Zastanawiasz się, ile kalorii ma banan? jako dietetyk chętnie odpowiem na to pytanie. W internecie krążą sprzeczne zdania na temat kaloryczności bananów.

Jedni doradzają, drudzy odradzają, inni przestrzegają przed spożywaniem, aż w końcu nie wiadomo kogo słuchać. Skoro zaglądasz do tego artykułu, to na pewno zależy Ci na wyglądzie i sylwetce Twojego ciała. Oto kilka faktów dotyczących bananów, warto je poznać, aby wyciągnąć właściwe wnioski na przyszłość jeśli chodzi o spożywanie tych słodkich owoców.

Na świecie jest obecnie kilkadziesiąt gatunków banana, plantacje bananów położone są od Polski o kilka tys. kilometrów, najpopularniejszą odmianą bana jest Cavendish.

Ile kalorii ma banan

Każdy banan jest inny, jedne są malutkie a inne duże i masywne, zawartość kalorii w bananie jest więc wprost proporcjonalna do jego wagi.

– Mały banan – czyli taki który waży 100 gram zawiera około 90 kalorii

– Średni banan – czyli taki który waży około 120 gram to około 115 kalorii

– Duży banan – około 150 gram to aż 140 kalorii

Banany mają wysoki indeks glikemiczny (IG=60) co oznacza, że zawarte w nich węglowodany bardzo szybko się przyswajają a kalorie dość łatwo i szybko można spalić. Kalorie zawarte w bananie można spalić w marszu w ciągu 17 minut lub jazdą na rowerze przez 12 minut.

A jakie dobre właściwości ma banan?

ile-kalorii-ma-banan
Ile kalorii ma banan?

Zmniejszają ryzyko powstanie nowotworu nerki

Badania potwierdzają, że spożywanie bananów 4-5 razy w tyg. zmniejszyło o połowę ryzyko wystąpienia nowotworu nerki u kobiet. Są także badania, które jednoznacznie stwierdzają, że zielone banany a dokładniej skrobia w nich zawarta zmniejsza ryzyko zachorowania na inne choroby nowotworowe.

Banany a wirus HIV

BanLec, czyli pewien rodzaj lektyny wiążącej się z białkiem wirusa HIV gp120 blokuje jego działanie, powstrzymując tym samym proces, w którym następuje zakażenie wirusem.

Banany na wrzody

Włączenie do diety owoców egzotycznych obfituje we wzmożone wydzielanie śluzu żołądkowego, który chroni żołądek przed szkodliwym działaniem soków żołądkowych i towarzyszącym jemu uszkodzeń błony żołądka.

Banan na wzdęcia

Wiedza o surowcach naturalnych (Materia Medica) zakłada, że mączka z zielonego banana jest pomocna przy wzdęciach i niestrawności. Z mączki przeważnie robi się placki (ciapata)

Sposób na biegunkę u dziecka

Badania wykazują, że włączenie bananów do diety u małych dzieci skutkuje rzadszym występowaniem biegunki.

Skórka bana na ukąszenia komarów i kurzajki

Enzymy zawarte w skórce banana złagodzą swędzące miejsca po ugryzieniu owada, wystarczy potrzeć zaognione miejsce bananową skórką :-)

Wybielanie zębów skórką od banana?

Ponieważ skórka banana nie zawiera substancji chemicznych (przynajmniej taką wszyscy mamy nadzieję) to wybielanie nią zębów nie przyniesie żadnych skutków ubocznych. Zęby należy pocierać wewnętrzną skórką bana kilka razy w tygodniu.

Warto sprawdzić:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.

5 KOMENTARZE

  1. To ile kalorii ma bana określa jego waga. Fajnie jakby ktoś przeliczył ile jest kalorii w 10g banana i wtedy mając przed sobą ten smakołyk do zjedzenia, kładziesz go na wage i liczysz ile za chwilę wchłoniesz kalorii… Jem banany od lat i nie wydaje mi się, że mimo swojej kaloryczności, przyczyniły się do tego jaką mam obecnie wagę :p

  2. Muślałam, że banany mają nieco mniej kalorii :D też jadam je od lat.Mimo wszystko chyba i tak nie przestanę ich jeść, są moim obowiązkowym drugim śniadaniem do pracy! Czy to ile kalorii ma banan zależy od tego również czy jest dojrzały lub taki na w pół zielony? Czy to ma jakąś różnicę??

  3. Chyba wypróbuje to wybielanie zębów skórką od banana!! To jakie związki chemiczne zawarte w bananie są odpowiedzialne za wybielanie skórką zębów? Interesująca sprawa…

  4. To, że banany mają wysoki indeks glikemiczny to wiedziałam ale, że banany mają tyle kalorii to już nie wiedziałam :/

  5. Czyli jeśli chcę przytyć to mam jeść banany :))) a tak wszędzie nakazują żeby jeść owoce w tym banany ehhh

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.