Często pojawiają się sytuacje, w których nadmierne zmęczenie nie pozwala nam się odpowiednio skoncentrować, przez co nie jesteśmy w stanie zrealizować postawionych sobie celów.

O ile na co dzień jesteśmy w stanie jakoś znieść pogorszoną pracę mózgu, tak w przypadku ważnych egzaminów staje się to niezwykle kłopotliwe. Stosując wybrane zioła, możesz pozbyć się zmęczenia i przywrócić pełną koncentrację, a także sprawić, że Twój mózg będzie lepiej przyswajał wiedzę.

Oczywiście nie ma żadnych ziół wpływających na wzrost poziomu IQ, jednak z pewnością stosowanie ich sprawi, że lepiej sobie poradzisz z nawet najbardziej stresującymi egzaminami.

Żeń-szeń przed egzaminem…

Jeśli zależy Ci na tym, aby możliwie jak najszybciej rozjaśnić swój umysł, powinnaś sięgnąć po żeń-szeń. Jest to roślina z rodziny araliowatych, która dziko występuje w północno-wschodnich Chinach, na północy Półwyspu Koreańskiego, a także w Japonii i wschodniej Rosji.

zen-szen
Żeń szeń

Jeśli połączysz go z barwinkiem, osiągniesz zadziwiające rezultaty. Te dwa zioła niezwykle skutecznie poprawiają funkcjonowanie mózgu, a ponadto charakteryzują się korzystnym wpływem na funkcje poznawcze.

Żeń-szeń uznawany jest za jedną ze skuteczniejszych roślin wspierających funkcjonowanie układu nerwowego. Dodatkowo angielscy naukowcy udowodnili, że wpływa on pozytywnie na poprawę koncentracji.

Żeń-szeń nie tylko na pracę mózgu…

Obecnie prowadzone są liczne badania nad wpływem stosowania żeń-szenia w przypadku zaobserwowanych objawów ADHA i ADD. Dodatkowo składniki zawarte w żeń-szeniu chronią nasz organizm przed szkodliwym działaniem promieniowania.

Obecnie substancja ta dostępna jest wyłącznie w lekach na receptę. Jednak stosując napary z żeń-szenia, możesz usprawnić pracę układu nerwowego bez stosowania środków farmakologicznych.

Gotu kola, czyli Wąkrotka azjatycka

gotu-cola
Gotu cola

Kolejną propozycją zioła, które w znacznej mierze usprawni pracę Twojego mózgu, jest gotu kola zwana również wąkrotką azjatycką. Roślina ta pochodzi z Azji i od lat stosowana jest w ziołolecznictwie w Chinach i Indonezji. Leczy różnego rodzaju schorzenia, a także zapobiega procesom starzenia się skóry.

Warto również zaznaczyć, że gotu kola przyspiesza prace mózgu, a także jest adaptogenem, czyli substancją zmniejszającą niekorzystne działanie różnych składników na nasz organizm.

Nie od dziś wiadomo, że stres ma niekorzystny wpływ na pracę mózgu i przetwarzanie informacji. Duża dawka stresu sprawia, że nie jesteśmy w stanie podjąć racjonalnych decyzji (delikatny stres potrafi nas pobudzić do działania i sprawić, że podjęte decyzję są skuteczne).

Przyjmowanie gotu koli zmniejsza niekorzystny wpływ katecholamin, które wydzielają się w sytuacjach stresowych. To właśnie za sprawą tego działania jesteśmy w stanie lepiej poradzić sobie z problemami w chwilach, w których normalnie „traciliśmy głowę”.

Rozmaryn

Jeśli czeka Cię ważne wydarzenie, a z jakiejkolwiek przyczyny nie jesteś w stanie skoncentrować się na działaniu i podjąć odpowiednią decyzję możesz również sięgnąć po rozmaryn. Jest to gatunek krzewu należący do rodziny jasnotowatych. Mimo iż w Polsce uznawany jest za przyprawę, ma on szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie.

Rozmaryn zawiera takie substancje jak cyneol, pinen, cymen i borneol, a także kwas rozmarynowy. Zawartość tych substancji wpływa nie tylko na właściwości przeciwbakteryjne, ale dodatkowo w znacznej mierze przyspiesza szybkość i skuteczność wykonywanych zadań.

Rozmaryn pobudza pracę mózgu, dzięki czemu jesteśmy w stanie lepiej się skoncentrować nad wykonywanymi zadaniami. Herbata z dodatkiem rozmarynu potrafi szybko i skutecznie przywrócić nam pełną koncentrację, zwłaszcza w chwili, gdy potrzebujemy jasnego umysłu.

Ginkgo biloba na koncentrację!

ginkgo-biloba
Ginkgo biloba

Ostatnią już propozycją zioła przywracającego pełną koncentrację jest ginkgo biloba. Polska nazwa tego zioła to miłorząb dwuklapowy lub miłorząb japoński. Jest to gatunek drzewa, należący do rodziny miłorzębowatych.

Naturalnie występuje na terenie Chin i jest wpisany na listę gatunków zagrożonych wyginięciem (dotyczy wyłącznie naturalnych siedlisk).

Surowiec zielarski stanowią liście miłorzębu. Posiadają one liczne glikozydy flawonowe. Już w medycynie ludowej wykorzystywane były właściwości ginkgo biloba.

Uznaje się, że zioło to ma niezwykle korzystny wpływ na komórki mózgu. Dodatkowo miłorząb japoński charakteryzuje się działaniem wspierającym pamięć oraz pracę naczyń krwionośnych.

Właśnie z tego powodu osoby przyjmujące środki rozrzedzające krew powinny obowiązkowo skonsultować się z lekarzem, przed rozpoczęciem przyjmowania większych dawek miłorzębu. Jest to niezwykle ważne, ponieważ może on w połączeniu z lekami rozrzedzającymi krew nasilać krwotoki.

Ginkgo biloba stosuje się na demencję i alzheimera

Ginkgo biloba uznawane jest za bezpieczny i skuteczny środek wspierający koncentrację i poprawiający pamięć. Jej skuteczność potwierdza fakt, iż roślina ta stosowana jest w środkach zapobiegających rozwojowi demencji i alzheimera.

Jako roślina ozdobna miłorząb japoński jest gatunkiem często spotykanym na terenie Polski.

Zioła na pamięć w czasie egzaminów? tak!

Jeśli więc czeka Cię ważne wydarzenie, a stres nie pozwala Ci podjąć racjonalnych decyzji, powinnaś sięgnąć po jedno z zaprezentowanych wyżej ziół.

Już po pierwszej filiżance naparu z każdego z nich zauważysz, jak odzyskujesz pełną kontrolę nad swoim ciałem i umysłem. Zatem, zamiast panikować, sięgnij po dary natury i nie pozwól, by stres nad Tobą zapanował.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień

1 KOMENTARZ

  1. Zdecydowanie zgadzam się z tym, że żeń szeń bardzo pozytywnie wpływa na prace mózgu :) Biorę od jakiegoś miesiąca żeń szeń w postaci tabletek, oparty głównie na trzech odmianach żeń szenia: koreańskiej, amerykańskiej i syberyjskiej i muszę przyznać, że czuje się świetnie! Łykam gold żeń szeń complex, głównie właśnie na trzy różne odmiany w jednej tabletce, polecam bo bardzo dobrze wpływa na funkcjonowanie organizmu.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.