Biegunka to niezwykle uciążliwa dolegliwość. Zazwyczaj jest to krótkotrwałe zwiększenie częstotliwości wypróżnień, które nie wymaga specjalistycznego leczenia, jednak należy pamiętać o tym, aby dostarczać odpowiednią ilość wody. Jest to niezbędne, ponieważ tylko w ten sposób unikniemy odwodnienia.

Biegunka może być spowodowana różnorodnymi czynnikami, od wirusów i bakterii, przez stres i niewłaściwą dietę, aż do przemęczenia. Warto pamiętać o tym, że biegunka bardzo często dotyka osoby podróżujące.

Dlatego jeśli planujesz wyjazd do egzotycznych krajów, powinnaś koniecznie zabrać ze sobą zioła na biegunkę.

Czym jest biegunka?

Biegunka najczęściej wywołana jest przez bakterie E-coli, które przedostając się do jelita cienkiego, powodują, że jego ścianki zaczynają przepuszczać spore ilości wody.

Ta zaś przedostając się do jelita grubego, powoduje rozluźnienie stolca, co sprawia, że wyjście z domu staje się nie lada wyzwaniem.

Jeśli Twoja biegunka nie ma charakteru biegunki ostrej lub przewlekłej, powinna się skończyć samoistnie po około dwóch – trzech dniach.

biegunka
Biegunka

Zioła na biegunkę

Aby zredukować objawy biegunki, powinnaś sięgnąć po zioła, które pozwolą Ci szybciej wrócić do formy. Powinnaś zatem sięgnąć po takie zioła, które mają działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, a także będą działać ściągająco i otoczą jelita powłoką osłaniającą.

Pięciornik – kurze ziele na biegunkę

Pięciornik, zwany również kurzym zielem, to roślina stosowana w ziołolecznictwie. Należy do rodziny różowatych. Naturalnie spotkać go można w Europie i Azji. W Polsce jest to niezwykle powszechna, często niezauważana roślina.

Surowiec zielarski stanowi kłącze pięciornika. Od lat roślina ta stosowana jest w leczeniu biegunki.

Pięciornik ma działanie ściągające i bakteriobójcze. Swoje właściwości kurze ziele zawdzięcza wysokiej zawartości garbników, glikozydów, wosku i kwasów polifenowolych.

Pięciornik można stosować zarówno w przypadku łagodnej biegunki, jak i w przypadku dolegliwości ostrej i przewlekłej (wówczas jednak napary z kłącza pięciornika powinny stanowić wyłącznie wsparcie). Aby złagodzić dolegliwości, powinno się stosować napary lub nalewki.

Borówka czarna

Borówka czarna, zwana również jagodą czernicy jest rośliną wieloletnią należącą do rodziny wrzosowatych. Naturalnie występuje w klimacie umiarkowanym i arktycznym, spotkać ją można w Azji, Europie i Ameryce Północnej.

Borówka czarna ma swoje zastosowanie nie tylko w ziołolecznictwie, ale również w kuchni.

Jagody i liście borówki czernicy zawierają wysokie stężenie garbników i flawonoidów, a także kwasów organicznych i manganu, dzięki czemu mają działanie ściągające, przeciwzapalne i przeciwkrwotoczne.

Aby szybciej pozbyć się biegunki, można zatem z powodzeniem sięgnąć po suszone, bądź świeże owoce.

Jagody borówki polecane są szczególnie podczas leczenia biegunki u dzieci. Sprawdzi się w przypadku dolegliwości wywołanych przez bakterie, pokarm lub toksyny.

Napary z koniczyny polnej

koniczyna-polna-na-biegunke

Kolejną propozycją w walce z biegunkąnapary z koniczyny polnej. Koniczyna, podobnie jak mniszek lekarski powszechnie występuje na terenie całej Polski i podobnie jak mlecz uważana jest za chwast.

Warto jednak w następnym sezonie udać się na pobliską łąkę, aby zerwać odrobinę koniczyny.

Koniczyna polna ma jednak działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwbakteryjne. Już w medycynie ludowej stosowana była w przypadku biegunek. Zawiera wysokie stężenie garbników, witamin i flawonoidów.

Kora dębu na biegunkę

Jeśli w swojej szafce z ziołami masz korę dębu, również możesz z niej skorzystać. Sprawdza się ona w leczeniu stanów zapalnych śluzówek znajdujących się w jelitach oraz jamie ustnej.

Napar z kory dębu wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, dzięki czemu działa u źródła problemu.

Ponadto, zawarte w korze dębu garbniki działają ściągająco, znacząco zmniejszając ilość płynów przenikających do jelita grubego. Dodatkowo napary z kory dębu tworzą efekt zaparcia.

Złogi kałowe, gromadzące się w jelicie grubym sprawiają, że znacznie szybciej pozbędziemy się uporczywej dolegliwości.

Biegunka boi się działania ziół!

biegunka-2

Biegunka to jest jedna z tych dolegliwości, których pragniemy się jak najszybciej pozbyć.

Jeśli więc następnym razem, na wyjeździe, bądź przed ważnym wydarzeniem wystąpi u Ciebie biegunka, zamiast pędzić do apteki po wyroby medyczne, które mocno obciążają wątrobę, a do tego mają niekorzystny wpływ na jelita, udaj się do sklepu zielarskiego i poproś o jedno ze wskazanych w artykule ziół.

Zapewniam Cię, że równie szybko zauważysz pierwsze efekty, jednak unikniesz nieprzyjemnych skutków ubocznych.

Więcej niż 4 dni biegunki?

Pamiętaj jednak, że jeżeli Twoje dolegliwości nie ustąpią po maksymalnie czterech dniach, powinnaś udać się do lekarza. Możliwe, że wystąpiła u Ciebie ostra biegunka, która może wymagać wprowadzenia antybiotykoterapii.

Wówczas zioła mogą stanowić zdrowe uzupełnienie dla leczenie konwencjonalnego. Również w przypadku dzieci nie powinnaś się decydować na samodzielne leczenie.

Dzieci, zwłaszcza te najmniejsze, znacznie szybciej się odwadniają, co jest niezwykle niebezpieczne. Jeśli jednak zadziałasz już w chwili wystąpienia pierwszych objawów, zioła powinny w zupełności wystarczyć.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień

1 KOMENTARZ

  1. czasem same zioła mogą nie wystarczyć i domowe leczenie. mi nie wystarczyło i musiałam iść do apteki po coś konkretnego. dopiero jak zaczęłam stosować lek Debutir to mi się poprawiło. przestałam mieć bez przerwy biegunki i zaczęłam normalnie korzystać z toalety. po prostu teraz moje jelita pracują jak należy i nie mam już tego wstydliwego problemu.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.