Dłonie i paznokcie zdradzają wiele – analizując je, dowiadujemy się sporo o właścicielu, o jego zdrowiu, wieku, trybie życia. Niekiedy sami nie jesteśmy świadomi, jak wiele da się wyczytać z czyjejś ręki, jednocześnie nie jesteśmy świadomi, że coś nam dolega.

Tymczasem zanim choroba rozwinie się na tyle, że zacznie dawać się mocno we znaki, organizm daje pewne sygnały, właśnie na dłoniach i paznokciach.

Budowa paznokcia

budowa-paznokcia
Budowa paznokcia

Paznokieć składa się z czterech głównych elementów: z płytki paznokcia, obłoczka, tylnego i bocznego (po obu stronach płytki paznokcia) wała. Obłoczek to białe pole u nasady paznokcia, wał tylny to dolny brzeg paznokcia, a wały boczne to boczne krawędzie paznokcia.

Warto przeczytać:

Zdrowy paznokieć jest różowy, nie łamie się, ale jest elastyczny. Nie pojawiają się wokół paznokcia odstające skórki, bolesne ranki. Zdrowe dłonie są naturalnie nawilżone.

Obłoczek paznokcia a schorzenia zdrowotne

Większość kobiet widząc, że ich paznokcie są zniszczone, przebarwione lub słabe, stara się to ukryć. Łatwo to zrobić u kosmetyczki, która także nie zawsze zwraca uwagę na stan paznokci swojej klientki. Tymczasem patrząc na paznokcie, możemy wyczytać wiele schorzeń.

Zanikanie obłoczka na dole paznokcia zwiastuje choroby psychiczne, na przykład zaostrzenie depresji oraz jej odmian, a nawet bywa wstępem do rozwijającej się choroby Parkinsona. Zanikanie obłoczka pojawia się także, kiedy żyjemy w wielkim stresie, mamy poważne problemy ze stabilnością emocjonalną.

Płytka paznokcia a schorzenia zdrowotne

plytka-paznokcia

To, czym najbardziej się martwimy i na co zwracamy uwagę, są wszelkie nierówności na paznokciach. One najbardziej rzucają się w oczy. Na przykład pionowe rowki, wyżłobienia biegnące przez całą długość płytki paznokcia oznaczają niedobory żelaza w organizmie.

Natomiast jeśli pojawiają się żłobienia poziome, lekko zaokrąglone to przyczyną bywają niedobory witamin z grupy B, lub witaminy A. Czasami świadczy to również o niedoborach wapnia.

Łatwo pękające, kruszące się i łamliwe paznokcie oznaczają niedobór kwasu solnego w żołądku. Wobec tego organizm nie jest w stanie czerpać odpowiedniej ilości składników odżywczych z pożywienia, co objawia się słabymi paznokciami.

Kolor paznokci a zdrowie

Również kolor paznokci oznacza wiele. Powszechnym problemem są białe plamki pojawiające się na płytce paznokcia. Oznaczają najczęściej niedobór cynku w organizmie. Innym przebarwieniem jest kolor żółty paznokcia. Występuje u palaczy, ale również u osób, które mają problemy z trzustką i wątrobą.

Czerwona otoczka obłoczka sygnalizuje problem z sercem. Okazuje się, że nawet lśniące paznokcie nie są oznaką zdrowia. Zdarza się, że nadmiernie lśniące paznokcie oznaczają problemy z tarczycą.

Kształt paznokci

ksztal-paznokci

Sam kształt paznokci wiele mówi o właścicielu. W wielu przypadkach za ukształtowanie paznokcia odpowiada po prostu genetyka i wtedy nie należy się przejmować. Jeśli jednak paznokcie w stosunkowo krótkim czasie zaczęły zmieniać kształt i stało się to widoczne, najczęściej odpowiada za to choroba.

Na przykład zbyt mocno zaokrąglone paznokcie oznaczają problemy z niedoborem witaminy B12. Przy odwrotnej sytuacji, gdy są płaskie, może to świadczyć o problemach hormonalnych.

Wklęsłe paznokcie mogą świadczyć o anemii lub o problemach z układem oddechowym. Paznokcie, które rosą zaginając się do dołu, pozwalają wysnuć wniosek, że mamy problem z niskim poziomem witamin z grupy B.

Zmiany na dłoniach a choroby

Spuchnięte palce dłoni sygnalizują, że w organizmie zatrzymuje się woda. Jeśli często mamy trudności ze zdjęciem obrączki, to prawdopodobnie właśnie to się dzieje. Zatrzymanie wody może mieć różne przyczyny, na przykład zaburzenia hormonalne.

U kobiet jest to normalne do pewnego stopnia, zatrzymanie wody jednak w tych wypadkach kumuluje się w dolnych partiach ciała, czyli na brzuchu oraz w nogach. Spuchnięte palce sygnalizują, że sprawa jest już dość mocno zaawansowana i warto odwiedzić lekarza.

Kolor dłoni

kolor-dloni

Kolorystyka dłoni mówi bardzo wiele o zdrowiu. Dłonie, które są stale zimne, a skóra przybiera silny odcień, mówią o tym, że mamy problemy z krążeniem. Natomiast blade dłonie, szczególnie paznokcie, często świadczą o niedoborach żelaza.

Należy zrobić badanie krwi, by przekonać się, czy to nie początek anemii. Niektórzy ludzie mają również tak zwane palce pałeczkowate, czyli ostatni paliczek gdzie znajduje się paznokieć, jest bardziej zaokrąglany, jak główka zapałki.

Świadczy to o schorzeniach związanych z układem oddechowym, czasami nawet o rozwijającym się raku płuc. Koniecznie sprawdź: czym jest krótkopalczastość! Bolesne i spuchnięte stawy w dłoniach świadczą o stanie zapalnym w organizmie lub rozwijającym się artretyzmie.

Dłonie a powody do niepokoju

Nawet jeśli zaobserwujemy u sobie zmiany świadczące o chorobach, nie wolno wpadać w panikę i zawsze właściwie pielęgnować dłonie! Nie musi to świadczyć o żadnej chorobie. Łatwo coś źle zinterpretować lub po prostu taka nasza uroda, mamy takie paznokcie ze względów genetycznych. Zobacz koniecznie: na czym polega wróżenie z dłoni!

Niemniej jednak gdy niepokój jest silny, warto udać się do lekarza specjalisty, który zleci odpowiednie badania. Dzięki temu w przypadku rozwijającego się schorzenia zadziałamy szybko albo upewnimy się, że nie ma powodów do nadmiernego niepokoju.

Wybrane specjalnie dla ciebie artykuły:

0 Udostępnień
Witajcie! Jestem Daria, będę dzielić się z Wami moim doświadczeniem z dziedziny makijażu, pielęgnacji skóry i kosmetyków. Doświadczenie we wspomnianych dziedzinach zdobywam jako właścicielka salonu kosmetycznego. Wiem jakie problemy najczęściej borykają Nas kobiety, postaram się, przekazać Wam jak najwięcej użytecznej wiedzy!