Szpinak – kalorie. Szpinak jest uznawany za jedno z najzdrowszych warzyw, ale jak się okazuje, wokół niego narosło już kilka mitów.

Szpinak – wartości zdrowotne

Pierwszym mitem dotyczącym szpinaku jest jego rzekome bogactwo pod względem żelaza. Okazuje się jednak, że szpinak wcale nie zawiera tak dużej ilości żelaza, jak to było powtarzane przez lata. Ponadto nawet z tej niezbyt imponującej ilości, przyswajane jest zaledwie 1 procent.

Dlatego trzeba by zjeść naprawdę dużo tego warzywa, by wyglądać jak Papaj. Niemniej jednak nie oznacza to wcale, że szpinak powinien zniknąć z naszych talerzy. Zawiera bowiem całkiem spore ilości witaminy C, a także luteiny, które są przeciwutleniaczami.

Ponadto szpinak jest źródłem kwasu foliowego, bardzo potrzebnego kobietom, szczególnie w czasie ciąży. Bogaty jest ponadto w witaminę K, wspomagającą szybkość krzepnięcia krwi. Jest źródłem potasu, poprawiającego nastrój i wpływającego pozytywnie na serce.

Nie bez znaczenia jest również intensywnie zielony kolor liści szpinaku, oznacza on dużą zawartość chlorofilu. Jednocześnie szpinak nie jest zalecany osobom cierpiącym na podagrę oraz zapalenia stawów ze względu na występowanie kwasu szczawiowego, zaostrzającego te problemy.

Szpinak – kalorie

Warzywo to jest bardzo nisko kaloryczne. Właściwie nie powinno być rozważane, czy jedzenie go w  czasie diety jest korzystne, czy nie. Nie ma żadnego znaczenia na wynik diety. Szklanka posiekanego szpinaku bez dodatków to 30 kalorii, a łyżka 4 kalorie.

Oczywiście szpinak najczęściej zjadany jest z dodatkami. Popularne dania ze szpinakiem to na przykład sos z liści szpinaku z dodatkiem na przykład sera pleśniowego lub śmietany. Oczywiście kaloryczność takiego dania znacząco wzrasta.

Sos wykonany z tych składników ma nawet 240 kalorii w 400 gramach. Kopytka ze szpinakiem jedna porcja składająca się z 9 kopytek to 200 kalorii.

A porcja pierogów ze szpinakiem z dodatkiem sosu śmietanowego lub z sera pleśniowego to nawet blisko 500 kalorii. Równie kaloryczny będzie makaron z sosem szpinakowym.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.