

Jeśli zdecydujesz się na szkła lub soczewki z niebieską powłoką od Aurum Optics, twoje oczy przestaną być stale zaczerwienione i przemęczone, ponieważ pochłania ona światło niebieskie emitowane m.in. przez monitory LCD/LED czy smartfony.

Dla poprawy komfortu oczu warto również stosować nawilżające krople do oczu i zadbać o regularne przerwy, by nie nadwyrężać narządu wzroku.

Jesienno-zimowe parowanie okularów

Parowanie okularów to efekt kondensacji pary wodnej. Wchodząc jesienią do ciepłego pomieszczenia, pokrywa ona zimną powierzchnię szkieł i tworzy mgiełkę, utrudniająca widoczność. Nie jest to tylko niekomfortowe, ale przede wszystkim niebezpieczne. Przy zaparowanych okularach nietrudno o potknięcie się czy upadek ze schodów.

Na szczęście jest na to rada! Możesz sięgnąć po specjalny płyn lub ściereczkę przeciw parowaniu okularów. Skuteczne jest też umycie szkieł wodą z mydłem lub pokrycie ich cienką warstwą gliceryny. 

W okresie zwiększonej zachorowalności przypadającej na przełom jesieni i zimy, kiedy konieczne jest noszenie maseczki, problem parowania okularów występuje stale, a nie tylko po wejściu do ciepłego pomieszczenia. I na to jest sposób!

Przede wszystkim dopasuj maseczkę do twarzy, odpowiednio mocno przyciskając do powierzchni nosa drut wszyty w górną krawędź materiału. Pamiętaj również, by zasłonić nie tylko czubek nosa, ale wsunąć maseczkę znacznie wyżej, tak, aby okulary znalazły się na jej powierzchni.

Zwróć też uwagę na kierunek oddychania. Zamiast wypuszczać powietrze do przodu, kieruj je w dół. Uda ci się to, jeśli tylko wysuniesz nieco do przodu górną wargę.

Źródła:

  1. M. Łużyńska, Ochrona narządu wzroku przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, „Optyka” 2017, nr 4(47), s. 58–62.
  2. E. Skórska, Oddziaływanie słonecznego promieniowania ultrafioletowego na organizm człowieka, „Kosmos” 2016, t. 65, nr 4, s. 657–667.

Podobne tematy:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.