Tabletka „dzień po” należy do awaryjnych środków antykoncepcyjnych, których stosowanie ma na celu niedopuszczenie do zajścia w ciążę.

Tabletki „dzień po” mogą jednak działać nie tylko w sposób pożądany, ale również wykazywać pewne działania niepożądane, chociaż nie każda kobieta je odczuwa. Które skutki uboczne powinny zwrócić Twoją czujność?

Czym jest tabletka „po” i jak działa?

skutki-uboczne-po-spozyciu-tabletki-dzien-po

Antykoncepcją awaryjną, czy też tabletkami „dzień po”, nazywa się środki hormonalne, których działanie ma na celu zapobieganie zapłodnieniu. Tabletki „dzień po” przyjmowane są już po stosunku, jeśli odbył się bez zabezpieczenia lub z metodą antykoncepcyjną, która zawiodła.

Pigułki nie wykazują działania wczesnoporonnego – ich podstawowy mechanizm aktywności polega na niedopuszczaniu w porę do owulacji, przez co plemniki nie mogą zapłodnić komórki jajowej.

Oprócz działań pożądanych, tabletki „dzień po” mogą działać również w sposób niepożądany, czego należy być świadomym – możliwe skutki uboczne opisano w ulotce dołączonej do opakowania.

W Polsce pigułki „dzień po” nie są dostępne w sprzedaży ogólnej, czyli nie można ich kupić, jeśli pacjentka nie posiada ważnej recepty imiennej od lekarza. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby tabletka 1 „dzień po” była przepisana kobiecie zdalnie.

W czasie konsultacji lekarz musi sprawdzić, czy tabletka „dzień po” jest bezpieczna dla danej kobiety, a może to zrobić, analizując dane zebrane w wywiadzie medycznym. Zazwyczaj nie jest to „typowy” wywiad ustny, a pisemny – ma postać formularza, na którego pytania odpowiada kobieta, by lekarz mógł przeanalizować odpowiedzi.

Działania niepożądane tabletek „dzień po”

Każda tabletka „dzień po” posiada dołączoną do opakowania ulotkę, w której można sprawdzić informacje dotyczące bezpieczeństwa stosowania i możliwych skutków ubocznych.

Tabletki „dzień po” mogą przyczynić się po pojawiania się u niektórych kobiet działań niepożądanych, chociaż nie każda pacjenta je odczuwa. Skutki uboczne tabletek „dzień po” zazwyczaj nie są bardzo nasilone, poza tym są zwykle dość krótkotrwałe.

Do najczęściej występujących działań niepożądanych tabletek „dzień po” można zaliczyć nudności i wymioty, bóle głowy, dyskomfort lub bóle podbrzusza, zmęczenie, wrażliwość piersi, zawroty głowy, czy też wahania nastroju.

Możliwe są też bóle mięśni, pleców, czy też miednicy, a oprócz tego biegunka, gazy czy zgaga, zmiany skórne, a także zaburzenia apetytu, czy też niepokój. Pigułki „po” mogą też wpłynąć na miesiączkę, w tym opóźnić ją lub przyspieszyć, a także przyczynić się do nietypowych krwawień miesiączkowych (bardziej lub mniej obfite), czy też plamień śródcyklicznych.

Masz te skutki uboczne po tabletce „dzień po”? Bądź czujna!

Część działań niepożądanych tabletek „po” powinna szczególnie zwrócić uwagę kobiety, gdyż odpowiedź na pytanie, „czy tabletka „dzień po” jest skuteczna w 100%” jest negatywna.

Może się zdarzyć, że pigułka nie zadziała – mniejszą skuteczność ma na przykład tabletka „dzień po” po owulacji, ale i ta przyjęta na czas nie zawsze ochroni przed ciążą. Jeśli antykoncepcja awaryjna nie zadziała w sposób pożądany, nie jest wykluczone, że dojdzie do ciąży.

Część działań niepożądanych tabletek „dzień po” do złudzenia przypomina objawy wczesnej ciąży, więc ich wystąpienie stanowi wskazanie do wykonania testu ciążowego.

Szczególną uwagę kobiety zwrócić powinno opóźnienie okresu lub krwawienie nietypowe, które znacząco różni się od wcześniejszych miesiączek. Alarmujące mogą być też takie objawy jak nudności i wymioty, tkliwość piersi, wahania nastroju, ból podbrzusza i dolegliwości układu pokarmowego, czy też zmęczenie bądź bóle i zawroty głowy.

Podobne wpisy:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.