Czym jest Tryptofan? Gdy gospodarka hormonalna w naszym organizmie działa bez zarzutu, nie zwracamy na nią uwagi. Gdy jednak coś zaczyna się psuć, szukamy sposobów na poprawę. Jednym z prostych sposobów może być zażywanie tryptofanu.

Tryptofan w życiu codziennym

Jest naturalnym aminokwasem, lecz człowiek nie może samodzielnie go produkować, powinien go pobierać z pożywienia. Jest to aminokwas na tyle ciekawy, że bierze udział w produkcji serotoniny i melatoniny.

To z kolei hormony niezbędne człowiekowi do zachowania zdrowia. Niedobory lub zaburzenia ich produkcji powodują depresję, problemy ze snem, odpoczynkiem, bezsenność. Regularne spożywanie tryptofanu pozwala na zmniejszenie objawów depresji poprzez naturalną produkcję serotoniny.

Osoby zażywające tryptofan mają lepszy nastrój a ich układ nerwowy pracuje sprawniej.

Tryptofan w diecie jest szczególnie polecany osobom cierpiącym na depresje i schorzenia psychiczne. Jest również aminokwasem polecanym sportowcom, poprzez swoje właściwości usprawnia proces wypoczynku u nich i regenerację w przerwach między treningami.

W skrócie mówiąc jest to aminokwas potrzebny każdemu, bo kto nie lubi mieć dobrego i stabilnego samopoczucia?

Źródła tryptofanu

Tryptofan jest dostępny w formie suplementów, lecz znajduje się również w wielu produktach spożycia codziennego. Znanym źródłem tej substancji jest mleko. To powinno wyjaśnić dlaczego w przypadku, gdy nie można zasnąć, stosuje się właśnie szklankę ciepłego mleka.

Co więcej, to naprawdę działa. Tryptofan znajduje się również w przetworach mlecznych, takich jak biały ser. Innym źródłem tryptofanu jest mięso.

W produktach pochodzenia roślinnego tryptofan znajdziemy również w surowym szpinaku, roślinach strączkowych, w szparagu, ananasie, pestkach słonecznika, bananach. Ilość tryptofanu we krwi rośnie wraz ze wzrostem węglowodanów.

Dlatego wypicie mleka osłodzonego łyżeczką cukru lub miodu jest nawet skuteczniejsze w przypadku przejściowego problemu z zaśnięciem niż samego mleka. W przypadku poważniejszych problemów ze snem dobrze jest skontaktować się z lekarzem.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.