Przebarwienia na skórze to jedne z najbardziej szepczących problemów związanych z cerą. Od razu rzucają się w oczy, postarzają. Przebarwienia często są pozostałością już zaleczonych chorób lub blizn np. potrądzikowych, co ciągle o nich przypomina. Usuwanie przebarwień jest dosyć trudne, ale możliwe. W dzisiejszym artykule przedstawimy jak usunąć przebarwienia i sprawić, aby cera zyskała nowego i świeżego wyglądu!
Skąd biorą się przebarwienia na skórze?
Spis treści
Przyczyn powstawania przebarwień jest wiele. Najczęściej są pozostałością po chorobie, na przykład trądziku, łuszczycy. Szczególnie na to powstawanie ich narażone są osoby, które wyciskają lub skubią skórę. Bywa, że u niektórych osób, skóra genetycznie gorzej się goi, przez co są bardziej narażone na powstawanie przebarwień.
Przyczyną powstawania przebarwień jest również nierównowaga hormonalna. Narażone są na nią kobiety zażywające doustną antykoncepcję. Przebarwienia mogą również świadczyć o ciąży, pojawiają się często zaraz na początku jej trwania. Są także efektem ekspozycji na słońce, podczas wytwarzania melaniny dochodzi do jej nierównomiernego rozłożenia.
Bywa, że schodząca po opalaniu skóra odkrywa nierówności. Przebarwienia na skórze wiążą się również z poważniejszymi chorobami wewnętrznymi, na przykład przy niedomaganiu wątroby skóra przybiera kolor żółty lub pojawiają się tak zwane plamy wątrobowe. Żadnych przebarwień nie należy lekceważyć i warto zbadać przyczynę ich powstawania u lekarza.
Domowe sposoby na przebarwienia na skórze
Na pomoc skórze nękanej przebarwieniami, które jednak nie są bardzo widoczne i nie utrudniają znacząco życia przychodzą naturalne zioła. Działanie rozjaśniające mają takie rośliny jak rumianek, lipa, miód, sok z cytryny, ogórek. Możemy łączyć te składniki ze sobą i przecierać tak przygotowanym tonikiem cerę, lub wybrać któryś z nich.
Innym sposobem jest wykonywanie maski na twarz. Oprócz właściwości rozjaśniających te składniki mają również właściwości nawilżające skórę, a także antybakteryjne. Ciekawym rozwiązaniem jest maseczka na twarz wykonana z ogórka oraz z jogurtu naturalnego. Taka maska będzie zapobiegać powstawaniu przebarwień. Wypróbuj także maseczkę z imbiru na przebarwienia!
Profesjonalne leczenie
W dużej mierze na przebarwienia nie pomagają żadne domowe sposoby lub kremy. Wówczas niezbędne jest podjęcie nieco bardziej zaawansowanych kroków. Jednym z popularniejszych jest peeling za pomocą kwasów. Są to kwasy pochodzenia roślinnego.
Peeling chemiczny możemy wykonać w większości gabinetów kosmetycznych. Nie należy samemu wykonywać takich peelingów ze względu na ryzyko poparzenia się. Niemniej jednak niektóre kwasy na przykład kwas glikolowy, który dostać możemy w formie maści.
Kosmetyki z kwasami zawierają raczej ich niewielkie stężenie, dlatego efekt będzie widoczny dopiero po dłuższym okresie stosowania.
Usuwanie przebarwień laserem
Na poważne przebarwienia polecany jest laser. Ma on działanie pochłaniające melaninę lub hemoglobinę odpowiedzialną za przebarwienia skóry. Działa również silnie złuszczając skórę, przez co przebarwienia stają się znacznie mniej widoczne. Naświetlania laserem wykonywane są co jakiś czas w serii.
Wadą tego rozwiązania jest fakt, że nie zawsze dają najlepsze rezultaty. Nie ma pewności, czy efekt będzie dobry. Aby uniknąć niepotrzebnych wydatków warto udać się do takiego gabinetu, gdzie stosuje się laseroterapię i jednocześnie wykonywane są próby, aby sprawdzić, czy w danym przypadku będzie to odpowiednia terapia.
Usuwanie przebarwień – zabieg Cosmelan
Okazuje się, że istnieją skuteczniejsze terapie pozwalające usunąć przebarwienia. Jedną z nich jest zabieg o nazwie Cosmelan, który wykazuje skuteczność w osiemdziesięciu procentach. Zabieg przybył do nas ze słonecznej Brazylii, gdzie w wyniku działania promieni słonecznych – przebarwienia są znacznie bardziej powszechne.
Niewątpliwą zaletą jest fakt, że zabieg wykonuje się tylko raz, w dodatku po części w zaciszu własnego domu. W gabinecie kosmetycznym, na twarz lub inne przebarwione miejsce nakładana jest specjalna różowa maska.
Pewien dyskomfort powoduje fakt, że należy z nią leżeć bez ruchu przez kilka następnych godzin. Klienci otrzymują następnie specjalny krem do nawilżenia oraz łagodzenia skóry o nazwie Cosmelan 2.
Jak zapobiegać przebarwieniom?
Jeśli wiemy, że mamy do nich skłonność, a zmiany skórne nie ustępują, to warto wykorzystywać rozjaśniające enzymy z roślin również profilaktycznie, tak samo jak wykorzystywać peelingi chemiczne. Ważne jest regularne wykonywanie peelingu, szczególnie latem. Nie wystawiajmy się nadmiernie na ekspozycję słońca, a także nie korzystajmy z solarium.
Ważne jest powstrzymanie się od drapania, zrywania naskórka i wyciskania zmian skórnych, zarówno zaskórników jak i pryszczy. Należy zapobiegać powstawaniu zmian skórnych i leczyć je pod okiem dermatologa. Warto również zbadać poziom hormonów.
Powinniśmy wspierać się leczeniem naturalnym. Przeciw przebarwieniom działają glinki, węgiel aktywny, kwasy, retinol i witamina A, witaminy z grupy B, witamina F. Skóra powinna być dostatecznie nawilżona – suchy naskórek podkreśla widoczność zmian skórnych. Należy jednak unikać kremów i kosmetyków zawierających oleje mineralne takie jak wazelina, parafina, które zatykają pory.
Wybrane specjalnie dla Ciebie:
- Jak usunąć wągry? zrób maseczkę z jajka!
- Ta maseczka z płatków owsianych działa cuda na cerze!
- Maseczka z kawy na cienie pod oczami i oznaki zmęczenia!
- MASECZKA Z SODY to zastrzyk urody! [SPRAWDŹ TO!]
- Maseczki z oleju kokosowego [PRZEPISY] które działają CUDA!
- Maseczki na wągry – która jest najlepsza?
- Maseczka z cynamonu – przepis, działanie i właściwości!
- Przebarwienia skórne — od czego zależy ich powstawanie i w jaki sposób je wyleczyć?
Usuwanie przebarwień najlepiej przeprowadzić laserem frakcyjnym, albo do tego wspomóc się doskonałej jakości kosmetykami. Kosmetyki najlepiej masować. Masaż należy prowadzić okrągłymi ruchami oraz delikatnie wklepywać w twarz najlepiej na mokro