Pielęgnacja dłoni jesienią i zimą coraz częściej zaczyna się przewijać w rozmowach. Jesień i zima to czas kiedy dłonie są wystawione na wiele niesprzyjających czynników.

Często przemarzają, skóra robi się sucha, pękająca i zaczerwieniona. Dłońmi posługujemy się codziennie w wielu różnych czynnościach, również na zewnątrz. Potrzebują one dodatkowej pielęgnacji, w dodatku bardzo uważnej i systematycznej.

Pielęgnacja dłoni = rękawiczki

Przede wszystkim istotne jest chronienie rąk przed chłodem. W tym celu należy zaopatrzyć się w odpowiednie rękawiczki. Powinny być wykonane z naturalnych materiałów. Przepuszczają one powietrze.

Warto przeczytać:

Najlepszym rozwiązaniem są skórzane rękawiczki z kożuszkiem, które zatrzymują ciepło, odprowadzają wilgoć, a przy okazji z czasem dopasowują się do kształtu dłoni właściciela.

Rękawiczki skórzane są bardzo trwałe i można w nich wykonywać wiele czynności. Dobrym rozwiązaniem są również rękawiczki wełniane, chociaż o nie trzeba dbać, aby nie rozciągnęły się i nie straciły kształtu.

Również przy wykonywaniu jakichś prac na zewnątrz wskazane jest noszenie rękawic roboczych lub gumowych, szczególnie w kontakcie z wodą i detergentami a wiesz jak myć ręce?.

nos-zima-rekawiczki

Mokre dłonie na mrozie lub nawet gdy wieje chłodny wiatr powodują niszczenie skóry na dłoniach i szybkie wysychanie jej. Detergenty dodatkowo przyśpieszają ten proces i powodują starzenie się skóry rąk. Na dłoniach skóra jest cieńsza i wrażliwsza, dlatego pękanie skóry powoduje powstawanie bolesnych, piekących ranek.

Nawilżanie i złuszczanie skóry dłoni

Skóra na dłoniach również potrzebuje peelingu. Kosmetyk złuszczający powinien jednak być odpowiednio dobrany. Nie nadają się do pielęgnacji zbyt mocne peelingi, lepiej dobrać delikatny środek, przeznaczony na przykład do cery wrażliwej. Oprócz tego bardzo ważne jest nawilżanie dłoni.

Zimą warto postawić na silniej nawilżający krem do rąk, na przykład z zawartością mocznika. O kremowaniu rąk należy pamiętać po każdym ich umyciu, czyli często. Oprócz tego należy pamiętać o nawilżeniu rąk po powrocie z mrozu, oraz przed wyjściem na zewnątrz.

Dodatkowo możemy korzystać z mydeł, które nie wysuszają w takim stopniu co zwykłe mydło toaletowe. Koniecznie sprawdź jak wróżyć z dłoni!

Mocna regeneracja skóry dłoni

Moment, kiedy akurat nie wykonujemy niczego dłońmi, to czas, który warto wykorzystać do pielęgnacji dłoni. W tym celu wykorzystujemy naturalne środki. Pomysłem na regenerującą maskę na dłonie mogą być ugotowane ziemniaki z dodatkiem olejku naturalnego (chociażby oliwy z oliwek).

pielegnacja-dloni
Pielęgnacja dłoni zimą jest niezmiernie ważna!

Skutecznie działa również podgrzane mleko, miód, cytryna. Taka mieszanka nawilża skórę dłoni, ale również lekko ją rozjaśnia, pomagając pozbyć się przebarwień. W celu regeneracji należy przygotować niskie naczynie, w którym zanurzymy dłonie. Wskazane jest siedzenie w ten sposób przez nawet pół godziny, co nie zawsze jest komfortowe.

Dla kobiet, które wolą coś robić w czasie intensywnej regeneracji, jest polecany inny sposób.

Na dłonie należy nałożyć grubą warstwę kremu, lub innego silnie nawilżającego środka – na przykład oleju kokosowego, następnie dłonie należy zawinąć w zwykłą folię spożywczą i nałożyć na nie lekkie rękawiczki. Taki opatrunek należy trzymać na dłoniach od czterdziestu minut nawet do godziny.

Przydatne witaminy w pielęgnacji dłoni

Dla skóry przydatnych jest wiele witamin. Dobrze jest nakładać je na skórę w kosmetykach, ale również przyjmować doustnie. Są to witaminy A, E, F jak również witamina C.

Ta ostatnia doskonale poprawia krążenie i powoduje, iż zimą jest mniejsze ryzyko przemarznięcia dłoni, powstania odmrożeń, jak również dłonie dłużej zachowują temperaturę od czasu wyjścia z domu na zewnątrz.

Regularne wizyty u kosmetyczki

Zimą szczególnie ważne jest regularne odwiedzanie salonu kosmetycznego, jeśli nosimy paznokcie hybrydowe lub innego rodzaju. W czasie zimna i działania warunków atmosferycznych łatwiej się one niszczą, łuszczą, pękają, wyglądają mało estetycznie.

Masaż dłoni

Dodatkowa profesjonalna pielęgnacja dłoni pomoże w zachowaniu ich jak najlepszego wyglądu. Niektóre kosmetyczki wykonują relaksujący masaż dłoni, ale możemy go również wykonać samodzielnie w domu, podczas nakładania kosmetyku na skórę.

Masaż dłoni uelastycznia skórę, otwiera pory, pobudza krążenie, poprawia działanie kosmetyków, rozluźnia i pomaga złuszczyć stary naskórek.

Co na przemarznięte dłonie?

Czasem zdarza się, że autobus nie przyjedzie na czas. Stanie w mrozie na przystanku powoduje, że dłonie mogą przemarznąć, a nawet dochodzi do odmrożeń. W czasie przebywania na zewnątrz w mrozie należy zrobić wszystko, by nie dopuścić do takiej sytuacji. Dobrze jest ruszać się, klaskać w ręce, rozcierać je, trzymać pod pachami lub w kieszeniach kurtki. SPRAWDŹ: jak się pierze kurtkę puchową!

Letnia woda zamiast gorącej!

Po przyjściu do domu pierwszą rzeczą, na jaką mamy ochotę, jest położenie zmarzniętych rąk na kaloryferze lub włożenie ich do gorącej wody. Niestety jest to często popełniany błąd, szczególnie przy podejrzeniu odmrożeń, który pogłębia obrażenia. Niewielkie odmrożenia charakteryzują się zaczerwienioną i piekącą skórą, ale kiedy nie czuć ich wcale, trudno określić czy doszło do odmrożenia.

Ręce należy włożyć do wody o temperaturze pomiędzy chłodną i letnią i w ten sposób potrzymać je kilka minut. Spowoduje to, że ręce będą znacznie mniej poszkodowane przez zimno.

Koniecznie przeczytaj:

0 Udostępnień
Witajcie! Jestem Daria, będę dzielić się z Wami moim doświadczeniem z dziedziny makijażu, pielęgnacji skóry i kosmetyków. Doświadczenie we wspomnianych dziedzinach zdobywam jako właścicielka salonu kosmetycznego. Wiem jakie problemy najczęściej borykają Nas kobiety, postaram się, przekazać Wam jak najwięcej użytecznej wiedzy!