Olej konopny i kosmetyki?? Gdy mowa o konopiach większość ludzi kojarzy je z odurzaniem się oraz toczącą się dyskusją na temat dopuszczenia do użytku leku na bazie jednego z gatunków konopi, który leczy objawy raka.
Mowa o konopiach indyjskich. Tymczasem rośliny z gatunku konopi siewnych (Canabic sativa L.) to prawdziwy dar natury, który nie ma nic wspólnego z narkotykami, nie tylko leczy, ale również poprawia urodę.
Wartościowe składniki konopi siewnych
Spis treści
Różne gatunki tych roślin wykorzystywane są w lecznictwie oraz jako składnik kosmetyków ze względu na swoje dość unikalne właściwości. Jednym ze składników jest substancja naturalnego pochodzenia zwana kannabidiol.
Działa ona stymulująco na komórki nerwowe, jak również osłania je przed negatywnym wpływem z zewnątrz.
Nie ma żadnego działania psychoaktywnego, w żaden sposób nie odurza, natomiast pozytywnie wpływa na leczenie wielu schorzeń związanych z układem nerwowym, w tym Alzheimera czy epilepsji.
Na konopie warto zwrócić uwagę również dlatego, że nie tylko zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe, ale również olej z nasion konopi jako jeden z nielicznych ma je w prawidłowej proporcji. Powszechnie wiadomo, że dla zdrowia nie wystarczy zażywać jedynie kwasy, ale także należy zażywać je w proporcji 3:1.
Zaburzenie tych proporcji i zażywanie większej ilości kwasów omega 6 ma podobne skutki jak jedzenie nadmiernej ilości masła czy tłustego mięsa. Spożywanie tylko oleju z nasion konopi zapewni zdrową równowagę bez konieczności zastanawiania się nad odpowiednią ilością spożycia kwasów omega 3 i 6.
Pożyteczne dla urody składniki oleju z konopii
Olej konopny jest preparatem, który zarówno od wewnątrz jak i zewnątrz wykazuje wysokie możliwości regeneracyjne włosów i paznokci. Olej z konopi zawiera ważne dla tych organów witaminy takie jak kompleks witamin z grupy B, witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, E).
Jest bogaty w minerały jak wapń, cynk. Zawiera również kompleks przeciwutleniaczy oraz potrzebnych aminokwasów. Wszystko to sprawia, że działając od środka, olej konopny pozwala na zachowanie młodości oraz wzmocnienie skóry, włosów, paznokci.
Olej konopny na skórę
Oczywiście mimo tych zalet olej z nasion konopi jest stosowany również na skórę. Większość olejów ma cechę, która w większości zniechęca do ich użytkowania w postaci czystej.
Mianowicie tworzą na skórze tłusty film, powodują, że cera się świeci. Niektóre oleje są zbyt ciężkie do pielęgnacji twarzy, na przykład olej kokosowy może zatykać pory i powodować wystąpienie drobnych wyprysków.
Olej konopny natomiast charakteryzuje się tym, że jest lekki, błyskawicznie wchłania się w skórę, przez co może być stosowany również na skórze twarzy na dzień i na noc.
Olej konopny nadaje się do zastosowania także w chłodne dni, ponieważ ma niską temperaturę krzepnięcia. Większość kremów jest tworzonych na bazie wody, która w temperaturze zero stopni zamarza i uszkadza skórę.
Zaletą oleju konopnego jest jego wszechstronność. Nawilża skórę suchą, nie podrażnia skóry wrażliwej i zmniejsza wydzielanie sebum przy cerze tłustej oraz cerze mieszanej. Olej nadaje się również do pielęgnacji delikatnej skóry niemowlęcia, jako pierwszy tego typu kosmetyk.
Olej z konopi znajduje zastosowanie i łagodzi nawet dość zaawansowane zmiany trądzikowe, jest pomocny w leczeniu łuszczycy, egzemy i innych zmian skórnych.
Wykazuje działanie antybakteryjne, dlatego nadaje się do miejsc dotkniętych grzybicą. Olej działa, wybielając także nieestetyczne przebarwienia na skórze.
Działanie oleju konopnego na włosy i paznokcie
Zastosowanie oleju konopnego zewnętrznie i wewnętrznie wymaga pewnego czasu do odkrycia pełni jego możliwości. Od razu zwiększa się nawilżenie, elastyczność włosów, lecz przy regularnym stosowaniu będzie się to działanie zwiększać.
Na efekty trzeba czekać około trzech tygodni. Olej nadaje się do olejowania włosów, nie obciąża ich i nie wysusza. Wystarczy jego stosunkowo niewielka ilość, aby osiągnąć oczekiwany efekt.
Skąd wziąć i jak przechowywać olej konopny?
Nie jest wcale trudno kupić olej konopny i nie ma obaw – jest to całkowicie legalne. Trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii, aby w pełni cieszyć się jego właściwościami.
Zakupu możemy dokonać w zaufanych sklepach ze zdrową żywnością, także w sklepach internetowych gwarantujących szybką dostawę. Olej z konopi powinien być tłoczony na zimno.
Coraz więcej osób trudni się wyciskaniem oleju na zimno z wielu roślin. Warto zorientować się, czy ktoś z bliższej okolicy nie trudni się hodowlą konopi siewnych i produkcją oleju z nich.
Olej ten z czasem traci swoje właściwości, szczególnie jeśli chodzi o odpowiednie proporcje kwasów. Dlatego ważna jest dość szybka dostawa, jak również szybkie wykorzystanie.
Dlatego na początek lepiej zamówić raczej niewielką ilość oleju, szczególnie jeśli chcemy wykorzystać go jako kosmetyk, lub tworzyć na jego bazie naturalne kosmetyki. W ten sposób orientujemy się, ile oleju potrzebujemy dla zaspokojenia swoich potrzeb.
Po otwarciu należy przechowywać go w lodówce, chronić od światła zarówno dziennego jak i sztucznego. Dla ochrony olej konopny powinien być przechowywany w ciemnej, najlepiej fioletowej butelce.
Koniecznie przeczytaj:
- 12 sposobów na GĘSTSZE włosy! DIETA, witaminy i KOSMETYKI
- Parabeny w kosmetykach – czym mam się bać??
- Damskie dla mężczyzny, a męskie dla kobiety – kosmetyki!
- Moda na naturalność, czyli jakie kosmetyki wybrać?
- Kosmetyki do stylizacji brwi [LISTA 7 wspaniałych]
Warto wspomnieć o tym że najlepsze są kosmetyki na bazie oleju konopnego ale z CBD. Używam balsamu Oz z CBD właśnie i jego działanie jest naprawdę fajne bo stosuję go nie tylko jako balsam nawilżający ale pomaga mi przy bólach brzucha (endometrioza) i dzięki temu nie połukam tony tabletek przeciwbólowych