Co na kaca? przecież, że nie praca :) Zbliża się sezon niekończących się zabaw. Wielkimi krokami nadchodzi sylwester, a zaraz po nim czeka nas huczny karnawał. W tych dniach nie szczędzimy sobie alkoholu, zapominając o tym, że kolejny dzień może być dla nas istną torturą.
Aby tego uniknąć, wystarczy zadbać o to, by mieć w domu odpowiednie zioła na kaca, które potrafią doskonale uśmierzyć ból głowy, przywrócić odpowiedni poziom wody w organizmie, a także usunąć zgromadzone przez całą noc zabawy – toksyny.
Co na kaca najlepsze?
Spis treści
Każdy wie, że niezwykłą ulgę na kaca przynosi wypicie szklanki wody z sokiem z cytryny, albo szklankę soku pomarańczowego, zawierającego dużą dawkę witaminy C.
Jednak mało kto wie, że podczas walki z kacem niezwykle skuteczne mogą się okazać również napary z mięty pieprzowej lub herbata z macierzanki.
Jeśli dodatkowo sięgniesz po napar z krwawnika pospolitego, połączonego z kwiatem czarnego bzu, usuniesz z organizmu toksyny, dzięki czemu poczujesz się, jakbyś odżyła.
Pierwiosnek
Pierwiosnek, zwany również prymulką to niezwykle piękny kwiat. Głównie pełni funkcję ozdobną, jednak roślina ta może być również wykorzystywana w medycynie naturalnej. Olej z pierwiosnka wspiera i normalizuje procesy zachodzące w naszym organizmie, w tym proces przemiany materii.
Dodatkowo usprawnia on pracę serca, redukuje dolegliwości układu pokarmowego, a także poprawia pracę wątroby. Należy jednak pamiętać o tym, że przyjmowanie większych dawek oleju z pierwiosnka należy skonsultować z lekarzem.
Ekstrakt z kory wierzby
Kolejną propozycją w walce z kacem jest stosowanie ekstraktu z kory wierzby. Kora wierzby dzięki zawartości kwasu salicylowego od lat uznawana jest za idealny surowiec leczniczy. W medycynie ludowej kora wierzby była za idealny środek przeciwbólowy, a dziś nazywana jest nawet „naturalną aspiryną”.
Jeśli więc po długiej, nocnej zabawie obudzisz się z bólem głowy, możesz przygotować sobie napar z kory dębu, albo zastosować nalewkę z kory, która smakiem przypominać będzie gorzki tonik.
Koper włoski na kaca!
Jeśli czujesz, że podczas nocnej zabawy zbytnio obciążyłaś swoją wątrobę, powinnaś sięgnąć po koper włoski. W ziołolecznictwie stosowany jest od lat, a głównie polecany jest w diecie matek karmiących piersią, ponieważ za sprawą działania wiatropędnego pozwala uniknąć kolek u niemowląt.
Dodatkowo napar z kopru włoskiego poprawia pracę wątroby, dzięki czemu znacznie szybciej uwolnisz się od kaca, przyspieszając jej odtrucie.
Co na kaca? napar z tysiącznika!
Jeśli po długiej, zakrapianej imprezie Twój żołądek będzie Ci odmawiał posłuszeństwa, powinnaś sięgnąć po napar z tysiącznika. Jest to roślina z rodziny goryczkowatych. Obecnie występuje na całym świecie, choć jego naturalne siedliska znajdują się na terenie Europy, Afryki i Azji.
Ziele centurii (prawidłowa nazwa tysiącznika) zawiera wysokie stężenie genocjoptykryny, erytauryny i amarogentyny.
Dodatkowo tysiącznik jest bogatym źródłem flawonoidów, kwasów organicznych i olejków eterycznych. Składniki te wpływają na pobudzenie wytwarzania soków trawiennych. W ten sposób pozbędziesz się uczucia przepełnienia, a dodatkowo odzyskasz apetyt.
Mdłości gdy masz kaca
Jednym z najbardziej dokuczliwych objawów nocnej zabawy jest uczucie mdłości, które towarzyszy nam następnego dnia. Mdłości te mogą się nasilać podczas palenia papierosów, albo po posiłku. Aby jednak wrócić do formy, konieczne jest jedzenie.
Imbir na mdłości
Nie od dziś wiadomo, że imbir jest idealną propozycją w walce z wymiotami. Ze względu na swoje lecznicze właściwości imbir jest przede wszystkim polecany kobietom w pierwszym trymestrze ciąży, które niemal każdego dnia zmagają się z mdłościami.
Jak przygotować napar z imbiru?
Aby przygotować idealny napar z imbiru, który pozwoli Ci się pozbyć mdłości, wystarczy, że łyżeczkę utartego imbiru zalejesz szklanką wrzącej wody, a następnie odstawisz na około 10 minut pod przykryciem, aż do zaparzenia. Po tym czasie należy całość przecedzić i pić małymi łykami.
Tak przygotowany napar z imbiru usprawnia pracę woreczka żółciowego, a dodatkowo charakteryzuje się silnym działaniem przeciwwymiotnym. Już po pierwszej filiżance poczujesz, że mdłości ustępują i będziesz mogła cieszyć się dniem bez obaw o przykre konsekwencje intensywnego wieczoru.
Czujesz ostre pulsowanie w skroniach?
Jeśli po nocnej imprezie czujesz ostre pulsowanie w skroniach, z pomocą może Ci przyjść miłorząb japoński, nazywany również ginkgo biloba. Roślina ta, wbrew temu co sugeruje nazwa, pochodzi z Chin i od lat wykorzystywana jest w ziołolecznictwie azjatyckim.
Ekstrakt z liści miłorząbu japońskiego z powodzeniem można stosować przy bólach głowy, w tym tych, które są spowodowane kacem. Napar z liści ginkgo biloba sprawia, że usprawnia się przepływ krwi do mózgu.
Dodatkowo działają one korzystnie na poprawę pamięci, koncentracji, a także usprawniają pracę mózgu. Stosując go, musisz jednak pamiętać o tym, że dzienna dawka nie może przekroczyć 240 mg.
Co na kaca? profilaktyka!
Jeśli więc w tym cudownym okresie, jakim jest sylwester i karnawał, chcesz się doskonale bawić, bez obaw, że następnego dnia będziesz się czuła, jakbyś już jedną nogą była w grobie, powinnaś już teraz zatroszczyć się o odpowiednie przygotowanie.
Jeśli w swojej szafce z ziołami będziesz posiadała wszystkie wymienione w artykule, możesz być pewna, że kac Ci nie grozi, nawet jeśli pozwolisz sobie wypić naprawdę dużo.
Warto przeczytać:
- Herbatka z bratka na detoks cery i odchudzanie!
- Czym zasłynął olej sezamowy? poznaj aż 13 zastosowań!
- Błędy popełniane podczas mycia twarzy [DOMOWY PORADNIK]
- Typ urody jesień – kolory, dodatki, zapachy
- Pielęgnacja dłoni zimą ZOBACZ na co zwracać uwagę!